transkripcija i translacija

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

transkripcija i translacija

Post by milosavljevicjelena » 03 Feb 2009, 21:32

Tsnena, potrebna mi je vasa pomoc.Pokusavala sam da shvatim i preko tekstova i animacija, ali mi ne uspeva.Prilikom transkripcije deo dnk se razdvaja, koliko sam uspela da shvatim pomocu dnk polimeraze(a cemu onda sluze replikativne viljuske?).Na jedan od lanaca se sintetise novi lanac rnk koji se zatim odvaja i tako nastaje informaciona rnk.Zatim ona izlazi iz jedra i odlazi u ribozom gde se triplet nukleoida prevodi u aminokiseline(Sta je sada tu transportna rnk?)...Zatim protein sastavljen od aminokiselina izlazi iz ribozoma(Sta je tu ribozomska rnk?)Ne mogu da shvatim sta je ribozomska , a sta informaciona...Vec sam citala vase skripte , ali mi nisu pomogle da shvatim...I ako biste mogli jos da mi odgovorite da li protein mora da se sastoji od tacno 20 aminokiselina ili je to samo 20 mogucih a on moze da se sastoji od npr. 4 ili 9 aminokiselina.Hvala vam unapred...

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: transkripcija i translacija

Post by tsnena » 03 Feb 2009, 22:00

Uf, ti si dobro sve izmešala!

Transkripcija predstavlja prepisivanje gena (dela DNK i to jednog od lanaca) pri čemu nastaju odgovarajuće RNK (iRNK, tRNK i rRNK). Da bi se jedan od lanaca DNK prepisao, lanci moraju da se razdvoje. (To nije replikativna viljuška, koja se obrazuje u replikaciji, iako na nju liči pošto su lanci razdvojeni). Kada se neki gen, koji sadrži uputstvo za sintezu proteina, prepiše onda nastaje iRNK (informaciona zato što nosi informaciju, uputstvo za sintezu proteina). To uputstvo je zapisano u vidu redosleda nukleotida, odnosno, kodona (tri uzastupna nukleotida iRNK). Svaki kodon određuje po jednu aminokiselinu, tako npr. kodon AUG određuje aminokiselinu metionin.

iRNK odlazi iz jedra gde je stvorena u citoplazmu i tamo se poveže sa ribozomom (rRNK gradi ribozome). Tada kreće proces translacije kojim se redosled kodona u iRNK prevodi (translacio=prevođenje) u redosled aminokiselina u proteinu. Ulogu prevodioca igra tRNK svojim antikodonom (komplementaran je kodonu na iRNK). Ona ima još jednu ulogu: prenosi aminokiseline do ribozoma.

Npr. za kodon AUG na iRNK, veže se tRNK koja ima antikodon UAC (komplementaran je kodonu AUG) i koja nosi aminokiselinu metionin. Znači na mestu gde se u iRNK nalazi kodon AUG će se u proteinu vezati metionin.

20 različitih aminokiselina postoji, a protein može imati 3685 aminokiselina kao što je to kod velikog mišićnog proteina distrofina.

milosavljevicjelena
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 17 Jan 2009, 02:51

Re: transkripcija i translacija

Post by milosavljevicjelena » 04 Feb 2009, 19:40

Mnogo vam hvala, sada mi postaje jasno....Zaista je lepo sto jos uvek postoje ljudi poput vas :) pozz

pcelica96
Posts: 4
Joined: 08 Feb 2011, 16:15

Re: transkripcija i translacija

Post by pcelica96 » 17 May 2011, 14:04

Nikako ne mogu da ukapiram translaciju, od onog dela kada pocinju ona mesta A i P. Sta se dalje desava? Kako se tu sta vezuje u ribozomu? Molim vas, ako neko moze da objasni u par recenica, mnogo mi je vazno.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: transkripcija i translacija

Post by tsnena » 17 May 2011, 17:29

pcelica96 wrote:Nikako ne mogu da ukapiram translaciju, od onog dela kada pocinju ona mesta A i P. Sta se dalje desava? Kako se tu sta vezuje u ribozomu? Molim vas, ako neko moze da objasni u par recenica, mnogo mi je vazno.
evo iz Bionet škole:

Prva t-RNK koja ulazi u ribozom je ona sa antikodonom koji je komplementaran start kodonu AUG (kod prokariota pored AUG, start kodon može da bude i GUG). Ta t-RNK nosi aminokiselinu metionin i vezuje se za P mesto. Na A mesto u ribozomu dolazi druga t-RNK čiji antikodon je komplementaran narednom kodonu i-RNK (prvi posle start kodona).Dve aminokiseline su sada blizu jedna drugoj. Kida se veza između metionina i t-RNK, a oslobođena energija se koristi za stvaranje peptide veze između dve prve aminokiseline. Prva t-RNK napušta ribozom, a druga po redu t-RNK prelazi sa A na P mesto čime se ribozom pomera za jedan kodon duž i-RNK. Ribozom se pomera u 5'-3' pravcu. Sada se na P mestu nalazi t-RNK za koju su vezane dve aminokiseline, a A mesto je slobodno. Na A mesto ulazi sledeća po redu t-RNK koja nosi antikodon komplementaran trećem kodonu i-RNK i proces se ponavlja sve dok se u i-RNK ne stigne do stop kodona.

Pošto stop kodon ne određuje ni jednu aminokiselinu, za njega se vezuje neki od proteinskih faktora (RF1, RF2 ili RF3 kod prokariota, dok je kod eukariota samo jedan faktor označen kao eRF; RF-faktor relaksacije) što dovodi do raspada čitavog kompleksa (odvajaju se subjedinice ribozoma od t-RNK i i-RNK i oslobađa se novosintetisani polipeptidni lanac).

pogledaj i ceo tekst na http://www.bionet-skola.com/w/Translacija

kao i ovu odličnu animaciju http://www.stolaf.edu/people/giannini/f ... lation.swf

pcelica96
Posts: 4
Joined: 08 Feb 2011, 16:15

Re: transkripcija i translacija

Post by pcelica96 » 30 May 2011, 07:41

Mnogo vam hvala, danas konacno zavrsavam sa biologijom, valjda sam dobro spremila ovo sa translacijom. Puno ste mi pomogli!

jana12345654321
Posts: 1
Joined: 08 Apr 2013, 11:54

Re: transkripcija i translacija

Post by jana12345654321 » 11 Apr 2014, 16:35

Htela bih da Vas pitam da li možete da mi odgovorite na jedno pitanje koje je bilo 2011. ili 2012. na prijemnom za Biološki fakultet.
Transkripcija počinje nizom povezivanja i aktiviranja odredjenih molekula proteina i delova DNK:
regulatorni proteini
aktivator transkripcije
promotor
RNK polimeraza
mesto početka transkripcije
I sada treba napisati tačan redosled.
Unapred hvala!

User avatar
branko
korisnik
Posts: 17
Joined: 08 Dec 2011, 21:21
Location: Crna Gora

Re: transkripcija i translacija

Post by branko » 13 Dec 2014, 12:49

Postovani, interesuje me u kom smjeru se krece RNK polimeraza DUZ LANCA DNK u procesu transkripcije. Ako znamo da se ribonukleotidi dodaju samo na -OH grupu tj na 3* kraj meni je logicno da se krece u smjeru 3* -> 5*, grijesim li ? Pozdrav :)
Branko

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: transkripcija i translacija

Post by tsnena » 13 Dec 2014, 12:54

branko wrote:Postovani, interesuje me u kom smjeru se krece RNK polimeraza DUZ LANCA DNK u procesu transkripcije. Ako znamo da se ribonukleotidi dodaju samo na -OH grupu tj na 3* kraj meni je logicno da se krece u smjeru 3* -> 5*, grijesim li ? Pozdrav :)
Grešiš!

Pravac dodavanja ribonukleotida je od 5' ka 3' kraju a to je i pravac delovanja RNK-polimeraze. Pri čemu treba imati u vidu da su lanac DNK, koji se prepisuje i lanac RNK, koji se stvara, međusobno antiparalelni (naspram 3' kraja DNK pšostavlja se 5' kraj RNK i obrnuto).

Tamara08
zainteresovan korisnik
Posts: 36
Joined: 31 May 2016, 16:14

Re: transkripcija i translacija

Post by Tamara08 » 23 Jun 2016, 01:31

Postoji stvar koja me buni... Citala sam tekst o transkripciji na vasem sajtu, i pise da ''Novosintetisani lanac RNK je uvek i po smeru i po redosledu nukleotida identičan onom lancu koji nije prepisivan'', a zatim iscitam u knjizi i tamo pise '' Novosintetisani lanac RNK predstavlja vernu kopiju gena na kojem JE SINTETISAN.''
Jesam li pogresno razumela ili mi se ovo ne uklapa, da li je novonastali lanac RNK istovetni sa onim lancem DNK na kojem je sintetisan, ili obratno identican onom koji nije prepisivan???
P.s. Prijemni se blizi, ne znam sta bismo bez vas, hvala vam :DD

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests