pomoc:)

klasična, humana, populaciona...
tijanatinna
prolaznik
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2015, 15:48

pomoc:)

Post by tijanatinna » 08 Jun 2015, 19:12

Zdravo, moje ime je Tijana,pripremam prijemni ispit iz biologije, pa mi je potrebna pomoc oko nekih stvari. Hvala unpred :D

1. U sastavu molekula DNK se nalazi:
a- deoksitimidin monofosfat
b-timidin monofosfat
c-timin monofosfat
d-deoksitimin monofosfat
Jasno mi je zasto nije a i c,ali me bune b i d

2. Koliko je potrebno ribozoma da bi se sintetisao polipeptid od 18 amino-kiselina?
a-1 b-3 c-18 d-6
E sad, ja sam mislila da je to poliribosom,jedna iRnk i veci broj ribosoma,ali resenje je 1

3.Zena sa Daunovim sindromom i muskarac normalnog fenotipa imaju isti broj?
a-Barr-ovih tela
b-hromozoma G-grupe
c-akrocentricnih hromozoma
d-submetacentricnih hromozoma
E ovde,mi je jasno zasto nije pod a),znam zasto je tacno pod c), ali meni je tacno i b) i d) jer je 21.hrom clan G grupe,a submetacentricni hromozomi su im isti :/

tijanatinna
prolaznik
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2015, 15:48

Re: pomoc:)

Post by tijanatinna » 08 Jun 2015, 20:00

I da,kako bih mogla da dodjem do CD-a?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pomoc:)

Post by tsnena » 08 Jun 2015, 21:51

tijanatinna wrote:Zdravo, moje ime je Tijana,pripremam prijemni ispit iz biologije, pa mi je potrebna pomoc oko nekih stvari. Hvala unpred :D

1. U sastavu molekula DNK se nalazi:
a- deoksitimidin monofosfat
b-timidin monofosfat
c-timin monofosfat
d-deoksitimin monofosfat
Jasno mi je zasto nije a i c,ali me bune b i d

2. Koliko je potrebno ribozoma da bi se sintetisao polipeptid od 18 amino-kiselina?
a-1 b-3 c-18 d-6
E sad, ja sam mislila da je to poliribosom,jedna iRnk i veci broj ribosoma,ali resenje je 1

3.Zena sa Daunovim sindromom i muskarac normalnog fenotipa imaju isti broj?
a-Barr-ovih tela
b-hromozoma G-grupe
c-akrocentricnih hromozoma
d-submetacentricnih hromozoma
E ovde,mi je jasno zasto nije pod a),znam zasto je tacno pod c), ali meni je tacno i b) i d) jer je 21.hrom clan G grupe,a submetacentricni hromozomi su im isti :/
2. za sintezu jednog polipeptida dovoljan je samo jedan ribozom; kada se više ribozoma poveže pomoću iRNK u poliribozom tada se sintetiše više molekula istog polipeptida (svi ribozomi ''čitaju'' isti ''recept'', odnosno, prevodi se ista iRNK)
3. žana sa Daunom ima jedno Barovo telo (kod Daunovog sindroma nije promenjen broj X hromozoma, već hromozoma 21), a normalan muškarac nema Barovih tela

imaju isti broj akrocentričnih zato što žena sa Daunom ima trizomiju 21 pa time se broj izjednačuje sa muškarcem; normalna žena ima 10 akrocentričnih (grupa D - 6 ukupno i grupa G- 4 ukupno, što u zbiru daje 10), a žena sa Daunom jedan više (21 hromozom koji je u višku), nirmalan muškarac ima 11 akrocentričnih: grupa D i grupa G (u ovoj grupi on ima jedan više od žene jer je tu i Y hromozom)

nemaju isti broj submetacentričnih zato što žena ima dva X hromozoma, a muškarac samo jedan (X hromozom je submetacentričan)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pomoc:)

Post by tsnena » 08 Jun 2015, 21:52

tijanatinna wrote:I da,kako bih mogla da dodjem do CD-a?
poslala sam ti mejl sa uputstvom za CD

tijanatinna
prolaznik
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2015, 15:48

Re: pomoc:)

Post by tijanatinna » 08 Jun 2015, 22:20

Hvala puno! Nisam razumela samo zasto ne moze hromozoma G grupe..Zena ima u toj grupi 21,22 i jos jedan 21 hromozom,a muskarac 21, 22 i Y hromozom. znaci po 3? :/ I ako vam nije problem da mi pomognete oko 1. pitanja..Hvala jos jednom! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pomoc:)

Post by tsnena » 08 Jun 2015, 22:33

da, grupa G je sa istim brojem

1. deoksiriboza (šećer pentoza) se povezuje sa timinom N-glikozidnom vezom i nagrade nukleozid (deoksitimidin) pa kada se tome doda jedna fosfatna grupa (monofosfat) nastaje nukleotid deoksitimidin monofosfat

Anc95
prolaznik
Posts: 14
Joined: 15 Apr 2015, 10:24

Re: pomoc:)

Post by Anc95 » 06 Nov 2015, 21:52

Ako se u metafazi mejoze I formira trivalent, celija ima:
a) 2n+1 hromozoma
b) 2n+2
c) 2n-1
d) nema tacan odgovor

Ako je trivalent, znaci da su se dva hromozoma spojila u jedan, dakle 1 hromozom manje(2n-1). Da li ima veze to sto se formiranje dogodilo bas u metafazi I ?

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: pomoc:)

Post by Gosling » 11 Nov 2015, 13:21

Moze li pomoc oko ovog pitanja? :) Zbog cega osobe koje su nosioci nekog dominantnog svojstva genotipski mogu da pripadaju dvema razlicitim kategorijama dok su osobe nosioci recesivnog svojstva genotipski iste?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pomoc:)

Post by tsnena » 11 Nov 2015, 17:13

Gosling wrote:Moze li pomoc oko ovog pitanja? :) Zbog cega osobe koje su nosioci nekog dominantnog svojstva genotipski mogu da pripadaju dvema razlicitim kategorijama dok su osobe nosioci recesivnog svojstva genotipski iste?
Zato što dominantan alel pokazuje različitu izražajnost. Odnosno, u razluičitom stepenu neka dominantna osobina može da bude izražena kod osoba sa dominantnim alelom. Npr. šestoprstost, kod neke osobe šesti prst je celovit dok kod druge je samo u vidu patrljka.

Pogledaj ovde http://www.bionet-skola.com/w/Dominanatan_alel

Iakns
Posts: 1
Joined: 26 Jan 2016, 20:14

Re: pomoc:)

Post by Iakns » 26 Jan 2016, 20:15

Kako da znam da je kod fertilizacije in vitro doslo do oplodnje?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests