genetika

klasična, humana, populaciona...
enigm
Posts: 2
Joined: 04 Jun 2016, 14:03

genetika

Post by enigm » 05 Jun 2016, 22:28

Pozdrav :) pripremam se za prijemni za medicinu i imam par zadataka iz biologije za koje mi treba pomoc poput ovog: 50% gameta mužjaka sadrži dominantni alel,dok svi gameti ženke sadrže recesivni alel . Odredite genotipove i fenotipove(dominantna/recesivna osobina) parenteralne generacije,moguce genotipove i fenotipove F1 i F2 generacije . Unaprijed hvalaa :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: genetika

Post by tsnena » 06 Jun 2016, 17:36

enigm wrote:Pozdrav :) pripremam se za prijemni za medicinu i imam par zadataka iz biologije za koje mi treba pomoc poput ovog: 50% gameta mužjaka sadrži dominantni alel,dok svi gameti ženke sadrže recesivni alel . Odredite genotipove i fenotipove(dominantna/recesivna osobina) parenteralne generacije,moguce genotipove i fenotipove F1 i F2 generacije . Unaprijed hvalaa :)
mužjak je genotipa Aa, a ženka je aa
P: Aa x aa

F1: Aa, Aa, aa, aa
dominantno:recesivno 1:1

enigm
Posts: 2
Joined: 04 Jun 2016, 14:03

Re: genetika

Post by enigm » 13 Jun 2016, 13:02

Hvala mnogooo :D ako bih mogla dobit pomoc i u vezi ovih zadataka: 1.Hemofilija se nasljedjuje recesivno preko X hromosoma.I majka i otac su zdravi.Genotip majke je XhXH ,a oca XHY(H,h je u exponentu). Odredite gamete P generacije i moguce genotipove F1 generacije .Postoji li mokgucnost da njihova ćerka ima hemofilije? A sin?


2.Jedinke parenteralne generacije su čisti varijeteti s ispoljenim alternativnim varijantama(dominantna /recesivna) jedne autosomno monogenske osobine.Odredite genotipove (imenujte svaki genotip i navedite u kojem procentu je zastuplljen ) u F1 i F2 generaciji. Na osnovu genotipova zastupljenih u F2 generaciji odredite procentualni odnos jedinki s ispoljenom dominantnom osobinom u odnosu na jedinke s recesivnom osobinom.


3.roditelji su zdravi. Od cetvero djece jedno je hemofilicar .Odredite genotipove roditelja u F1 generaciji i spol djeteta s hemofilijom...
Last edited by enigm on 14 Jun 2016, 14:28, edited 1 time in total.

wolf7
prolaznik
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2016, 19:31

Re: genetika

Post by wolf7 » 14 Jun 2016, 12:52

Postovanje.. :)
pripremam se za prijemni u vezi ovih zadataka mi je potrebna vasa pomoc...
1.polidaktilija je kod covjeka determinisana dominantnim alelom P.U braku šestoprste zene i normalnog muskarca rodilo se dvoje šestoprste djece i jedno normalno petoprsto dijete. odredite genotipove roditelja i djece..

2. a)kakvu djecu ,s obzirom na genotip i fenotip mogu ocekivati tamnooki heterozigotni roditelji?
b)Oba roditelja su homozigoti za boju ociju. Odredite moguce genotipove i fenotipove roditelja i djece.

3.Albinizam kod ljudi je autosomno recesivna osobina .Roditeljii normalne pigmentacije dobili su abino dijete . Kakav je genotip roditelj?

Unaprijed hvala na pomoci i izdvojenom vremenuu..

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: genetika

Post by tsnena » 14 Jun 2016, 13:52

wolf7 wrote:Postovanje.. :)
pripremam se za prijemni u vezi ovih zadataka mi je potrebna vasa pomoc...
1.polidaktilija je kod covjeka determinisana dominantnim alelom P.U braku šestoprste zene i normalnog muskarca rodilo se dvoje šestoprste djece i jedno normalno petoprsto dijete. odredite genotipove roditelja i djece..

2. a)kakvu djecu ,s obzirom na genotip i fenotip mogu ocekivati tamnooki heterozigotni roditelji?
b)Oba roditelja su homozigoti za boju ociju. Odredite moguce genotipove i fenotipove roditelja i djece.

3.Albinizam kod ljudi je autosomno recesivna osobina .Roditeljii normalne pigmentacije dobili su abino dijete . Kakav je genotip roditelj?

Unaprijed hvala na pomoci i izdvojenom vremenuu..
1. roditelji P: Aa (majka) x aa (otac)
deca F1: Aa (šestoprsta), aa (nomalna)

2.
a) P: Aa x Aa
F1: AA, Aa, Aa, aa
AA (dminantan homozigot) i Aa (heterozigot) imaju tamnu boju očiju; dok aa (recesivan homozigot) ima svetlu
b) ako su homozigoti za boju očiju onda daju decu koja su sva homozigoti i imaju istu boju očiju kao roditelji

3. Roditelji su heterozigotni prenosioci gena za albinizam Aa

wolf7
prolaznik
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2016, 19:31

Re: genetika

Post by wolf7 » 14 Jun 2016, 14:36

Zahvaljujem Vam se sto ste mi izasli u susret..mozete li mi pomoc i sa ovim zadacima:
1.Hemofilija se nasljedjuje recesivno preko X hromosoma.I majka i otac su zdravi.Genotip majke je XhXH ,a oca XHY(H,h je u exponentu). Odredite gamete P generacije i moguce genotipove F1 generacije .Postoji li mokgucnost da njihova ćerka ima hemofilije? A sin?

2.Bolest se nasljedjuje autosomno recesivno.Otac produkuje gamete koji sadrze dominantni alel,a gameti majke recesivni alel. Odredite genotipove i fenotipove (bolesni/zdravi)oca i majke,genotipove i fenotipove F1 generacije.

3.Jedinke parenteralne generacije su čisti varijeteti s ispoljenim alternativnim varijantama(dominantna /recesivna) jedne autosomno monogenske osobine.Odredite genotipove (imenujte svaki genotip i navedite u kojem procentu je zastuplljen ) u F1 i F2 generaciji. Na osnovu genotipova zastupljenih u F2 generaciji odredite procentualni odnos jedinki s ispoljenom dominantnom osobinom u odnosu na jedinke s recesivnom osobinom.


4.roditelji su zdravi. Od cetvero djece jedno je hemofilicar .Odredite genotipove roditelja u F1 generaciji i spol djeteta s hemofilijom...

Punoo Vam hvalaa

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: genetika

Post by tsnena » 14 Jun 2016, 15:16

Gameti majke su XH i Xh a oca XH i Y
Deca: XHXH, XHXh, XHY, XhY
Samo sinovi bolesni i to 50%

2. Otac AA (zdrav) majka aa (bolesna)
, deca zdrava Aa

wolf7
prolaznik
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2016, 19:31

Re: genetika

Post by wolf7 » 14 Jun 2016, 15:32

a u zadatku : Djevojka ciji je otac imao hemofiliju udaje se za zdravog muskarca.Kolika je mogucnost pojave hemofilije kod njihove djece?hoce li zenski potomci bolovati od hemofilije? objasnite?

2.albinizam kod ljudi je autosomno recesivna osobia .Roditelji normalne pigmentacije dobili su albino dijete .kakav je genotip roditelja?

I ja se jos jednom zahvaljujem i izvinjavam al stavarno moram do prijemnog rijesit ove zadatke a ima ih previsee..

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: genetika

Post by tsnena » 14 Jun 2016, 17:31

wolf7 wrote:Zahvaljujem Vam se sto ste mi izasli u susret..mozete li mi pomoc i sa ovim zadacima:
1.Hemofilija se nasljedjuje recesivno preko X hromosoma.I majka i otac su zdravi.Genotip majke je XhXH ,a oca XHY(H,h je u exponentu). Odredite gamete P generacije i moguce genotipove F1 generacije .Postoji li mokgucnost da njihova ćerka ima hemofilije? A sin?

2.Bolest se nasljedjuje autosomno recesivno.Otac produkuje gamete koji sadrze dominantni alel,a gameti majke recesivni alel. Odredite genotipove i fenotipove (bolesni/zdravi)oca i majke,genotipove i fenotipove F1 generacije.

3.Jedinke parenteralne generacije su čisti varijeteti s ispoljenim alternativnim varijantama(dominantna /recesivna) jedne autosomno monogenske osobine.Odredite genotipove (imenujte svaki genotip i navedite u kojem procentu je zastuplljen ) u F1 i F2 generaciji. Na osnovu genotipova zastupljenih u F2 generaciji odredite procentualni odnos jedinki s ispoljenom dominantnom osobinom u odnosu na jedinke s recesivnom osobinom.


4.roditelji su zdravi. Od cetvero djece jedno je hemofilicar .Odredite genotipove roditelja u F1 generaciji i spol djeteta s hemofilijom...

Punoo Vam hvalaa
3. P: AA x aa
F1: Aa x Aa
F2: AA, Aa, Aa, aa
75% dom. 25% recesivna

4. majka heterozigot za gen za hemofiliju (XHXh)
P:XHXh x XHY

F1: XHXH, XhXH, XHY, XhY bolestan sin

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: genetika

Post by tsnena » 14 Jun 2016, 17:34

wolf7 wrote:a u zadatku : Djevojka ciji je otac imao hemofiliju udaje se za zdravog muskarca.Kolika je mogucnost pojave hemofilije kod njihove djece?hoce li zenski potomci bolovati od hemofilije? objasnite?

2.albinizam kod ljudi je autosomno recesivna osobia .Roditelji normalne pigmentacije dobili su albino dijete .kakav je genotip roditelja?

I ja se jos jednom zahvaljujem i izvinjavam al stavarno moram do prijemnog rijesit ove zadatke a ima ih previsee..
1. devojka čiji je otac imao hemofiliju je heterozigot XHXh

P:XHXh x XHY

kao u prethodnom 4. zadatku, bolesni mogu da budu samo sinovi sa verovatnoćom od 25%

2. roditelji su heterozigotni prenosioci gena za albinizam (Aa)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests