Zadatak iz genetike

klasična, humana, populaciona...
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadatak iz genetike

Post by tsnena » 05 Nov 2015, 12:09

Anc95 wrote:A da li se Y hromozom racuna tu, je l on nema NOR-ove ili ima? :)

I DA, HVALA :D :D

Ako nije problem, imam jos jednu nedoumicu u vezi translokacije:

Osoba sa 46, XX (t 21/21) ima:
a) balansiran kariotip
b) prostu trizomiju
c) translokacionu trizomiju
d) reciprocnu translokaciju
(Nasla sam u resenjima da je ovo translokaciona trizomija...) :shock: (Jedan asistent nam je rekao u vezi heterologe Robertsonove translokacije, da je kariotip za nju 45 hromozoma, a kad je osoba nosilac sindroma onda je 46 ukupan broj hromozoma..Da li je zbog toga resenje pod c? Jer negde sam procitala zapisan kariotip 45, XX (t 13/13). Zasto je onda ovde broj hromozoma 45, kad je osoba nosilac Patau sindroma?)
tačno je pod c
Pošto osoba ima 46 hromozoma i translokaciju 21/21 onda je u pitanju trizomija: dva hromozoma 21 su zakačena jedan za drugi pa se broje kao jedan hromozom i još jedan odvojeni hromozom 21,, daju trizomiju.
Kada je u pitanju balansna trizomija/kariotip, onda je ukupan br. hromozoma 45 jer se dav zakačena hromozoma jedan za drugi (t 21/21) broje kao jedan hromozom pa ukupno ima 45 hromozoma (kao da je jedan hromozom manje, a nije manje jer su dva spojena). U tim slučajevima osoba sa 45 hromozoma ima normalan fenotip, a ona sa 46, ako je u pitanju hromozom 21 ima trizomiju 21 i fenotipski je Daunov sindrom.

Cane
Posts: 1
Joined: 14 Oct 2018, 13:39

Re: Zadatak iz genetike

Post by Cane » 15 Oct 2018, 10:49

-Treba mi rešenje ovog zadatkaa,nadam se da možete da mi pomognete :)
* Kod afričkih urođenika srpasta anemija je posledica prisustva dominantnog gena S. U homozigotnom stanju SS gen je letalan zbog vrlo izražene anemije, recesivni homozigoti ss nemaju anemiju ali obolevaju od malarije, dok heterozigoti (Ss), imaju blag oblik anemije, ali se odlikuju najvećom životnom sposobnošću jer ne oboljevaju od malarije. Kakva životna sposobnost se može očekivati u prvoj generaciji potomaka ako su roditelji heterozigoti?
-Hvala unapreed

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadatak iz genetike

Post by tsnena » 16 Oct 2018, 09:45

P: Ss x Ss

F1: SS, Ss, Ss, ss
SS - letalno
ss - malarija
Ss- 50% životno sposobni (blaga anemija, ne oboljevaju od malarije)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests