Akcioni potencijal

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
green_eyes
korisnik
Posts: 15
Joined: 10 Sep 2008, 19:23

Akcioni potencijal

Post by green_eyes » 24 Mar 2010, 13:25

Imam neka pitanja, odnosno pre nedoumice vezane za akcioni potencijal. Tekst u udzbeniku je pomalo konfuzan, da ne kazem kontradiktoran pa sam se informisala sa strane i volela bih da mi, za pocetak, kazete da li sam dobro razumela kako akcioni potencijal uopste nastaje : neki stimulus izazove depolarizaciju membrane (ne do kriticnog nivoa, naravno), a depolarizacija membrane uslovljava otvaranje voltazno zavisnih kanala za natrijum. Joni Na+ ulaze u celiju i izazivaju jos vecu depolarizaciju membrane sto opet dovodi do jos veceg ulaska Na+ u celiju (citav proces radi po principu pozitivne povratne sprege). Medjutim, depolarizacija otvara i voltazno-zavisne jonske kanale za K+ pa on izlazi iz celije. Pocetna depolarizacija i ulazak Na+ uslovljavaju depolarizaciju do kriticnog nivoa i okidanje akcionog potencijala a ulazak K+ je odgovoran za repolarizaciju (i prebacaj posto se kanali za K+ sporije zatvaraju od onih za Na+). Nadam se da sam ja ovo dobro shvatila u suprotnom sam vas namucila da sve ovo procitate! :D A sad pitanja:

1. Sta je to sto izaziva tu pocetnu depolarizaciju? Shavatm da je to neki stimulus ali bi mi neki primer za to pomogao da ovo malo bolje razumem. Da li je to npr. neka supstanca koja ce da izazove otvaranje ligand-zavisnih kanala za Na+ pa ulazak Na+ izaziva tu pocetnu depolarizaciju? Ili to ide nekako drugacije? I kako onda receptori registruju druge stimuluse, npr. svetlost ili toplotu? Da li te vrste energije mogu da izazovu tu pocetnu depolarizaciju?

2. Kod prenosenja akcionog potencijala - zasto postoje Ranvijerovi cvorovi duz aksona? Znam da je njihova uloga, kao i uloga mijelinskog omotaca da, u sustini, ubrzaju prenos akcionog potencijala tako sto se on nece stvarati na svakom segmentu aksona vec samo u cvorovima. Procitala sam da, ako se blokira jedan cvor, lokalne kruzne struje koje nastaju u celiji jednostavno depolarisu sledeci, kao da se jednostavno preskoci taj "blokirani cvor". Da preciziram pitanje: zasto uopste postoje cvorovi duz aksona, zasto jednostavno ne postoji inicijalni segment i na samom kraju aksona, pre grananja, jedan nodus? Zar to ne bi jos vise ubrzalo prenos akcionog potencijala?

Hvala unapred! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Akcioni potencijal

Post by tsnena » 24 Mar 2010, 23:38

1. Na stvaranje akcionih potencijala mogu da utiču različite vrste draži /energije zavisno od receptora (oko-svetlost; termoreceptori - toplota; mehanoreceptori - pritisak). Kada jačina draži dostigne prag dolazi do stvaranja akcionog potencijala.

2.''Kako je mijelinski omotač dobar izolator, tok struje kroz njega je zanemarljivo
mali, pa se akcioni potencijal širi skokovito od jednog
do drugog Ranvijer-ovog čvora. Zbog toga je brzina
provodjenja akcionog potencijal u mijeliniziranom
vlaknu mnogo veća nego u nemijeliniziranom.
Ukoliko se izvrši blokada jednog Ranvijerovog čvora,
lokalne kružne struje depolarisaće sledeći nodus do
tačke okidanja. Membrana Ranvijerovog nodusa ima
vrlo mali prag nadražaja u odnosu na membranu
nemijeliziranog vlakna, jer poseduje daleko veći broj
voltažno-zavisnih jonskih kanala za Na+ u odnosu na
membranu nemijeliziranog vlakna. '' (Opšta fiziologija,grupa autora sa PMF, N. Sad)

User avatar
branko
korisnik
Posts: 17
Joined: 08 Dec 2011, 21:21
Location: Crna Gora

Re: Akcioni potencijal

Post by branko » 10 Dec 2013, 20:45

Kako na akcioni potencijal utice jacina drazi?
Negdje sam pronasao ovo-odgovora ima ili nema i on nije proporcionalan jacini drazi- kako nije proporcionalan kada ako se djeluje jacom drazi odgoroj je -sve- a ako je draz neodgovarajuca sa -nista-? :)
Branko

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Akcioni potencijal

Post by tsnena » 12 Dec 2013, 09:33

branko wrote:Kako na akcioni potencijal utice jacina drazi?
Negdje sam pronasao ovo-odgovora ima ili nema i on nije proporcionalan jacini drazi- kako nije proporcionalan kada ako se djeluje jacom drazi odgoroj je -sve- a ako je draz neodgovarajuca sa -nista-? :)
Zakon ''sve ili ništa'', odnosno kada je draž jačine iznad praga (najmanja draž na koju reaguje) stvara se AP i njegova veličina je uvek ista. Kada se pojačava jačina draži povećava se frekvenca (učestalost) AP (broj AP u jedinici vremena).

ivancabio1
prolaznik
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2013, 11:22

Re: Akcioni potencijal

Post by ivancabio1 » 24 Nov 2014, 17:51

Imam nekoliko pitanja na koja ne mogu da nadjem konkretan i jasan odgovor. Unapred hvala za odgovor i objasnjenje .Sta se desava sa akcionim potencijalom u internodusima(da li se on ubrzava,kakve je amplitude), a sta u nodusima,da li se akcioni potencijal moze iskljucivo javljati samo u nodusima gde nema mijelijskog omotaca,da li je kada potencijal nastane u nodusu njegova amplituda ista i ostaje nepromenjenja. Sta se desava sa ulaznim i izlaznim jonima(mislim na kalijumove i natrijumove jone i na njihovu cirkulaciju kroz membranu). Jos jednom hvala za odgovore! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Akcioni potencijal

Post by tsnena » 24 Nov 2014, 19:38

Na sva ova pitanja je već odgovarano u ovoj temi samo malo pogledaj ranije odgovore. :roll:

ivancabio1
prolaznik
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2013, 11:22

Re: Akcioni potencijal

Post by ivancabio1 » 14 Dec 2014, 18:31

U nasoj knjizi pominje se supstancija P,taj termin se odnosi na neurotransmiter iz grupe neuropeptida. Gde deluje taj neurotransmiter ?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Akcioni potencijal

Post by tsnena » 14 Dec 2014, 18:55

ivancabio1 wrote:U nasoj knjizi pominje se supstancija P,taj termin se odnosi na neurotransmiter iz grupe neuropeptida. Gde deluje taj neurotransmiter ?

Supstanca P se izlučuje na završecima specifičnih senzitivnih neurona mozga i kičmene moždine. To je neurotransmiter koji prenosi informacije o boli, a vezuje se i sa upalnim procesima.

Zoka86
Posts: 2
Joined: 24 Jan 2014, 22:43

Re: Akcioni potencijal

Post by Zoka86 » 11 Jan 2015, 16:11

Postovana,

imam jedno pitanje vezano za akcioni potencijal. Naime, u knjigama i na internetu je objasnjeno da se, nakon ulaska Na u celiju (i zatvaranja Na jonskih kanala), otvaraju jonski kanali za K i on izlazi iz celije u ekstracelularnu tecnost i da se time ponovo uspostavlja mirovni potencijal. Ono sto me zanima (sto nigde nisam pronasla) je kada i kako se K ponovo vrati u celiju, a Na u ekstracelularnu tecnost? (Svuda je objasnjen AP samo do izlaska K iz celije. Ako bi K ostao van celije, kako bi se prenosio naredni nadrazaj?)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Akcioni potencijal

Post by tsnena » 11 Jan 2015, 17:33

Ulazak jona K+ u ćeliju i izlazak jona Na+ iz ćelije obavlja se aktivnim transportom, odnosno, Na, K pumpom jer se oba jona tada kreću iz sredine sa manjom u sredinu sa većom koncentracijom.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests