aleli

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

aleli

Post by milosavljevicjelena » 04 Feb 2009, 21:07

Tsnena imam novo pitanje za vas....Samo :?: hocu da proverim da li sam dobro shvatila sta je zapravo jedan hromozom.Oni imaju izgled slova x.Je l' je jedan hromozom polovina tog x a par hromozoma je x? NAJVAZNIJE:da li se 2 alela nalaze na tom jednom hromozomu-polovini x?I ako mozete malo da mi pojasnite definiciju alela?To su dva oblika jedne iste osobine koje vode poreklo jedan od majke drugi od oca, a ispoljava se dominantan?Je l' sam u pravu?Svaki gen uvek ima dva alela....

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 04 Feb 2009, 21:36

Pogledaj hromozom ovde http://www.bionet-skola.com/w/Hromozom

To je metafazni hromozom, odnosno, onaj koji je prošao kroz S fazu interfaze kada se izvršila replikacija (dupliranje) DNK . Kao rezultat replikacije nastale su dve potpuno iste hromatide. Hromatide predstavljaju uzdužne polovine hromozoma koje su spojene centromerom (primarno suženje). Tako građen hromozom liči na slovo X (podeli ga uzduž i dobijaš jednu hromatidu).

Hromozom može da ima i samo jednu hromatidu i to pre S faze interfaze. Pre nego što se izvrši replikacija hromozom ima jednu hromatidu, odnosno jedan molekul DNK. Tad izgleda kao slovo I, pogledaj u Bionet školi http://www.bionet-skola.com/w/Hromozom_ ... %8Dovek%29 kako izgleda hromozom koji ima jednu hromatidu.

Dakle, jedan hromozom može da liči na X (kada ima dve hromatide) ili na I (kada ima jednu hromatidu). Par hromozoma onda može da izgleda kao XX ili II. Aleli su oblici jednog istog gena. Jedan gen može da obrazuje više alela, ne mora samo dva. Tako npr. gen koji određuje ABO krvne grupe ima 3 alela: alel A, alel B i alel O i taj gen se nalazi na tačno određenom hromozomu. Jedna osoba sadrži samo dva alela. Zašto samo dva? Zato što ima po dva hromozoma od svake vrste. Kod čoveka ima 23 različita hromozoma i svi su oni u paru. Dakle, iz malopređašnjeg primera za ABO krvne grupe: gen obrazuje tri alela, ali jedna osoba ima neku od kombinacija dva alela od ukupno tri, npr. AO, BO, AB, OO i dr. jedan od ta dva alela se nalazi na jednom, a drugi na drugom hromozomu iz para.

Ima gena koji obrazuju i 200 alela, ali jedna osoba na svojim hromozomima ima samo dva alela od tih 200.

Između alela postoje rezličita dejstva:
1. jedan može da bude dominantan, a drugi recesivan
2. mogu oba da budu dominantna, da se oba ispoljavaju (to je tzv. kodominantno nasleđivanje)
3. dominantan može da bude nepotpuno dominantan

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 04 Feb 2009, 22:01

Hvala vam puno na trudu!!!! :D
Last edited by milosavljevicjelena on 04 Feb 2009, 22:33, edited 1 time in total.

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 04 Feb 2009, 22:21

Da li jedan lanac dnk moze da ima samo 1 gen ili moze da ih ima vise? Znaci li to jedan hromozom ne mora da ima samo jedan gen , vec moze da ima vise gena, samim tim i vise parova alela? I na sta ste mislili kada ste napisali 23 razlicite vrste hromozoma?U cemu se ogleda ta razlika?Mozete li da mi postavite neki link ili jos bolje da mi u najkracim crtama napisete sta se desava sa hromozomima i hromatidama u toku deobe celija i oplodjenja?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 04 Feb 2009, 22:53


milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 11 Feb 2009, 19:40

Je l' mozete samo da mi pojasnite u cemu se ogleda razlika izmedju 23 vrste hromozoma kod coveka? Po cemu se oni razlikuju?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 11 Feb 2009, 21:31

pogledaj u Bionet školi o kariotipu čoveka:

http://www.bionet-skola.com/w/Humani_kariotip

tu ti sve piše :)

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 11 Feb 2009, 21:35

Hvala vam...Sada mi je ova oblast mnogo jasnija zahvaljujuci vama

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: aleli

Post by tsnena » 11 Feb 2009, 22:16

pa, baš mi je drago :D

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: aleli

Post by milosavljevicjelena » 16 Feb 2009, 22:12

tsnena mozete li jos jednu stvar da mi razjasnite?
kada dolazi do replikacije da li ce ta novonastala homatida u obliku slova i da cini hromozom u obliku slova x sa hromatidom od koje je nstala ili ce pak da se spoji sa drugom hromatidom u obliku i koja je nastala replikacijom druge?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests