Testovi

nukleinske kiseline, replikacija, transkripcija, translacija...
Post Reply
Tmarijana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 18 Nov 2017, 13:42

Testovi

Post by Tmarijana » 04 Feb 2018, 13:25

Da li moze pomoc oko ova 3 pitanja sa testova?
. Koliko aminokiselina sadrži protein bakterije kodiran iRNK koja ima 42 kodona? a) 14 b) 13 c) 42 d) 41 e) nijedan odgovor nije tačan
(ja mislim da je 41,jer bi trebalo da se nalazi na kraju stop kodon za koji se ne vezuje amino-kiselina)

Na 5' kraju rastućeg lanca RNK slobodno je: a) uvek 5 ribonukleotida b) najmanje 5 ribonukleotida c) uvek 12 ribonukleotida d) najmanje 12 ribonukleotida e) uvek 17 ribonukleotida
(ovde je odgovor najmanje 5 nukleotida,da li je to zato sto je prilikom transkripcije dnk-rnk hibrid duzine 12 baznih parova,pa je zato moguc samo ovaj odgovor)

Dvojno značenje ima kodon: a) UAA b) UAG c) UGA d) AUG e) svi navedeni
(nije mi jasno sta znaci dvojno znacenje,ovde su dati stop kodoni i start,ali sta sa njima?)

Unapred hvalaa :)
Izvinite ako saljem svakodnevno previse pitanja :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Testovi

Post by tsnena » 04 Feb 2018, 19:41

Da li moze pomoc oko ova 3 pitanja sa testova?
. Koliko aminokiselina sadrži protein bakterije kodiran iRNK koja ima 42 kodona? a) 14 b) 13 c) 42 d) 41 e) nijedan odgovor nije tačan
(ja mislim da je 41,jer bi trebalo da se nalazi na kraju stop kodon za koji se ne vezuje amino-kiselina)

tačnan odgovor

Na 5' kraju rastućeg lanca RNK slobodno je: a) uvek 5 ribonukleotida b) najmanje 5 ribonukleotida c) uvek 12 ribonukleotida d) najmanje 12 ribonukleotida e) uvek 17 ribonukleotida
(ovde je odgovor najmanje 5 nukleotida,da li je to zato sto je prilikom transkripcije dnk-rnk hibrid duzine 12 baznih parova,pa je zato moguc samo ovaj odgovor)


tačnan odgovor


Dvojno značenje ima kodon: a) UAA b) UAG c) UGA d) AUG e) svi navedeni
(nije mi jasno sta znaci dvojno znacenje,ovde su dati stop kodoni i start,ali sta sa njima?)

Start kodon ima dvojno značenje: početak koda i predstavlja šifru za metionin

Unapred hvalaa :)
Izvinite ako saljem svakodnevno previse pitanja :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests