Anafaza-Telofaza Mitoze

građa, hromozomi,jedro, metabolizam, organele, ćelijski ciklus...
Post Reply
Hospy
Posts: 4
Joined: 16 Jun 2010, 23:25

Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Hospy » 04 Jul 2014, 23:25

Pa kaže...

Ako se sa X obeleži količina DNK, a sa 2n broj hromozoma i broj hromatida u periodu G1 interfaze, prikazati količinu DNK, broj hromozoma i broj hromatida na kraju:

1) S perioda
2) G2 perioda
3) anafaze
4) telofaze

Ako sam ja to dobro razumeo, odgovor je sledeći. S period, replikacija, svaki hromozom ima dve hromatide a svaka hromatida ima molekul DNK. Dakle, odnosu na količinu DNK u periodu G1 označenu sa X, nakon toga sve to citokineze količina DNK je udvostručena, tj. 2X. Kariokineza (pro, meta, ana), Citokineza (telo).

Faza, Broj Hromozoma, Broj Hromatida, Količina DNK

G1, 2n, 2n, X
S, 2n, 4n, 2X
G2, 2n, 4n, 2X
Pro, 2n, 4n, 2X
Meta, 2n, 4n, 2X

Broj hromozoma ostaje konstantan sve do anafaze mitoze kada se hromatide hromozoma odvajaju, postaju hromozomi i putuju ka suproznim polovima.

Znači li to da onda u anafazi imamo 4n hromozoma, kod čoveka 92, po 46 na svakom polu? Ili bi odgovor na pitanje bio 2n?

Ana, ?, 2n, 2X
Telo, 2n, 2n, X

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Zosima » 05 Jul 2014, 00:58

Prilično dobro razmišljanje, do telofaze i do broja hromatida :) Naime, prema udžbenicima, u anafazi po razdvajanju hromatida, one postaju hromozomi, svaka za sebe i tada je broj hromatida jednak broju hromozoma, pa je to 4n ( u slučaju čovjeka svakako 92 ), a ne 2n, kako si naveo ;) Međutim, kada je riječ o telofazi, ona i kada se završi ne daje podijeljenu ćeliju, odnosno dvije ćelije :) Sa obzirom na to da dvije ćelije nastaju po citokinezi, bez obzira na to što su oni fizički ( membranama ) odvojeni, ćelija na kraju telofaze ima 4n hromozoma, 4n hromatida i 2X DNK, po uslovima zadatka :) P.S. U nekim udžbenicima ćeš naći da je citokineza dio mitoze, te da je dio telofaze, što zapravo nije, iako ona samo počinje za vrijeme trajanja telofaze - individualan je proces :) Pozdrav! :)

Hospy
Posts: 4
Joined: 16 Jun 2010, 23:25

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Hospy » 05 Jul 2014, 09:30

U pravu si, grešku sam napravio pri kucanju, na papirima sam uvek pisao 4n broj hromatida za anafazu, a znači i broj hromozoma isti.

Nego, jesi li siguran za telofazu? U ovom topiku viewtopic.php?f=11&t=5618 tsnena je odgovorila da u telofazi ima, ako gledamo anlogno mom problemu, 2n hromozoma i 2n hromatida.

Po udžbenicima u telofazi - da, ima 4n hromozoma i tu započinje citokineza, obrazovanjem one deobne brazde. Što znači da u telofazi jeste 4n broj hromozoma, ali po završetku mitoze nastaju 2 nove ćelije koje su kvalitativno i kvantitativno iste, kako među sobom tako i sa ćelijom od koje su nastale. Na kraju mitoze dobijamo 2 puta po 2n 2n X, zar ne? I zar nije onda odgovor za telofazu 2n 2n X, + novonastala ćelija? Na kraju telofaze mitoze treba da imamo isti broj svega kao na početku. Grešim li?

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Zosima » 05 Jul 2014, 11:06

Hospy wrote:U pravu si, grešku sam napravio pri kucanju, na papirima sam uvek pisao 4n broj hromatida za anafazu, a znači i broj hromozoma isti.

Nego, jesi li siguran za telofazu? U ovom topiku viewtopic.php?f=11&t=5618 tsnena je odgovorila da u telofazi ima, ako gledamo anlogno mom problemu, 2n hromozoma i 2n hromatida.

Po udžbenicima u telofazi - da, ima 4n hromozoma i tu započinje citokineza, obrazovanjem one deobne brazde. Što znači da u telofazi jeste 4n broj hromozoma, ali po završetku mitoze nastaju 2 nove ćelije koje su kvalitativno i kvantitativno iste, kako među sobom tako i sa ćelijom od koje su nastale. Na kraju mitoze dobijamo 2 puta po 2n 2n X, zar ne? I zar nije onda odgovor za telofazu 2n 2n X, + novonastala ćelija? Na kraju telofaze mitoze treba da imamo isti broj svega kao na početku. Grešim li?
Dobro jutro :) Da sam 100 % siguran, ne mogu reći, ali prilično jesam :D Mada, u dosta literature se se smatra da se citokineza završava kada i telofaza, odnosno telofaza citokinezom ( što je meni malo neispravno ), pa bi tu bilo ispravno ovo što si ti napisao, te stoga ne bi griješio :) Sačekaćemo @tsnena, da da svoj sud :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by tsnena » 05 Jul 2014, 18:45

Eh, sada ste se dokačili jako lepog pitanja za razmišljanje i treniranje moždanih sinapsi :)

Ranije se u udžbenicima citokineza tretirala kao deo telofaze, nije izdvajana u zasebnu fazu. Noviji udžbenik za gimnaziju citokinezu izdvaja kao fazu posle telofaze jer se doslovce kaže da citokineza započinje u telofazi. Ako deobu posmatramo kao podelu jedra (kariokinezu koja se vrši u pro-, meta-, ana- i telofazi) i citoplazme, onda citokineza zaslužuje da bude izdvojena kao zasebna faza.

Meni lično je to potpuno svejedno i ispravno mi je i jedno i drugo. Ako je ćeliji svejedno, a svejedno joj je, jer smo podelu na faze izvršili mi (mislim citolozi) radi lakšeg proučavanja tih složenih procesa, a ne zato što stvarno postoje, nema razloga da ni meni ne bude. :D Šalu na stranu, zaista oko toga ne treba trošiti reči.

E, sada kako odgovoriti na ove zadatke u vezi količine DNK. Kada to radite onda citokinezu smatrajte delom telofaze i ćelija posle završene telofaze ima 2n, 2n, X (ako prijemni polažete na Medicinskom fakultetu).

Na prijemnom na Biološkom, npr, pre 1-2 godine je bilo pitanje u vezi ćelijskog ciklusa u kome su citokinezu izdvojili kao zasebnu fazu ćel. ciklusa: ''ćelijski ciklus se sastoji od interfaze, mitoze i citokineze''.

Sada vam je verovatno sve jasno! :lol:

Hospy
Posts: 4
Joined: 16 Jun 2010, 23:25

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Hospy » 05 Jul 2014, 19:01

Zosima, tsnena, hvala na pomoći. :)

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Anafaza-Telofaza Mitoze

Post by Zosima » 05 Jul 2014, 19:38

:) Divno, savršeno jasno! :) tsnena, hvala, memorisacu to oko prijemnog ;) Hospy, hvala tebi na pitanju! :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests