Mejoza

građa, hromozomi,jedro, metabolizam, organele, ćelijski ciklus...
Post Reply
ip94
zainteresovan korisnik
Posts: 40
Joined: 07 Apr 2013, 11:06

Mejoza

Post by ip94 » 28 Apr 2013, 22:01

DA LI u anafazi II dolazi do redukcije broja hromozoma sa 46 na 23?
Pre mejoze dva dolazi do replikacije hromozoma (i sada od 1 molekula DNK nastaju dva). U anafazi I dolazi do podele kao u mitozi i sada cerke celije imaju po jedan molekul DNK isto kao pre mejoze I. A u anafazi II dolazi do konacne redukcije broja hromozoma sa 46 na 23? Nek mi potvrdi neko da li sam razumeo?
I sa koliko molekula DNK pocinje mejoza?

Hvala :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Mejoza

Post by tsnena » 03 May 2013, 18:05

ip94 wrote:DA LI u anafazi II dolazi do redukcije broja hromozoma sa 46 na 23?
Pre mejoze dva dolazi do replikacije hromozoma (i sada od 1 molekula DNK nastaju dva). U anafazi I dolazi do podele kao u mitozi i sada cerke celije imaju po jedan molekul DNK isto kao pre mejoze I. A u anafazi II dolazi do konacne redukcije broja hromozoma sa 46 na 23? Nek mi potvrdi neko da li sam razumeo?
I sa koliko molekula DNK pocinje mejoza?

Hvala :)
Sve si pogrešno protumačio.

Ne, ne dolazi. Do redukcije broja hromozoma dolazi u anafazi I.

Pre mejoze II se ne vrši replikacija već se ona izvrši pre mejoze I. Ćelija tako započinje mejozu sa 46 hromozoma, svaki dupliran pa ukupno ima 92 molekula DNK. U anafazi I se hromoztomi NE DELE na hromatide već se samo razdvajaju parovi pa na polove idlaze CELI hromozomi. Iz svakog od 23 para, koliko ima ćelija čoveka, po jedan hromozom ide na jedan, a drugi na suprotan pol ćelije. Tako na kraju mejoze I nastaju dve ćelije sa po 23 hromozoma, koji su celi (ztnači svaki ima po dva molekula DNK) te ćelija ima 46 mol DNK.

Između mejoze I i II nema replikacije jer su hromozomi već duplirani.

Mejoza II je kao mitoza. U anazazi II se hromozomi dele na hromatide koje odlaze na suprotne polove ćelije: 23 hromatide (sada su to već novi hromozomi) na jedan i 23 na drugi pol. Posle mejoze II svaka ćelija ima po 23 hromozoma= 23 mol. DNK.

ip94
zainteresovan korisnik
Posts: 40
Joined: 07 Apr 2013, 11:06

Re: Mejoza

Post by ip94 » 03 May 2013, 18:54

Da, da..sve je logicno. Kljucno je bilo da izmedju mejoze I i mejoze II izostaje replikacija i da se u anafazi I razdvajaju celi hromozomi. Hvala profesorka! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Mejoza

Post by tsnena » 03 May 2013, 19:25

ma, nema na čemu :)

Tmarijana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 18 Nov 2017, 13:42

Re: Mejoza

Post by Tmarijana » 26 Jan 2018, 09:47

Dobar dan,imam jedno pitanje vezano za kinetohore u mejozi.Da li u mejozi svaki hromozom tokom profaze sadrzi po dva kinetohora kao u mitozi ili ne,jer u mejozi 1 se hromozomi ne dele uzduzno vec na polove idu celi hromozomi,i nije mi jasno koliko kinetohora ima u anafazi mejoze 1 i 2. Ako ste me razumeli :D
Tacnije,ovo je pitanje koje me buni,pa ako mozete da mi objasnite:
Dva kinetohora sadrzi hromozom u:
a)metafazi mitoze
b)anafazi mitoze
c)anafazi mejoze 1
d)anafazi mejlze 2
e)tacno je pod a i c

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Mejoza

Post by tsnena » 26 Jan 2018, 12:30

Tačno je pod e)

Kinetohori se obrazuju u profazi (bilo da je to mitoza ili mejoza 1) tako što svaki hromozom ima dva kinetohora (na svakoj centromeri/hromatidi po jedan). Dokle god za vreme deobe hromozom ima dve hromatide imaće i dva kinetohora. Znači, u profazi i metafazi mitoze, profazi, metafazi, anafazi i telofazi mejoze 1, kao i u profazi i metafazi mejoze 2.

Tmarijana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 18 Nov 2017, 13:42

Re: Mejoza

Post by Tmarijana » 27 Jan 2018, 14:52

tsnena wrote:
26 Jan 2018, 12:30
Tačno je pod e)

Kinetohori se obrazuju u profazi (bilo da je to mitoza ili mejoza 1) tako što svaki hromozom ima dva kinetohora (na svakoj centromeri/hromatidi po jedan). Dokle god za vreme deobe hromozom ima dve hromatide imaće i dva kinetohora. Znači, u profazi i metafazi mitoze, profazi, metafazi, anafazi i telofazi mejoze 1, kao i u profazi i metafazi mejoze 2.
Vazi,vazi jasno :D
Hvalaa

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests