Očni crv

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 19:47, 27. oktobar 2013. od strane korisnice Tsnena (razgovor | doprinosi)
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Loa loa u očnoj jabučici

Očni crv ili afrički očni crv (Loa loa) je valjkasti crv koji parazitira u potkožnom tkivu čoveka, a može da migrira do očiju pa se može videti kroz providnu beonjaču (vidi sliku!). Endemit je u delovima Zapadne Afrike posebno u tropskim šumama Kongoa i Sudana. Kod starosedeoca su simptomi manje ozbiljni nego kod turista kod kojih se javljaju određene komplikacije. Bolest prenose muve iz roda Chysops. Ovim crvom zaraženo je oko 20 miliona ljudi u Africi.

Istorija otkrića

Očni crv je prvi put opisan 1770. godine od strane francuskog hirurga koji je pokošao da ga izvadi iz oka zaražene žene u Santa Domingu. Kasnije, 1778. g, francuski brodski hirurg Francois Guyot ih je posmatrao u očima afričkih robova. Doktor Patrik Majson je prvi identifikovao mikrofilarije u razmazu krvi zaražene osobe za koju se sumnjalo da boluje od bolesti spavanja (izaziva je protist Tripanosoma). Helmintolog Leiper otkriva prenosioca zaraze muve iz roda Chysops.

Morfologija

Odrasle jedinke su dužine od 2 do 3,5 cm, mužjaci, a ženke od 5-7 cm. Telo je cilindričnog oblika njegova debljine kod oba pola ne prelazi 0,5 mm. Zaštićeno je kutikulom koju luče ćelije epidermalnog sloja.

Životni ciklus

Dve vrste muva Chrysops silacea i C. dimidiata prenose očnog crva na čoveka.