Zadaci iz genetike

klasična, humana, populaciona...
lolly
Posts: 2
Joined: 23 Apr 2012, 16:04

Re: Zadaci iz genetike

Post by lolly » 23 Apr 2012, 22:58

tsnena wrote:
lolly wrote:zamolila bih vas da mi razjasnite jedan zadatak, posto sutra imam test iz genetike:
kada jedna osobina ima 9 razlicitih stepena izrazajnosti moze se zakljuciti da se radi o:
1.trihibridnom ukrstanju
2.poligenom nasledjivanju pod kontrolom tri para gena
3.aditivnoj poligeniji pod kontrolom cetiri para gena
4.poligenom nasledjivanju pod kontrolom 9 pari gena......
Tačno je 3.aditivnoj poligeniji pod kontrolom cetiri para gena

Pri aditivnoj poligeniji osobinu određuje više gena, u ovom zadatku su to 4 gena i svaki obrazuje po par alela (ukupno, znači 8 alela/gena). Najveći stepen izražajnosti osobine daje genotip koji sadrži svih 8 dominantnih alela (AABBCCDD), pa stepen izražajnosti opada kako opada broj dominantnih alela u genotipu na 7 (pr. AaBBCCDD), pa 6 (Npr. aaBBCCDD) itd. sve do najmanjeg stepena kod genotipa koji nema dominantne alale tj. svi su recesivni (aabbccdd)

Hvala Vam puno!!! Sada sam shvatila......

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz genetike

Post by tsnena » 23 Apr 2012, 23:00

:D

MIRAA
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2012, 15:19

Re: Zadaci iz genetike

Post by MIRAA » 22 Jun 2012, 23:09

1.Ukoliko je 2n=20, koliko je molekua DNK prisutno u pentazomicnom gametu?
Resenje 14. Ako mozete da mi pojasnite ovaj zadatak. Unapred hvala!

2. Od osnovnih izvora energije u organizmu prvi se metabolišu:
a) lipidi
b) vitamini
c) ugljeni hidrati
d) proteini
3. Kod morskog ježa prva vidljiva reakcija kontakta spermatozoida sa jajnom
ćelijom je:
a) vitelogeneza
b) aksonema
c) obrazovanje fertilizacione kupe
d) spermiogeneza

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz genetike

Post by tsnena » 23 Jun 2012, 11:54

1.Ukoliko je 2n=20, koliko je molekua DNK prisutno u pentazomicnom gametu?
Resenje 14. Ako mozete da mi pojasnite ovaj zadatak.

Normalan gamet ima n=10 hromozoma, a pentazomičan umesto po jedan od svakog hromozoma ima jedan hromozom upetostručen (penta= pet) a 9 ostalih hromozoma su u normalnom broju (po jedan). To znači da ima 4 hromozoma više od normalnog tj. 14

2. Od osnovnih izvora energije u organizmu prvi se metabolišu:
a) lipidi
b) vitamini
c) ugljeni hidrati
d) proteini

3. Kod morskog ježa prva vidljiva reakcija kontakta spermatozoida sa jajnom
ćelijom je:
a) vitelogeneza
b) aksonema
c) obrazovanje fertilizacione kupe
d) spermiogeneza

MIRAA
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2012, 15:19

Re: Zadaci iz genetike

Post by MIRAA » 24 Jun 2012, 14:19

Konacno shvatila. Hvala

Nadja Sandic
Posts: 2
Joined: 22 Mar 2012, 21:44

Re: Zadaci iz genetike

Post by Nadja Sandic » 28 Feb 2013, 00:00

[quote="tsnena"]1.Ukoliko je 2n=20, koliko je molekua DNK prisutno u pentazomicnom gametu?
Resenje 14. Ako mozete da mi pojasnite ovaj zadatak.

Normalan gamet ima n=10 hromozoma, a pentazomičan umesto po jedan od svakog hromozoma ima jedan hromozom upetostručen (penta= pet) a 9 ostalih hromozoma su u normalnom broju (po jedan). To znači da ima 4 hromozoma više od normalnog tj. 14

Ali kako onda ljudi sa trizomijom (npr oboleli od Daunovog sindroma) imaju 47 hromozoma? odnosno samo jedan vise od normalnog broja? po vasoj logici bi trebalo da umesto po jedan od svakog hrozomoma ima jedan hromozom utrostrucen, a ostala 2 su u normalnom broju, odnosno da ima 2 vise od normalnog broja? kako to?

pozdrav

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz genetike

Post by tsnena » 28 Feb 2013, 18:51

Nadja Sandic wrote:
tsnena wrote:1.Ukoliko je 2n=20, koliko je molekua DNK prisutno u pentazomicnom gametu?
Resenje 14. Ako mozete da mi pojasnite ovaj zadatak.

Normalan gamet ima n=10 hromozoma, a pentazomičan umesto po jedan od svakog hromozoma ima jedan hromozom upetostručen (penta= pet) a 9 ostalih hromozoma su u normalnom broju (po jedan). To znači da ima 4 hromozoma više od normalnog tj. 14

Ali kako onda ljudi sa trizomijom (npr oboleli od Daunovog sindroma) imaju 47 hromozoma? odnosno samo jedan vise od normalnog broja? po vasoj logici bi trebalo da umesto po jedan od svakog hrozomoma ima jedan hromozom utrostrucen, a ostala 2 su u normalnom broju, odnosno da ima 2 vise od normalnog broja? kako to?

pozdrav

Samo da te ispravim, nije to moja logika nego je tako. :)

Somatske ćelije sadrže parove hromozoma, npr. ćelija čoveka ima 23 para hromozoma ili ukupno 46. Dakle, svaki hromozom je u paru i to je za ćeliju normalno. Trizomična ćelija ima jedan hromozom više, što je u ukupnom broju 46+1=47. Pri tome, tog hromozoma koji je u višku ima 3 (zato trizomija). U primeru koji si ti navela za Daunov sindrom, ćelija ima tri hromozoma broj 2, a normalna ćelija ima dva hromozoma br. 21.
Polna ćelija ima upola manji broj hromozoma, odnosno, po jedan hromozom iz svakog para. Kod čoveka je to ukupno 23

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: Zadaci iz genetike

Post by crusoe » 17 Mar 2013, 00:49

Imam neke nejasnoće u vezi ovog zadatka:

U čovjeka albinizam uzrokuje recesivni alela , dok je normalna pigmentacijapod kontrolom dominantnog alela A. Roditelji normalne pigmentacije imaju albino dijete. Koja je vjerojatnost da će:
a) sljedeće dijete biti albino?
b) slijedeća dva djeteta biti albino?
c) sljedeće troje djece imati normalnu pigmentaciju?
d) drugo dijete biti albino a treće normalne pigmentacije?
e) od sljedeće dvoje djece jedno biti albino, a drugo normalne pigmentacije?

Ja sam pokušao ovako, ali nisam siguran da li dobro radim pa molim za pomoć:

Pošto je do izražaja došao albinizam znači da su oba roditelja heterozigoti (Aa):
P: Aa x Aa
F1: AA Aa Aa aa
Dakle vjerojatnost da je prvo djete albino je 1/4 ili 25 %.ali a ) zadatak pita vjerojatnost za sljedeće djete, to se očito misli na 2.porud, kada je u zadatku naglašeno "...imaju albino djete", - onda bi to valjda bilo ako se radi o drugom porodu ovako: 1/4*1/4=1/16=6.25% vjerojatnost?
b) možda drugi i treći porod, ako piše "sljedeća dva":1*4*1/4*1/4=1.56 %
c) u prvom porodu 75% djece je zdravo, ali traže nas za sljdeće troje djece:(3/4) na četvrtu = 31.64% (ne znam da li računam i prvi porod u tim zadacima)
d) 6.25%; 42.19%
e) ne znam

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz genetike

Post by tsnena » 17 Mar 2013, 10:37

Pošto su to sve nezavisni događaji samo treba pojedinačne verovatnoće pomnožiti, kao što si ti uradio/la.

pod e) 2!/1!1!x1/4x3/4=3/8

Gimnazijalka25
Posts: 1
Joined: 20 Mar 2019, 06:46

Re: Zadaci iz genetike

Post by Gimnazijalka25 » 20 Mar 2019, 11:50

Da li mozete da mi objasnite kako se radi ovaj tip zadatka? :)
Prilikom dihibridnog ukrstanja parentalnih cistih linija koje su homozigotne za dve osobine, u F2 generaciji dobijaju se razliciti genotipovi u odnosu:
a) 1:1:2:2:2:2:2:2:1:1
b) 1:1:2:2:4:2:2:1:1
c) 1:2:2:3:3:2:2:1
d) 1:1:4:4:4:1:1

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests