pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
jeca p
prolaznik
Posts: 9
Joined: 09 Dec 2007, 16:21

pitanja iz genetike

Post by jeca p » 12 Jan 2008, 19:09

Prelistavala sam malo skripte i imam malih problema oko nekih pitanja:
1.Nekoliko kunica istog genotipa ukrstenih medjusobno dalo je 39 potomaka sa tamnom i 12 potomaka sa belom bojom dlake. Odredi genotipove roditelja.
2.Ukrstaju se roditelji koji se razlikuju u dva alternativna svojstva i u f2 generaciji daju 3200 potomaka. Koliko ce potomaka imati jednu dominantnu a drugu recesivnu osobinu?
oko ovog drugog imam problema jer ne znam da li je resenje1600(zbog odnosa 1:2:1) ili 800 (jer se uzima u obzir da je prva recesivna a druga dominantna i obrnuto)... :?:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Jan 2008, 19:56

Rekla bih da je ovo moji đak pošto prepoznajem ''svoje'' zadatke ;)

1. Zadatak 39:12 je približno odnos 3:1 što znači da su roditelji heterozigoti (Aa) jer se ukrštanjem heterozigota dobija fenotipski odnos 3:1
P: Aa x Aa
F1: AA, Aa, Aa, aa
3 : 1

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Jan 2008, 20:01

2. zadatak: dva alternativna svojsta znači u pitanju je dihibridno ukrštanje kod koga je u F2 generaciji odnos 9 : 3 : 3 : 1 (9/16 obe dominantne, 3/16 prva osobina dominantna, a druga recesivna, 3/16 prva recesivna, druga dominantna i 1/16 obe recesivne osobine)Potomci sa jednom dominantnom, a drugom recesivnom je dakle 6/16 pa to preračunato na ukupno 3200 iznosi 1200.

jeca p
prolaznik
Posts: 9
Joined: 09 Dec 2007, 16:21

Re: pitanja iz genetike

Post by jeca p » 14 Jan 2008, 10:51

Jesam Vas djak, Jelena,3/1 :D . Pretpostavila sam da je odnos 3:1 ali nisam bila sigurna da moze da se zaokruzi i eto zabune. Hvala za pomoc,zaista mi je znacila...

Crazy little sister
zainteresovan korisnik
Posts: 51
Joined: 21 Mar 2008, 16:31

Re: pitanja iz genetike

Post by Crazy little sister » 19 Apr 2008, 08:10

U zbirci zadataka za pripremu prijemnih ispita medicinskog fakulteta naletela sam na pitanje:
Genom je pojam koji označava:
a)skup gena u gametima
b)skup gena koji ulaze u sastav svih hromozoma u jezgru
c)skup gena na jednom hromozomu
d)skup regulatornih gena kod eukariota
U knjizi stoji rečenica: Pod genomom se podrazumeva skup naslednih informacija sadržanih u hromozomima jedne ćelije; međutim u rešenju su naveli da je odgovor pod a) :? Postoji li neko dodatno objašnjenje, ili ja da samo sledim knjigu i odgovorim pod b)?
Zanima još i da li treba za prijemni da naučim tablicu dominatnih i recesivnih osobina, tj. ne znam da li daju baš zadatke iz genetike?
There is a light at the end of every tunnel….just pray it’s not a train!;)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 19 Apr 2008, 13:05

Zbirka prati stare knjige u kojima se genom definisao kao skup gena u gametu. Pošto su sada važeće nove knjige, onda se njih i pridržavaj dakle, pod b.

prema nekom dosadašnjem iskustvu, nije trebalo da se zna spisak osobina kod biljaka i životinja jer u zadatku se da podatak kako se nasleđuju (dominantno ili recesivno); što se osobina/bolesti čoveka tiče tu je već potrebno da naučiš kako se nasleđuju

zadataka iz genetike uvek ima na testiranju

Crazy little sister
zainteresovan korisnik
Posts: 51
Joined: 21 Mar 2008, 16:31

Re: pitanja iz genetike

Post by Crazy little sister » 19 Apr 2008, 13:25

Hvala :D
S obzirom da smo u školi dosta olako prešli preko cele genetike, uskoro ću vam se javiti sa novim pitanjima, pogotovo u vezi zadataka ;)
Pozdrav svima na forumu...
There is a light at the end of every tunnel….just pray it’s not a train!;)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 19 Apr 2008, 13:29

Slobodno pitaj sve što treba!

Obrati pažnju na knjigu za medicinsku školu u kojoj je više obrađena genetika nego u gimnazijskoj knjizi. (Ovo važi za sve koji spremaju genetiku).

Crazy little sister
zainteresovan korisnik
Posts: 51
Joined: 21 Mar 2008, 16:31

Re: pitanja iz genetike

Post by Crazy little sister » 22 Apr 2008, 23:19

Molim Vas da proverite da li sam dobro odgovorila na sledeća pitanja:
1) Šta čini genetičku osnovu varijabilnosti u ljudi? - Čine je različiti aleli nastali mutacijama jednog gena.
2) Da li je fenotip autozomno-dominatnih heterozigota i homozigota u čoveka isti? - Ne ( homozigoti najčešće umiru. zar ne?)
3) Koje su autozomno-dominatne osobine čoveka? -ne znam da li se tu misli na uvrtanje jezika i slobodnu resicu, ili na bolesti ili ne nešto treće :?
4) Koliki je rizik da i ostala deca budu zahvaćena istim poremećajem ako su jedan roditelj i jedno dete zahvaćeni autozomno dominantnim poremećajem?
P: Aa x aa
F1: Aa , Aa, aa, aa - znači od ostalo 3 dece jedno je bolesno, tj 33,3% šanse.
5) Koliki je teorijski rizik ponavljanja albinizma za svako naredno dete ako se u jednoj porodici rodilo dete sa albinizmom? (za ovaj nemam rešenje :cry: )
Uh, nadam se da nisam preterala sa pitanjima...ali, s obzirom da mi je genetika stvarno slaba tačka, verovatno sledi još pitanja :cry: :oops:
There is a light at the end of every tunnel….just pray it’s not a train!;)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 23 Apr 2008, 09:55

1 i 2 je tačno
3) da, misli se na te normalne osobine
4) rešenje je 50% lepo si postavila zadatak sa P i F1 generacijom ali nisi donela dobar zaključak (zašto 3 dece, mislim, pdakle ti taj podatak kada u zadatku nije dat) ; u F1 Aa su bolesni, a ima ih 1/2 (50%)
5) ako je rođeno dete sa albinizmom znači da su roditelji heterozignotni prenosioci tog recesivnog mutiranom alela koji izaziva albinizam (Aa)

P: Aa x Aa

F1: AA, Aa, Aa, aa , dakle, 25%

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests