Memorija celije

građa, hromozomi,jedro, metabolizam, organele, ćelijski ciklus...
Post Reply
User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Memorija celije

Post by vim » 10 Sep 2008, 21:35

Otkriven mehanizam prenosa ćelijskog sećanja
Utorak, 9. septembar 2008. 14:45

Naučnici su otkrili kako jedna ćelija prenosi svoje funkcije i karakteristike tokom svoje deobe, rezultati su najnovije studije objavljene u Francuskoj.
Stručnjaci sa Univerziteta u Torontu su naveli da bi rezultati njihovog otkrića mogli da se koriste u terapiji nekih vrsta raka.

Sećanje jedne ćelije, odnosno njena sposobnost da se izrazi u genima, povezano je s malim promenama koje se zovu "metilacije". Metilacije određuju prirodu i funkciju jedne ćelije.

Kada se ćelija razmnožava, ona prenosi informacije "potomstvu" tako što verno prepiše metilacije dezoksiribonukleinske kiseline (DNK) na pravom mestu, navodi se u studiji.

Naučnici su otkrili važnu ulogu proteina UHRF1 tokom rekonstrukcije dve grane DNK posle ćelijske deobe. To što omogućava bolje razumevanje deobe ćelije, omogućava i bolje razumevanje u oblasti nasleđivanja, dodaje se u studiji.

U istraživanju se navodi da bi to moglo da pomogne u lečenju raka. Otkriveno je da postoji prekomerni nivo proteina UHFR1 u kancerogenim ćelijama, navodi se u studiji i dodaje da bi jedan vid terapije možda bio da se spreči aktivnost tog proteina u kancerogenim ćelijama.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Memorija celije

Post by tsnena » 10 Sep 2008, 22:17

meni baš nije jasan ovaj tekst, mislim ne znam šta je tu baš novo? :?

ovo obeleženo crvenim takođe je nejasno, prtpostavljam da se tu misli na replikaciju DNK :shock:

postavi, molim te, link ka izvornom tekstu pa da vidimo tačno o čemu se radi

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Memorija celije

Post by vim » 11 Sep 2008, 11:32

To izgleda nije bas jasno ni onima koji su to otkrili. Vjerovatno su u pitanju samo pretpostavke. A link imate u mom gornjem postu, samo kliknete na naslov.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Memorija celije

Post by tsnena » 11 Sep 2008, 13:59

mislila sam da je u pitanju originalan tekst i link ka njemu, a ne novinska vest; to što novinari pišu može da bude svakakvog kvaliteta :roll:

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Memorija celije

Post by Stefann » 11 Sep 2008, 17:53

Ovo je neki novinar pisao kome je znanje engleskog jezika i biologije na minimalnom nivou. Prevođenje stručnih tekstova zahteva dobro poznavanje oblasti i pojmova iz koje se to nešto prevodi i poznavanje jako dobro jezika sa koga se prevodi. Ovaj novinar ne zna ni šta je ćelijska deoba, ni šta je "ćelijsko pamćenje", a ni šta je engleski jezik. :lol:
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests