Definicija genoma,gena pomoc!

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Definicija genoma,gena pomoc!

Post by LexAlex7 » 27 Apr 2013, 19:16

Pre sve ga sta je genom u udzbeniku pise Genom je skup naslednih informacija sadrzanih u hromozomima jedne celije.A nasao sam i definicju Genom je skup svih gena u haplodinoj celiji, jer znam da genotip predstavlja skup svih gena jedne celije(i to telesne) pa na sta se misli kad se kaze genom? :P :O
Sta je gen ? u knjizi pise da je gen deo dnk koji se prepisuje u rnk(za jedan polipeptid) ili u rrnk odnosno trnk? Potom imamo egzone koji predstavvljaju segmente gena koji se prevode u proteine medjutim egzoni su ispresecani intronima koji predstavljau sekvence nukelotida koje se ne prevode u proteine.A od koliko nukelotida se sastojiu jedan egzon? jel se sastoji recimo od nekoliko tripleta (odnosno kodova) nukleotida i ti tripleti ce biti prepisani u irnk sada kodONI koji odredjuju jednu ili vise amino kislena? jer triplet lupam AGG moze da odredjuje i cistein i triptofan? ee da i ovo, gene možemo podeliti na strukturne i regulatorne.Strukturni geni su: geni koji nose šifru za protein (prepisuju se na i-RNK) i geni koji se samo prepisuju u RNK (t-RNK, r-RNK). Regulatorni geni se ne prepisuju već se za njih vezuju molekuli koji regulišu određene procese u organizmu. aa ako je definicjia gena ko ova iz knjige " gen deo dnk koji se prepisuje u rnk(za jedan polipeptid) ili u rrnk odnosno trnk " kako onda nesto sto se ne prepisuje kao regulatorni geni mogu da budu geni :O

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by LexAlex7 » 27 Apr 2013, 19:24

i da dal se za introne moze reci da su to ustavri sateliti jer ni sateliti se ne prepisuju ni usta ? ili ja previse filozofiram? :P :D

ip94
zainteresovan korisnik
Posts: 40
Joined: 07 Apr 2013, 11:06

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by ip94 » 28 Apr 2013, 21:35

Samo 3% genoma pripada nizovima nukleotida (genima) koji se prevode u polipeptide.
Gen je deo DNK, odnosno obuhvata odredjeni segment dezoksiribonuklinske kiseline.
Za znanje iz genetike ti je potreban kontinuiran rad i znanje moze doci samo postepeno. Moras da razumes osnovu, tjs da imas temelj da bi obradjivao zahtevnije lekcije. :)
Sve sto ti nije jasno nalazi se na http://www.bionet-skola.com/w/

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by tsnena » 02 May 2013, 22:32

Uhh, al' si ti navalio sa pitanjima! :lol:

Najbolje je da se u definisanju pojmova genoma i gena držiš knjige.

Nema tačnog broja nukleotida koji grade egzone, to je od gena do gena različito. I u njima nema kodona jer su to besmisleni nizovi nukleotida koji se ne prevode u aminokiseline.

Nikako jedan kodon ne može da određuje dve različite AK (obrnuto može: da više razl. kodona određuje jednu AK).

Ostavi se priče o regulatornim genima nije ti potrebno da se u to zapetljavaš jer bi mnogo raširilo priču, a to ti za prijemni nije potrebno.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by tsnena » 02 May 2013, 22:34

Introne i satelite ne možeš da poistovetiš. Introni su u samim genima, a sateliti razbacani po čitavom genomu van gena.

Gen zamisli kao film i reklame. Priča filma je egzon, a dosadne reklame su introni. :)

ip94
zainteresovan korisnik
Posts: 40
Joined: 07 Apr 2013, 11:06

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by ip94 » 03 May 2013, 19:14

tsnena wrote:Gen zamisli kao film i reklame. Priča filma je egzon, a dosadne reklame su introni. :)
Mislim da ti je sada ovaj primer profesorice razresio sve sumnje koje imas oko gena i njegove modularne prirode. Najzanimljivije poredjenje :D

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by LexAlex7 » 05 May 2013, 22:38

Jaoo hvala vam profesorka, da slasem se vise nego dobar primer!kroz vase testove sam dosta toga shvatio,testovi su predobri a o kursevima ni da ne pricam koliko su dobri genetika je super uradjena sto puta bolja nego knjiga!! hvala vam puno!! :D :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by tsnena » 05 May 2013, 23:07

Humana genetika, koju pripremaš za prijemni je u knjizi za medicinsku pisana pre oko 20 godina. :cry:

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by LexAlex7 » 06 May 2013, 12:24

Auuu hahahhaa pa to bi stvarno trebalo promeniti mada dosta udzbenika za gimnazije i srednje skole ne samo za biologiju nego i ostale predmete su zastareli,al gledam bas od jednog osnovca udzbenike iz biologije oni uce sta je ACTH hormon sta je sinapsa :O a to su obnovljeni udzbenici. ja se ne secam da sam to ucio a imao sam jednu od strozijih profesora biologije :D :O

Tamara08
zainteresovan korisnik
Posts: 36
Joined: 31 May 2016, 16:14

Re: Definicija genoma,gena pomoc!

Post by Tamara08 » 18 Jun 2016, 18:09

1.Visestruko ponovljeni nizovi nukleotida :
Cine skoro 10% genoma coveka,
U vecini slucajeva prevode se u strukturu proteina,
Nalaze se u prokariotskim genomima,
Ne postoje u eukariotskim genomima,
Nemaju nijednu od navedenih karakteristika?
Ja bih rekla da je ovo prvo...


2.U genomu civeka najveci gen.je gen za?

3.Sta u genu coveka predstavljaju egzoni? Hvala unapred :)))

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests