organele za sintezu proteina

građa, hromozomi,jedro, metabolizam, organele, ćelijski ciklus...
Post Reply
User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

organele za sintezu proteina

Post by Stefann » 20 Mar 2008, 10:14

Gledao sam pitanja u virtuelnoj nastavi, ali na jedno ne znam šta bih odgovorio. :)
Naime, pitanje glasi: "Koje su organele uključene u sintezu proteina u ćeliji?" :)
Siguran sam da je to endoplazmatični retikulum i goldžijev aparat, a nisam siguran da li treba dodati i jedro (ja bih najradije stavio jedarce, ali ono nije organela, već samo jedna oblast u nukleoplazmi). Takođe, ribozomi nisu organele, jer nemaju membranu, pa se definišu kao multimolekulske strukture i njih ne bih uključio u odgovor. Pa bi moj konačan odgovor glasio: nukleus, endoplazmatični retikulum i goldžijev aparat.

Odgovor me najviše interesuje zbog toga što za godinu dana trebam da radim prijemni za biološki fax, pa ne znam koliko oni o ovakvim stvarima vode računa. Kada bi pitanje bilo postavnjeno: "Koje organele imaju primarnu funkciju u sintezi proteina" moglo bi se odgovoriti: endoplazmin retikulum i goldžijev aparat. A kada bi ovako bilo postavljeno pitanje: "Koje ćelijske srtukture učestvuju u sintezi proteina" moglo bi se odgovoriti: ribozomi, nukleus, endoplazmatični retikulum i goldžijev aparat. :)

Znam, znam... filozof u duši. :lol:
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: organele za sintezu proteina

Post by tsnena » 20 Mar 2008, 11:14

ispravila bih te samo u jednom: treba naglasiti da se radi o granularnom ER-u. Pitanje je namerno formulisano tako da se isključe strukture koje nisu formirane organele (nemaju membranu).

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: organele za sintezu proteina

Post by Stefann » 20 Mar 2008, 18:55

Hvala na odgovoru.

Znači konačan odgovor bi bio: nukleus, granulirani endoplazmatični retikulum i goldžijev aparat. :)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests