Nukleolus,fagocitoza

građa, hromozomi,jedro, metabolizam, organele, ćelijski ciklus...
LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Nukleolus,fagocitoza

Post by LexAlex7 » 28 Feb 2013, 23:56

Da li su akrocentricni hromozomi ti koji cine nukleolus i da li jos nesto pored njih ulazi u sastav nukleolusa?
Da li kad se kaze fagozom podrazumeva da je to vezikula iskljucivo sa nekom bakterijom,posto u kjnizi za prijemni pise da je fagocitoza tip endozcitoze gde celija 'jede' tj uzima cvrstu supstancu iz vancelijske sredine?
Da li je isto reci da je euhromatin spirlaizovan tj kondenzovan?(kondenzovan=spirlaizovan)
Ako biste mogli da mi samo malo razjasnite ova pitanja molim vas :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by tsnena » 01 Mar 2013, 17:39

LexAlex7 wrote:Da li su akrocentricni hromozomi ti koji cine nukleolus i da li jos nesto pored njih ulazi u sastav nukleolusa?
Da li kad se kaze fagozom podrazumeva da je to vezikula iskljucivo sa nekom bakterijom,posto u kjnizi za prijemni pise da je fagocitoza tip endozcitoze gde celija 'jede' tj uzima cvrstu supstancu iz vancelijske sredine?
Da li je isto reci da je euhromatin spirlaizovan tj kondenzovan?(kondenzovan=spirlaizovan)
Ako biste mogli da mi samo malo razjasnite ova pitanja molim vas :D
Nukleolus se obrazuje u predelu sekundarnog suženja akrocentričnih hromozoma čoveka. O nukleolusu imaš u Bionet školi kratak tekst http://www.bionet-skola.com/w/Jedarce#Uloga

Kada endocitozom u ćeliju uđe neki strani krupan molekul ili čitava ćelija (npr. bakterija), oko nje se učešćem ćelijske membrane obrazuje vezikula (fagozom). Dakle, ne mora samo bakterija.

Euhromatin nije spiralizovan/kondezovan. Heterohromatin je kondenzovan (spiralni navoji DNK su zbijeni) pa je zbog toga tamnije obojen i lako se uočava u jedru. Euhromatin je difuzan (rasplinut – manje su zbijeni navoji DNK) pa je usled toga svetlije obojen.

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by LexAlex7 » 02 Mar 2013, 00:35

hvala vam na odgovoru!!joj da pobrkah heterohromatin i euhromatin :) a imam jos jednu nedoumicu oko jednog pitanja:
Homologi hromozomi 1.poticu 1 od oca 1 od majke
2.iste su velicine
3.nose ista genska mesta
4.nose kvalitativno iste gene
Tacni odgovori su pod 1 2 3 i to mi je ok,al odgovor pod 4.nose kvalitativno iste gene, da li se kvalitet gena odnosi na to sto recimo na 1 odredjenom paru homologih hromozoma,1 nosi gen za plavu boju ociju a drugi za braon, jel se na to misli kad se kaze kvalitet gena ili na nesto drugo? :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by tsnena » 02 Mar 2013, 10:50

Da, upravo tako! ''Kvalitativno iste gene'' znači da je homozigot (na paru homologih hromozoma su oba ista gena/alela), a ne mora biti uvek homozigot.

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by LexAlex7 » 02 Mar 2013, 16:02

Aha kapiram,kapiram hvala vam puno!!!!Ne znam koliko volite zanimljivosti, mada mozda ste i culi za ovu,dok sam bio na internetu slucajno sam naisao na jedan clanak koji me je zaintrigirao http://sr.wikipedia.org/wiki/Turritopsis_nutricula jedina BESMRTNA zivotinja na planeti!! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by tsnena » 02 Mar 2013, 17:55

Malo je štur tekst pa ne vidim kako se to od meduze postaje polip, ali je svakako interesantno.

Hvala za ovaj link!

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by tsnena » 02 Mar 2013, 18:13

Malo sam istraživala po netu o ovoj meduzi. Ona u stresnim situacijama (npr.kada gladuje) reaguje tako što podleže obrnutoj metamorfozi ili vraćanjem svog ciklusa ''unazad'' ka polipu.

Dobar tekst o tome http://9e.devbio.com/preview_article.php?ch=2&id=6.
Da ne verujete, ova meduza ima i svoju fejsbuk stranicu! :?

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by LexAlex7 » 02 Mar 2013, 19:29

Hmm stvarno fascinantno onda ona bukvalno ne moze da ugine cak i ako nema hrane,sve dok je neki drugi organizam ne ugrozi(pojede) ako uopste neko jede meduze s obzirom da one mogu ozariti,jos plus ako je to zarenje jako ili otrovno to stvarno ne bilo fer,jer bi se ona premnozavala zar ne? :D :) :o

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by tsnena » 02 Mar 2013, 21:25

Napisala sam tekst u Bionet školi o ovoj meduzi http://www.bionet-skola.com/w/Besmrtna_meduza

Baš me je zainteresovala! :!:

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Nukleolus,fagocitoza

Post by LexAlex7 » 03 Mar 2013, 00:22

Hehe odlicnoo!!!Taman na srpskom da procitam posto koliko god znao engleski ima puno meni stranih reci a tekstova na srpskom o ovome gotovo i nema!!! :D :) Sve vise i vise mi se svidja Bionet,super su i vase prezentacije tj predavanja online pripremna nastava,cd s pitanjima ma sve,stvarno hvala vam! xD

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests