Molekularna

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
andjeelaaaa
Posts: 3
Joined: 09 May 2014, 16:10

Molekularna

Post by andjeelaaaa » 29 Jun 2014, 19:57

Geni eukariota su:
a) uvek duži od primarnog transkripta
b) uvek kraći od primarnog transkripta
c) jednake dužine kao primarni transkript
d) duži ili kraći od primarnog transkripta zavisno od tipa organizma

zasto je odgovor pod a? hvala unapred :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molekularna

Post by tsnena » 30 Jun 2014, 12:55

to je greška da je pod a) tačno, doboro je što si to pitala.

Tačno je pod c) jer se u transkripciji prepisuje ceo gen zajedno sa intronima, koji se posle tokom obrade prim. transkripta isecaju i odbacuju.

andjeelaaaa
Posts: 3
Joined: 09 May 2014, 16:10

Re: Molekularna

Post by andjeelaaaa » 30 Jun 2014, 15:17

ee super,hvala! ;)

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Molekularna

Post by Zosima » 01 Jul 2014, 19:18

tsnena wrote:to je greška da je pod a) tačno, doboro je što si to pitala.

Tačno je pod c) jer se u transkripciji prepisuje ceo gen zajedno sa intronima, koji se posle tokom obrade prim. transkripta isecaju i odbacuju.
A @tsnena, zar u eukariotski gen ne spada i njegova promotorska sekvenca, koja se ne prepisuje? :/ Tako sam nalazio u nekoj literaturi.. Po tome ispada da je tacno pod "a" :/ Bas me je ovo zainteresovalo :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molekularna

Post by tsnena » 01 Jul 2014, 20:57

Zosima wrote:
tsnena wrote:to je greška da je pod a) tačno, doboro je što si to pitala.

Tačno je pod c) jer se u transkripciji prepisuje ceo gen zajedno sa intronima, koji se posle tokom obrade prim. transkripta isecaju i odbacuju.
A @tsnena, zar u eukariotski gen ne spada i njegova promotorska sekvenca, koja se ne prepisuje? :/ Tako sam nalazio u nekoj literaturi.. Po tome ispada da je tacno pod "a" :/ Bas me je ovo zainteresovalo :)
Promotor se nalazi ispred gena, znači nije deo samog gena. Značajan je za regulaciju transkripcije (za njega se vezuju enzimi i proteini koji učestvuju u ovom procesu) ali nije deo samog gena.

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Molekularna

Post by Zosima » 01 Jul 2014, 21:51

Mislio sam da jeste jer na nekim mjestima pise da je strukturni dio gena, a nalazi se ispred transkripcijski aktivnog ( onog koji se prepisuje ) dijela gena :) Kao na primjer ovo ovdje: A typical multi-exon gene has the following structure (as illustrated in figure 7.5). It starts with the promoter region, which is followed by a transcribed but non-coding region called 5' untranslated region (5' UTR). Then follows the initial exon which contains the start codon. Following the initial exon, there is an alternating series of introns and internal exons, followed by the terminating exon, which contains the stop codon. It is followed by another non-coding region called the 3' UTR. Ending the eukaryotic gene, there is a polyadenylation (polyA) signal: the nucleotide Adenine repeating several times. The exon-intron boundaries (i.e., the splice sites) are signalled by specific short (2bp long) sequences. :) :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molekularna

Post by tsnena » 03 Jul 2014, 17:06

Da, toga ima i u dosta naše literature, ali se ja ovde držim srednjoškolskih udžbenika jer je ovaj forum njima namenjen.

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Molekularna

Post by Zosima » 04 Jul 2014, 11:06

Aha, jasnooo :) Hvala veliko :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molekularna

Post by tsnena » 04 Jul 2014, 14:06

Ma, nema na čemu :) Drago mi je kada neko, tako poput tebe, želi da sazna više nego što ima u udžbenicima. jedino što je sada malo nezgodan trenutak, jer sam u velikom poslu oko prijemnih ispita, kraja školske godine (pripremna anstava, razredni ispiti, vanredni itd) pa nemam dovoljno vremena da iščitam literaturu i dam ti kompletan odogovr.

Čim ovo prođe, ako još budeš zainteresovan, postaviću na sajt o promotoru sve što imam u svojoj biblioteci ili se može naći na relevantnim sajtovima na netu.

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Molekularna

Post by Zosima » 04 Jul 2014, 14:08

Vaziii, sada Vam OGROMNO HVALA! :) I ja se spremam za prijemni ispit, nadam se da cemo zivi izaci iz svega ovoga :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests