aleli

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 16 Feb 2009, 23:03

Jedna hromatida ima jedan molekul DNK koji se sastoji od 2 komplementarna lanca. Pri replikaciji se ta dva lanca razdvoje i služe kao kalupi za sintezu novih lanaca. Tako nastaju 2 molekula DNK (dve hromatide) od kojih svaki ima jedan stari (koji je služio kao kalup) i jedan novosintetisani lanac. Dakle, svaka hromatida ima po jedan stari i jedan novi lanac. To znači da ne nastaje jedna hromatida od druge, već se jedna hromatida razdvoji na dva lanca itd...

pogledaj ovu animaciju http://www.stolaf.edu/people/giannini/f ... a-rna2.swf

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 16 Feb 2009, 23:34

A mene je zanimalo da li se ta dva lanca sada spajaju u jedan hromozom ili se svaki od tih novonastalih lanaca spaja sa druga dva novonastala lanca od druge hromatide

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 17 Feb 2009, 19:33

uh, uh, nisi me razumela

dva lanca jednog molekula se razdvajaju i prema svakom se sintetiše po jedan novi; dakle spojeni su jedan stari i jedan novi lanac i oni grade jednu hromatidu; drugi stari i drugi novi lanac su spojeni u drugu hromatidu; te dve hromatide grade jedan hromozom

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 17 Feb 2009, 23:57

Razumela sam, hvala vam puno. :D A da li sa razumela sa prilikom oplodnjanja imamo prvo 4 hromozoma koji imaju jednu hromatidu pa jel se ono prvo do replikacije pa onda nastanu 4 hromozoma od dve hromatide u obliku slaova x pa se jedan x hromozom majke spoji sa jednim x hromozomom oca i oni grade homologi hromozom ili se spoje jos pre replikacije kada se jos sastoje od jedne hromatide

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 18 Feb 2009, 16:32

milosavljevicjelena wrote:Razumela sam, hvala vam puno. :D A da li sa razumela sa prilikom oplodnjanja imamo prvo 4 hromozoma koji imaju jednu hromatidu pa jel se ono prvo do replikacije pa onda nastanu 4 hromozoma od dve hromatide u obliku slaova x pa se jedan x hromozom majke spoji sa jednim x hromozomom oca i oni grade homologi hromozom ili se spoje jos pre replikacije kada se jos sastoje od jedne hromatide
prekucaj ovo pitanje, molim te, ništa ne razumem šta pitaš :shock: :?

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 19 Feb 2009, 21:19

tsnena wrote:
milosavljevicjelena wrote:Razumela sam, hvala vam puno. :D Kada se desi oplodjenje da li zigot ima 4 hromozoma u obliku slova i( koji imaju jednu hromatidu )pa posle replikacije nastanu 4 hromozoma od dve hromatide u obliku slaova x pa se jedan x hromozom majke spoji sa jednim x hromozomom oca i oni grade homologi hromozom ili se spoje jos pre replikacije kada se jos sastoje od jedne hromatide
Zanima me kada se tacno spajaju hromozomi oca i majke kada su jos u obliku slova i ili u obliku x?

prekucaj ovo pitanje, molim te, ništa ne razumem šta pitaš :shock: :?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 19 Feb 2009, 21:38

Prilikom oplođenja hromozomi se ne spajaju. Oplođena jajna ćelija ima dve garniture hromozoma koji se sastoje od po jedne hromatide (I). Konkretno kod čoveka 23 hromozoma (jedna garnitura) je poreklom od oca, a drugih 23 (druga garnitura) je od majke. Svih 46 hromozoma ima po jednu hromatidu (I) sve dok ćelija ne uđe u interfazu, tj. njenu S fazu kada se izvrši replikacija posle čega hromozomi imaju po dve hromatide (X).

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 19 Feb 2009, 21:50

Joj napokon stvarno jasno!Hvala vam puno na strpljenju :)

ivana91
prolaznik
Posts: 7
Joined: 30 Mar 2010, 13:17

Re: aleli

Post by ivana91 » 28 Jun 2010, 15:51

tsnena imam jedno pitanje :) Hromozom sadrzi 1 DNK od anafaze do sledece replikacije u interfazi?? :roll: :?
Hvala vam unapred :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 28 Jun 2010, 18:27

ivana91 wrote:tsnena imam jedno pitanje :) Hromozom sadrzi 1 DNK od anafaze do sledece replikacije u interfazi?? :roll: :?
Hvala vam unapred :)
da, baš tako ako je u pitanju mitoza i mejoza II

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests