pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 21:38

Pompilija wrote:
Ja sam ovo vako resila

P: ckca x cdca

F1 : ckcd; ckca; cacd; caca

50% sepija; 25% krem; 25% albino
dobro si rešila :D

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 12 Feb 2009, 16:45

Pozdrav od Makedonija
Ponovo ja i moja pitanja. Pronasla sam jos nesto sto me muci i nemogu da ga sama resim. Zadatak ide ovako:
Sa ukrstavanje na dve zivotinje sa crvenom bojom i dugi rep, dobilo se potomstvo sa crvenom bojom. Sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i dugi rep, u potomstvu svi zivotinje imalu su dugi rep. Sa ukrstavanje na zivotinje sa crvenom bojom i kusi rep, dobilo se potomstvo sa dugi i kusi rep.
a. treba da pronadzemo genotipova na crvenih, belih, kusorepi i dugorepi fenotipa.
b. sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i kusi rep, u potomstvo dobijeno je 1/9 sa crvenom bojom i dugi rep, 2/9 sa belom bojom i dugi rep, 2/9 sa crvenom bojom i kusi rep, 4/9 sa belom bojom i kusi rep. Treba da se obrazlozi kako i zasto.

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 12 Feb 2009, 17:02

Citajuci na temu genetike na vas net portal, nasla sam ovo pa povezala sam sa jedan zadatak i pokusala sam ga resiti sama, ako mozete da mi proverite resenje da znam dali sam ga uspesno resila.

Dominantno nasleđivanje vezano za X hromozom
Dominantne mutacije na X hromozomu su retke. Žene od ovih oboljenja oboljevaju dva puta češće (imaju dva X hromozoma) od muškaraca.
Heterozigotne žene imaju fenotip koji varira od bolesnog do normalnog u zavisnosti od inaktivacije X hromozoma.Homozigotna majka (X*X*) predaje svoj X* hromozom sa dominantnom mutacijom svim potomcima(vidi pr.1). Heterozigotna majka (X*X)polovini svojih potomaka(vidi pr.2). Oboleli otac (X*Y) daje svoj X* hromozom samo kćerkama (vidi pr.3).

PR.1 P : X*X* x XY
F1 : X*X, X*X, X*Y, X*Y
svi bolesni

PR:2 P : X*X x XY
F1: X*X, X*Y, XX, XY
bolesno 50% dece

PR.3 - P : XX x X*Y
F1 : X*X, X*X, XY, XY
bolesne kćeri
Bolesti izazvane dominantnom mutacijom na X hromozomu su mnogo ređe od onih koje izaziva recesivna mutacija. Jedno od takvih oboljenja je hipofosfatemija (oblik rahitisa).

Zadatak ide ovako:
Bolestan muz od hipofosfatemija ozenio zdravu zenu. U koju proporcuju nihovi sinovi bicu bolesni?
Resenje:
ovo je kao i treci primer :
PR.3 - P : XX x X*Y
F1 : X*X, X*X, XY, XY
bolesne kćeri
pa prema primeru nema ni jedan bolestan sin i onda bilo bi 100 za kerke, 0 za sinove - 100:0

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Feb 2009, 17:16

Pompilija wrote:Zadatak ide ovako:
Bolestan muz od hipofosfatemija ozenio zdravu zenu. U koju proporcuju nihovi sinovi bicu bolesni?
Resenje:
ovo je kao i treci primer :
PR.3 - P : XX x X*Y
F1 : X*X, X*X, XY, XY
bolesne kćeri
pa prema primeru nema ni jedan bolestan sin i onda bilo bi 100 za kerke, 0 za sinove - 100:0
tačno si rešila :D

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 12 Feb 2009, 17:32

tačno si rešila :D[/quote]

Hvala, a ne bi mi bilo tako lako da nema ovaj vas veb portal i forum na njega.
Bas je super. :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Feb 2009, 17:39

Pompilija wrote:Pozdrav od Makedonija
Ponovo ja i moja pitanja. Pronasla sam jos nesto sto me muci i nemogu da ga sama resim. Zadatak ide ovako:
Sa ukrstavanje na dve zivotinje sa crvenom bojom i dugi rep, dobilo se potomstvo sa crvenom bojom. Sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i dugi rep, u potomstvu svi zivotinje imalu su dugi rep. Sa ukrstavanje na zivotinje sa crvenom bojom i kusi rep, dobilo se potomstvo sa dugi i kusi rep.
a. treba da pronadzemo genotipova na crvenih, belih, kusorepi i dugorepi fenotipa.
b. sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i kusi rep, u potomstvo dobijeno je 1/9 sa crvenom bojom i dugi rep, 2/9 sa belom bojom i dugi rep, 2/9 sa crvenom bojom i kusi rep, 4/9 sa belom bojom i kusi rep. Treba da se obrazlozi kako i zasto.
proveri, molim te, da li si dobro napisala zadatak jer se nešto ne uklapa :?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Feb 2009, 17:40

Pompilija wrote:
Hvala, a ne bi mi bilo tako lako da nema ovaj vas veb portal i forum na njega.
Bas je super. :D

:D

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 12 Feb 2009, 19:38

tsnena wrote:
Pompilija wrote:Pozdrav od Makedonija
Ponovo ja i moja pitanja. Pronasla sam jos nesto sto me muci i nemogu da ga sama resim. Zadatak ide ovako:
Sa ukrstavanje na dve zivotinje sa crvenom bojom i dugi rep, dobilo se potomstvo sa crvenom bojom. Sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i dugi rep, u potomstvu svi zivotinje imalu su dugi rep. Sa ukrstavanje na zivotinje sa crvenom bojom i kusi rep, dobilo se potomstvo sa dugi i kusi rep.
a. treba da pronadzemo genotipova na crvenih, belih, kusorepi i dugorepi fenotipa.
b. sa ukrstavanje na zivotinje sa belom bojom i kusi rep, u potomstvo dobijeno je 1/9 sa crvenom bojom i dugi rep, 2/9 sa belom bojom i dugi rep, 2/9 sa crvenom bojom i kusi rep, 4/9 sa belom bojom i kusi rep. Treba da se obrazlozi kako i zasto.
proveri, molim te, da li si dobro napisala zadatak jer se nešto ne uklapa :?
Proverila sam i sve je napisano kako treba, ali ne mogu iskljuciti cinenicu da bi mozda ovaj zadatak pogresno napisan, i meni je bila cudno, pogotovo ovo sto je pod " b" .
Onda, nisto od resenja.
Ali pitacu asistentkinju dali je ovo pravilno postaven zadatak, pa ako saznam da mozda ona ima teoriju da ga resi :D , napisacu vam kako je ona to resila.
pozz, i puno hvala

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Feb 2009, 20:01

ne samo pod b) nego ovaj broj od 9 mogućih kombinacija za 4 fenotipa mi je čudan; proveri, molim te, pa ako ima greške postavi ispravan zadatak da ga rešavamo :!:

marijana91
prolaznik
Posts: 7
Joined: 15 Dec 2008, 18:23

Re: pitanja iz genetike

Post by marijana91 » 17 Mar 2009, 21:29

Imam jedno pitanje:
Mendelovim zakonima slobodnim kombinovanjem onemogucava se pojava varijabilnosti? Da ili Ne i zasto.
Nadam se da nesto nisam izostavila u pitanju jer ga se ne secam bas najbolje. :)
Unapred hvala

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests