eritrociti kamile

funkcije, funkcije...
Post Reply
User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

eritrociti kamile

Post by Stefann » 29 Sep 2008, 19:42

Mene interesuje zašto samo kamila ima jedro tokom čitavog životnog ciklusa eritrocita? :mrgreen:
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: eritrociti kamile

Post by tsnena » 29 Sep 2008, 20:43

Pretpostavljam da se tu radi o potrebi regulacije prometa vode u i iz eritrocita. Kamila može da za 10 min popije preko 100 l vode, a isto tako i da 10-tak dana provede bez vode., kada gubi i do 30% vode :?:

Probaću da pronađem nešto u literaturi o tome. :roll:

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: eritrociti kamile

Post by Stefann » 29 Sep 2008, 21:36

Danas je moja profesorica biologije pomenula da samo kamile imaju jedro u eritrocitima. Pričala je kako su eritrociti izgubili jedro tokom evolucije da bi lakše prolazili kroz zidove kapilara. Na moje pitanje zašto su onda kamile zadržale jedra, odgovorila mi je da kamile imaju šire kapilare, ali da detalje ne zna, pa eto postavih ovde pitanje jer mi se čini jako zanimljivo. :)

Pa ukoliko nađete nešto u literaturi okačite ovde, bio bih Vam jako zahvalan. :)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: eritrociti kamile

Post by tsnena » 29 Sep 2008, 22:31

Eritrociti koji imaju jedro troše više kiseonika (i oni dišu, odnosno, ne samo da prenose kiseonik već ga i troše) nego oni bez jedra. Smatra se da je evolucija ka efikasnijem disanju išla ka tome da se slabi intezitet disanja samih eritrocita, tako što oni gube jedro. Tako ribe, vodozemci, gmizavci i ptice imaju jedro, a sisari ga nemaju.

Pitanje i dalje ostaje: zašto to ne važi i za kamile?

Sawone93
Posts: 2
Joined: 20 Jan 2011, 18:24

Re: eritrociti kamile

Post by Sawone93 » 20 Jan 2011, 19:00

doduse, nije da vazi samo za kamile tu su i lame i srodne zivotinjke :P

pa postoji vise objasnjenja, jedna je prosta, ali prihvatljiva, mozda je kao sto je nekad nesto kliknulo, pa je mitohondrija usla u sastav celije kao organela, tako i ovo jedno ostalo, kao genetski nedostatak...;)

medjutim, ja vise volim cvrstu nauku :P
s toga, cenim da jedro kod kamila ima neku f-ju, stoga je i dalje tu. e sad zasto? mozemo samo nagadjati...:P
dok se neko ne seti i ode u 5nicu sa ovom idejom, da je malo sredi, ja sam okupiran HIV-om na Oxfordu :P

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: eritrociti kamile

Post by tsnena » 20 Jan 2011, 19:59

Evo šta piše u ''Uporednoj fiziologiji'' Prof. Dr. Desanka Marić i Prof. Dr. Irena Simonović

''Eritrocite bez jedra poseduju svi sisari. To su sferne tvorevine koje imaju oblik bikonkavnog diska sa suženim centralnim delom i zaobljenim ivicama. Eritrociti kamile i lame su eliptičnog oblika, ali takodje nemaju jedro (u starijoj literaturi se navodi da imaju). Prisustvo odnosno odsustvo jedra uslovilo je i oblik eritrocita, a time brzinu difuzije O2. Bikonkavan oblik eritrocita bez jedra omogućava bržu difuziju gasova do svih delova eritrocita, tj. najbolje i najbrže zasićenje, te time i najefikasniji transport.''

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: eritrociti kamile

Post by Stefann » 20 Jan 2011, 23:49

Hvala za odgovor! :D Oduvek sam "voleo" udžbenike čiji autori se ne potrude da uvrste najnovija saznanja, pa time unose konfuziju. Ali uvek se nađe neko ko će da "ispravlja krivu Drinu". :D
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: eritrociti kamile

Post by tsnena » 21 Jan 2011, 20:17

Stefann wrote:Hvala za odgovor! :D Oduvek sam "voleo" udžbenike čiji autori se ne potrude da uvrste najnovija saznanja, pa time unose konfuziju. Ali uvek se nađe neko ko će da "ispravlja krivu Drinu". :D
Hehe, izgleda da smo ti i ja zaduženi za ispravljanje ''krivina'' :lol:

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: eritrociti kamile

Post by Stefann » 21 Jan 2011, 22:51

Naravno, zahvaljujući sajtovima kao što su BioNet škola, Algoloblog i Drvo života u Balkansku biologiju su unete mnogobrojne nove informacije, opisani su brojni visoki taksoni po prvi put na srpskom jeziku kao što su mnogobrojna carstva i filumi eukariota, bakterija... :D Iako su ovi projekti potpuno besplatni, mnogo su bolji od većine (a možda i svih) udžbenika i skripti publikovanih na našim prostorima. :mrgreen:

Ne treba biti skroman. ;)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests