Replikacija

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
Kidach
Posts: 2
Joined: 01 Apr 2014, 20:25

Replikacija

Post by Kidach » 10 Apr 2014, 12:10

Evo jednog pitanja, pa ako moze objasnjenje. Kod replikacije DNK, ako je lanac koji se replikuje 5' - ATCG - 3', kakav ce se novonastali lanac dobiti replikacijom tog? Da li 3' - TAGC - 5' ili 5' - TACG - 3'? Hvala unapred. :)

Kidach
Posts: 2
Joined: 01 Apr 2014, 20:25

Re: Replikacija

Post by Kidach » 11 Apr 2014, 19:25

Molim Vas, pitanje zivota i smrti! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Replikacija

Post by tsnena » 16 Apr 2014, 19:23

Kidach wrote:Evo jednog pitanja, pa ako moze objasnjenje. Kod replikacije DNK, ako je lanac koji se replikuje 5' - ATCG - 3', kakav ce se novonastali lanac dobiti replikacijom tog? Da li 3' - TAGC - 5' ili 5' - TACG - 3'? Hvala unapred. :)
Ako si živ/a, evo odgovora :D
dobiće se 3' - TAGC - 5' , antiparalelan lanac

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: Replikacija

Post by Gosling » 20 Sep 2015, 14:03

Dok sam učila replikaciju, tačnije enzime koji učestvuju u ovom procesu, nešto nikako ne mogu da shvatim.. :? Koja je zapravo svrha endonukleaza i egzonukleaza? One raskidaju fosfodiestarske veze u polinukleotidnom lancu, ali ne razumem od koje je to važnosti za replikaciju.. Znam i da DNK polimeraza ima delom ulogu endonukleaze pri ispravljanju grešaka tokom replikacije, ali da li je to jedina uloga nukleza u ovom procesu? Hvala unapred! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Replikacija

Post by tsnena » 20 Sep 2015, 19:32

Gosling wrote:Dok sam učila replikaciju, tačnije enzime koji učestvuju u ovom procesu, nešto nikako ne mogu da shvatim.. :? Koja je zapravo svrha endonukleaza i egzonukleaza? One raskidaju fosfodiestarske veze u polinukleotidnom lancu, ali ne razumem od koje je to važnosti za replikaciju.. Znam i da DNK polimeraza ima delom ulogu endonukleaze pri ispravljanju grešaka tokom replikacije, ali da li je to jedina uloga nukleza u ovom procesu? Hvala unapred! :D
Pročitaj ovaj tekst iz Bionet škole http://www.bionet-skola.com/w/Replikacija možda ti bude jasnije, ako ne bude pitaj :D

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: Replikacija

Post by Gosling » 20 Sep 2015, 20:14

tsnena wrote:
Gosling wrote:Dok sam učila replikaciju, tačnije enzime koji učestvuju u ovom procesu, nešto nikako ne mogu da shvatim.. :? Koja je zapravo svrha endonukleaza i egzonukleaza? One raskidaju fosfodiestarske veze u polinukleotidnom lancu, ali ne razumem od koje je to važnosti za replikaciju.. Znam i da DNK polimeraza ima delom ulogu endonukleaze pri ispravljanju grešaka tokom replikacije, ali da li je to jedina uloga nukleza u ovom procesu? Hvala unapred! :D
Pročitaj ovaj tekst iz Bionet škole http://www.bionet-skola.com/w/Replikacija možda ti bude jasnije, ako ne bude pitaj :D
Pročitala sam i nije mi baš najjasnije i dalje, kako to zasecaju lanac, molekularna biologija mi je baš interesantna i onda me svaki detalj zanima hahaha :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Replikacija

Post by tsnena » 20 Sep 2015, 20:36

Da bi došlo do razmotavanja dvolančane spirale koja je višestruko spiralizovana, endonukleaza (tzv. topoizomeraza I) zaseče jedan lanac i zakači se za njegov kraj. kroz prolazni prekid jednog lanca DNK ovaj enzim provlači drugi lanac i tako uklanja super navoj. Time se tenzija uvrtanja smanjuje. kada se otvori replikativna viljuška ispred nje se javi tenzija uvrtanja koja bi, da se ne spreči, potpuno zaustavila replikaciju.

http://www.phmd.pl/images/ryciny/20131219110949.jpg

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: Replikacija

Post by Gosling » 20 Sep 2015, 20:41

Hvala puno! :)))
A čemu egzonukleaze služe, da li one zasecaju s kraja lanac ili?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Replikacija

Post by tsnena » 20 Sep 2015, 21:03

Egzonukleazno delovanje ima DNK polimeraza koja kada se kreće u 3'-5' pravcu ispravlja greške pri replikaciji. Odnosno, kada DNK polimeraza naiđe na pogrešno sparen nukleotid ona ga otkloni, a zatim krećući se u 5'-3' pravcu vezuje novi ispravno sparen nukleotid.

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: Replikacija

Post by Gosling » 20 Sep 2015, 21:14

Hvala, puno ste mi pomogli:D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests