L

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 19:34, 9. jun 2014. od strane korisnice Tsnena (razgovor | doprinosi)
Idi na navigaciju Idi na pretragu

L

Labyrinthodontia je potklasa vodozemaca koja obuhvata fosilne organizme. Zajedno sa potklasom Leptospondyli se često označavaju kao Stegocephalia).

Lapidikola – stanovnici šljunkovitog zemljišta.

Leptospondyli v. Labyrinthodontia

Letalan- smrtonosan.

Libigovo pravilo (Liebig) minimuma - u spletu ekoloških faktora koji deluju na vrstu, faktor koji je u minimumu deluje kao ograničavajući bez obzira ako su ostali faktori u optimumu.

Lignikola – stanovnici drveća

Limnikola – stanovnici mulja

Lihenologija - grana biologije koja se bavi proučavanjem lišajeva.

Lipidi ili masti su energetski najbogatija organska jedinjenja koja se ne rastvaraju u vodi. Prosti lipidi se sastoje od glicerola (alkohol sa tri OH grupe) i masnih kiselina (zasićenih ili nezasićenih). Složeni lipidi pored ovog što sadrže prosti imaju još neku komponentu, npr. fosfolipidi sadrže fosfatnu grupu.

Lizozimi (muramidaze), enzimi koji razlažu ćelijski zid bakterije. Sadrže ih bakeriofagi, a nalaze se i u belancetu jajeta, očnoj vodici, sluzi nosa i krvnoj plazmi čoveka.

Lizozomi su ćelijske organele oblika kesica obavijenih jednostrukom membranom. Ispunjeni su mnogobrojnim hidrolitičkim enzimima pa se nazivaju "organele za varenje". U njima se mogu razložiti različite materije, strane materije ili čak čitave ćelije (npr. bakterije), delovi sopstvene ćelije, a u određenim uslovima i čitava ćelija ("kese samoubice").

Lofodontni (naborani) kutnjaci imaju kvržice povezane poprečnim grebenima.

Biološki rečnik

A ~ B ~ C ~ Č ~ Ć ~ D ~ ~ Đ ~ E ~ F ~ G ~ H ~ I ~ J ~ K ~ L LJ ~ M ~ N ~ NJ ~ O ~ P ~ R ~ S ~ Š ~ T ~ U ~ V ~ Z ~ Ž ~ X ~ Y