Ispisivanje genotipa gameta

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
hana
Posts: 3
Joined: 02 Nov 2015, 23:44

Ispisivanje genotipa gameta

Post by hana » 09 Apr 2016, 13:31

Zadatak glasi: Napiši genotip svih gameta koje može dati roditelj sledećeg potomstva: aA b1b2 CC Dd Ee ff .
Radi se o vezanim genima, a do crossing overa je došlo između 2. i 3. lokusa.

Pošto imamo 4 heterozigota, broj mogućih gameta je 2^n = 2^4 = 16 i to znam napisati,
ali šta mi znači u zadatku crossing over između lokusa i kako se ovo dalje uopće radi?
Kako se rade ovi zadaci ispisivanja gameta kad se radi o vezanim, a kako kad se radi o nevezanim genima ?

Hvala unaprijed

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ispisivanje genotipa gameta

Post by tsnena » 09 Apr 2016, 19:41

hana wrote:Zadatak glasi: Napiši genotip svih gameta koje može dati roditelj sledećeg potomstva: aA b1b2 CC Dd Ee ff .
Radi se o vezanim genima, a do crossing overa je došlo između 2. i 3. lokusa.

Pošto imamo 4 heterozigota, broj mogućih gameta je 2^n = 2^4 = 16 i to znam napisati,
ali šta mi znači u zadatku crossing over između lokusa i kako se ovo dalje uopće radi?
Kako se rade ovi zadaci ispisivanja gameta kad se radi o vezanim, a kako kad se radi o nevezanim genima ?

Hvala unaprijed
Ta formula važi za nevezane gene (gene koji se nalaze na različitim hromozomima) i može da važi za vezane ako između svih heterozigotnih gena dolazi do krosing-overa. U zadatku stoji da se krosing-over dešava samo između 2. i 3. lokusa (znači između gena b i C).

Tako da se obrazuju 4 tipa gameta:
ab1CDEf i Ab2Cdef u kojima nije bilo krosing-overa (to su one ''spoljašnje'' hromatide koje nisu učestvovale u krosing-overu) i
dva tipa gameta u kojima su hromatide koje su učestvovale u krosing-over : ab1Cdef i Ab2CDEf

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests