Zadaci iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
Lioness
Posts: 1
Joined: 12 Dec 2015, 21:34

Zadaci iz genetike

Post by Lioness » 13 Dec 2015, 09:34

U ovoj temi ću postaviti nekoliko zadataka koje nisam uspela da rešim, pa bih Vas zamolila za malu pomoć :)

1. Geni imaju:
a)uvek dva alela
b)promenljivu veličinu
v)promenljiv raspored na hromozomu
g)linearan raspored na hromozomskoj DNK

2. Pojava da se dominantni alel ne ispoljava u fenotipu svake osobe koja ga poseduje naziva se:
a)nepotpuna izražajnost tog gena
b)nepotpuna probojnost
v)različita izražajnost
g)poligeni efekat
d)takva pojava nije moguća
Mislim da je odgovor pod b tačan, ali nisam sigurna.

3.Ukrštanjem dve biljke zevalice u potomstvu je dobijena 41 biljka sa ružičastim cvetom, 18 sa belim i 19 sa crvenim. Kakvi su genotipovi i fenotipovi roditelja i zašto? Kakve fenotipske proporcije očekujete u potomstvu iz ukrštanja belih i ružičastih?

4.Žena koja je Rh+ i AB krvna grupa nikako ne može imati dete koje je:
a)Rh-
b)O krvne grupe
v)AB krvne grupe
g)sve navedeno
Ja sam svojom nekom logikom došla do zaključka da je odgovor pod b) tačan, ali mislim da za ovakvi tipove zadataka (koje će krvne grupe biti dete ako je majka te i te krvne grupe i sl.) postoji neki jednostavniji način rešavanja, pa bih Vas zamolila da mi objasnite kakos te došli do tog rešenja.

5. Polidaktilija je kod čoveka determinisana dominantnim alelom P.
a)U braku šestoprste žene i normalnog muškarca rodilo se dvoje šestoprste dece i jedno normalno petoprsto dete. Kakav je genotip mjake i dece?
b)Petoprsta žena i homozigotan šestoprsti muškarac dobili su dete. Koji su najverovatniji genotip i fenotip tog deteta?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz genetike

Post by tsnena » 22 Dec 2015, 18:40

[
1. Geni imaju:
a)uvek dva alela
b)promenljivu veličinu
v)promenljiv raspored na hromozomu
g)linearan raspored na hromozomskoj DNK

2. Pojava da se dominantni alel ne ispoljava u fenotipu svake osobe koja ga poseduje naziva se:
a)nepotpuna izražajnost tog gena
b)nepotpuna probojnost
v)različita izražajnost
g)poligeni efekat
d)takva pojava nije moguća
Mislim da je odgovor pod b tačan, ali nisam sigurna.

3.Ukrštanjem dve biljke zevalice u potomstvu je dobijena 41 biljka sa ružičastim cvetom, 18 sa belim i 19 sa crvenim. Kakvi su genotipovi i fenotipovi roditelja i zašto? Kakve fenotipske proporcije očekujete u potomstvu iz ukrštanja belih i ružičastih?
U pitanju je intermedijarno (nepotpuno dominantno) nasleđivanje
P: A1A2 x A1A2
F1: A1A1, A1A2, A1A2, A2A2
A1A1- beli, A1A2-ružičasti, A2A2 - cveni
P: A1A1 x A1A2 (beli x ružičasti)
F1: A1A1, A1A1, A1A2,A1A2
beli: ružičasti=1:1


4.Žena koja je Rh+ i AB krvna grupa nikako ne može imati dete koje je:
a)Rh-
b)O krvne grupe
v)AB krvne grupe
g)sve navedeno
Ja sam svojom nekom logikom došla do zaključka da je odgovor pod b) tačan, ali mislim da za ovakvi tipove zadataka (koje će krvne grupe biti dete ako je majka te i te krvne grupe i sl.) postoji neki jednostavniji način rešavanja, pa bih Vas zamolila da mi objasnite kakos te došli do tog rešenja.

Da bi dete bilo O krvno grupe, genotip je OO, njegovi roditelji moraju da imaju bar po jedan O alel da bi se ta dva O alela kod deteta asparila i dala 0 krvnu grupu. Dakle, roditelji nikako ne mogu biti sledećih genotipova AB, AA, BB

5. Polidaktilija je kod čoveka determinisana dominantnim alelom P.
a)U braku šestoprste žene i normalnog muškarca rodilo se dvoje šestoprste dece i jedno normalno petoprsto dete. Kakav je genotip mjake i dece?
b)Petoprsta žena i homozigotan šestoprsti muškarac dobili su dete. Koji su najverovatniji genotip i fenotip tog deteta?[/quote]

a) pošto je rođeno i normalno dete majka je heterozigot (Pp), a otac koji je normalan ima genotip pp. Šestoprsta deca su Pp, a normalno dete je pp
P: Pp x pp
F1: Pp, Pp, pp, pp

b) P: pp x PP
F1: Pp, dete je šestoprsto i po genotipu je heteroziogot

Anc95
prolaznik
Posts: 14
Joined: 15 Apr 2015, 10:24

Re: Zadaci iz genetike

Post by Anc95 » 27 Dec 2015, 10:15

Molim vas, moze li pomoc oko ovih zadataka?

1. Sklopljen je brak izmedju normalnog muskarca ciji je otac bio albino i normalne zene. Kolika je verovatnoca da se iz ovog braka rodi albino dete ako je ucestalost albinizma u populaciji 1:10000?

2. Sklopljen je brak izmedju albino muskarca i normalne zene. Kolika je verovatnoca da se rodi albino potomak ako je ucestalost albinizma u populaciji 1:22500?

Buni me ova ucestalost u populaciji sto je zadata, ne znam kako u odnosu na to da izracunam... :?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests