pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 08 Feb 2009, 15:52

tsnena wrote:Slobodno pitaj sve što treba!

Obrati pažnju na knjigu za medicinsku školu u kojoj je više obrađena genetika nego u gimnazijskoj knjizi. (Ovo važi za sve koji spremaju genetiku).
Ja sam iz Makedonija, barajuci po netu nesto iz genetike nasla sam ove vase postove. Ja sam student na poljoprivredni fakultet pa imam neki zadatak iz genetike, u pitanju su nekoliko zadatci ali jas bi prvo pslala samo jedan da vi vidite dal ga mozete resiti, a onda ako mi dozvolite poslala bih i ostali. Nadam se da ce vam biti lako zadovoljstvo da mi posaljete odgovor na ovo pitanje i ako mozete da mi obrazlozite taj odgovor kako bi znala na koj ste nacin stigli do njega. Zahvaljuem vi se odnapred i nadam se da cu dobiti odgovor. I izvinjavam se za moj ne tako dobri jezik i pravopis, a zadatak nisam znala kako da prevedem pa ako imate nesto nejasno sa recima pisite sta e pa ja cu se potruditi da vi ga prevedem. pozz
1. Kaj ovesot, dva para aleli ja determiniraat bojata na osilkite. Pri vkrstuvanje na dva homozigotni varieteti na oves, eden so beli osilki I eden so crni, vo F1 se dobieni rastenija so crni osilki. Po vkrstuvanje na F1 × F1 , vo F2 se dobile slednive proporcii: 12/16 crni : 3/16 sivi : 1/16 beli. Ako F1 se vkrsti so beliot roditelski varietet, kakvi proporcii I fenotipovi se ocekuvaat vo potomstvoto?Pompilija

Pridružio se: Ned Feb 08, 2009 2:37 pm
Privatna poruka

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 08 Feb 2009, 19:34

Pompilija, dobro došla :D drago mi je što si sa nama pogotovo što si iz Makedonije.

Naš forum postaje internacionalni :P

Rešenje:

Pošto se u F2 generaciji javlja ukupno 16 kombinacija, o čemu svedoči ovaj odnos u F2 12:3:1=16 , a nije onaj klasičan 9:3:3:1 jer se ne obrazuje 4 fenotipa već 3 u odnosu 12:3:1 pa zaključujemo da se radi o komplementarnom odnosu alela dva gena. Boja ovsa je dakle određena sa dva gena koja ćemo obeležiti sa A i B. Belu boju određuju samo recesivni alela, dakle, genotip aabb. Sivu boju genotip aaB- (ova crtica -, znači da tu može biti bilo dominanatan alel B ili recesivan b, a gen A mora da bude u recesivnom homozigotnom stanju), a crnu prisustvo bar po jednom dominantnog alela oba gena ili prisustvo dominantnog alela A (genitipovi A-B- ili A-bb).

P: AABB x aabb (jedan roditelj je dominantan homozigot za oba gena AABB, a drugi je recesivan ghomozigot za oba gena aabb)
gameti: AB x ab (oba roditelja obrazuju po jedan tip gameta)

F1: AaBb x AaBb ( F1 ukrštaju se međusobno heterozigoti za oba gena)

gameti: AB, Ab, aB, ab (oba roditelja F1 generacije obrazuju po 4 tipa gameta koji kada se međusobno iskombinuju daju 4x4=16 kombinacija; da nema komplementarnosti između gena javila bi se 4 fenotipa u odnosu 9:3:3:1, a ovde se javljaju 3 fenotipa crna:siva:bela; te fenotipove određuju genotipovi A-B- (9/16) i A-bb (3/16) (što je ukupno 12/16 za crnu boju), aaB- (3/16 za sivu) i aabb (1/16 za belu boju)

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 08 Feb 2009, 19:43

[quote="tsnena"]Pompilija, dobro došla :D drago mi je što si sa nama pogotovo što si iz Makedonije.

Naš forum postaje internacionalni :P
Bas vam hvala za ovo resenje, ali imam jos neki zadataka, pa cu da si dam slobodu da vam opet posaljem, nadam se da vas ne smetam :)

2. Kaj pcenicata genotipot R_ B_ e so crvena boja na zrno, rrbb co bela, a genotipovite R¬_bb i rrB¬_ se so kafena boja. Sorta homozigotna za crvena boja e vkrstuvana so sorta co bela boja. Kakvi fenotipovi se ocekuvaat vo F1 i F2 generacija I vo koi odnosi?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 08 Feb 2009, 19:44

Ma, ne smetaš, daleko od toga, ali bi mi bilo lakše kada bi zadatke prevela na srpski. Mislim, razumem dosta makedonski, ali bi mi bilo lakše ako to tebi ne predstavlja neki veliki problem.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 08 Feb 2009, 19:54

Rešenje:

Opet je u pitanju komplementarnost gena: za crvenu boju je potrebno prisustvo bar po jednog dominantnog alela oba gena i R i B (genotip R-B-), a prisustvo bar jednog dominantnog alela jednog od gena, bilo R bilo B (genitipovi R-bb i rrB-) daje kafenu boju, dok je odustvo dominantnih, dakle, svi recesivni aleli (genotip rrbb) daju belu boju

P: RRBB x rrbb (crvena x bela)

F1: RrBb x RrBb (100% crvena boja)

F2: R-B- (9/19), R-bb (3/16), rrB- (3/16), rrbb (1/16)

fenotipski odnos 9 : 6 : 1 (crvena : kafena : bela)

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 08 Feb 2009, 20:53

tsnena wrote:Ma, ne smetaš, daleko od toga, ali bi mi bilo lakše kada bi zadatke prevela na srpski. Mislim, razumem dosta makedonski, ali bi mi bilo lakše ako to tebi ne predstavlja neki veliki problem.
Hvala vam i na ovaj odgovor. A ove druge zadatke portudicu se da ih prevedem pa cu da ih posaljem neki drugi dan. Pozz

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 12:50

pozz od Makedonija, pokusala sam da prevedem na srpskom i nadam se da ce da se snadzete.


Kakav genotip imaju roditelje sa ovim krvnim grupama:
Dati su fenotipovi roditelja i njihovih potomaka, treba napisati genotip roditelja
1. BxO, potomstvo 1/2 B : 1/2 0
2. 0xAB, potomstvo 1/2A: 1/2B
3.BxO, potomci 1 B
4. OxA, potomstvo 1/2A:1/2O
5.B × AB, potomstvo 1/4A: 1/2B :1/4AB
6.AB × AB, potomstvo 1/2A: 1/2B



2. Vrz osnove na podatci za krvnim grupama, odredgeni u odnosu na ABO, MN,i Rh sistema , treba da odredimo pripadnost svakom bebetu na saodvetnu porodicu.

Otac:
I B,N,Rh-
II O,M,Rh+
III AB,M,Rh-
IV A,M,Rh+
Majka:

I A,MN,Rh-
II B,N,Rh-
III O,N,Rh+
IV B,M,Rh+

bebe:

a) A,MN,Rh+
b) O,MN,Rh+
c) AB,N,Rh-
d) B,M,Rh-

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 12:55

Pitanje nie ispalo kako treba, pokusala sam da ga napisem kako u tabelama al nije moguce pa neznam kako da vam ga posaljem, ako bi ste mogli da mi pisete vas email, pa da tako pokusam, a onda da mi vi pratite odgovor na forum, ako e moguce molim vas pratite mi vas email. pozz, od Pompilija

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 13:20

Ovo pitanje me zaista interesue godinama, mozda vec 4-5, godine cula sam nesto o ovome, al nikada nisam procitala ili nasla kako bi se zadoviljila odgovorom, naime imam drugarica koja e posvojena a za to je doznala odavnom jos od mala, kad smo jednom razgovarali o tome, jas sam se setila kako e skoro nemoguce da da dete od dvoje roditelje koji imaju svetle oci, ono da ima tamne, a za ovo neznam od kud sam saznala, a onda ponovo ova ista tvrdnja kod jednom mog drugaru koji isto ima ovaj primer oba njegova roditelja imaju plave oci a on ima tamno kafene. Dali vi neso znate o ovome da mi date odgovor, kolika je mogucnost da se rodi dete sa tamnim ocima kad njegove roditelje imaju svetla. Fala i pozz

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 13:52

Prepravila sam tvoje zadatke. Pogledaj kako su napisani da bi ubuduće znala tako da postaviš.

Sve zadatke postavi na forum i dobićeš odgovor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 15 guests