pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
User avatar
QBobaR
Posts: 3
Joined: 15 Nov 2017, 16:58

Re: pitanja iz genetike

Post by QBobaR » 12 Dec 2017, 19:33

Ukoliko u zadatku imam naglašeno da otac ima hemofiliju i pitanje kolika je vjerovatnoća da će je njegovo žensko dijete imati, bez pomenute majke i toga je li ona aficirana ili ne, hoću li reći da je vjerovatnoća 50% ili 0%?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 20 Dec 2017, 17:59

Za žensko dete to ne možeš reći bez podataka o majci, jer kćerka nasleđuje jedan X hromozom od majke, a drugi od oca.

Ako je majka zdrava i bez tog gena (XX), onda je verovatnoća 0%
P: X*Y x XX

F1: X*X, X*X

Ako je majka zdrava i heterozigotni je prenosilac gena za hemofiliju (XX*) onda je verovatnoća 50%

P: X*Y x XX*

F1: X*X, X*X*

urospetrovic
prolaznik
Posts: 8
Joined: 11 Apr 2015, 18:14

Re: pitanja iz genetike

Post by urospetrovic » 21 Mar 2018, 11:45

Dobar dan,
Ucim za takmicenje i imam par nedoumica sto se tice rekombinacije i hromozomskog nasledjivanja. Moze li neko da proveri da li sam dobro razumeo?
Telesna celija ima diploidan broj hromozoma (46, dvohromatidnih), i prilikom formiranja gameta taj broj se smanjuje na 23(jednohromatidnih). Prilikom mejoze dolazi do ispoljavanja Mendelovih zakona: formiranje gameta i slobododno kombinovanje gameta. Formiranje gameta se zasniva na tome da posto imamo homologe hromozome dolazi do njihove separacije u mejozi I i njihovih hromatida u mejozi II. Nije mi bas jasan deo sa alelima i genima. Kako hromatida ili hromozom zna da treba u replikaciji da stvori recesivan alel r ako je jedinka Rr za neku osobinu. Razumem da nastaje R od R i r od r ali mi nije jasno kod heterozigota?
Hvala unapred!

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 21 Mar 2018, 12:21

Heterozigot (Rr) je kombinacija dva različita alela (dominantan i recesivan) na paru homologih hromozoma. Znači, jedan alel se nalazi na jednom homologom parnjaku, a drugi je da drugom. Jednohromatidni hromozom sa alelom R u replikaciji će se duplirati u dvohromatidni hromozom sa istim alelom R (isto važi i za homologi parnjak sa alelom r). Hromozom ne mora ništa da ''zna'', mehanizam replikacije (semikonzervativnost) to omogućuje - od jednog molekul DNK nastaju dva identična molekula.

urospetrovic
prolaznik
Posts: 8
Joined: 11 Apr 2015, 18:14

Re: pitanja iz genetike

Post by urospetrovic » 21 Mar 2018, 13:16

tsnena wrote:
21 Mar 2018, 12:21
Heterozigot (Rr) je kombinacija dva različita alela (dominantan i recesivan) na paru homologih hromozoma. Znači, jedan alel se nalazi na jednom homologom parnjaku, a drugi je da drugom. Jednohromatidni hromozom sa alelom R u replikaciji će se duplirati u dvohromatidni hromozom sa istim alelom R (isto važi i za homologi parnjak sa alelom r). Hromozom ne mora ništa da ''zna'', mehanizam replikacije (semikonzervativnost) to omogućuje - od jednog molekul DNK nastaju dva identična molekula.
U medjuvremenu sam razumeo, hvala puno svakako!!! Bez vaseg bloga i skole, ne znam gde bi informacije nabavljao!!! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 21 Mar 2018, 13:28

urospetrovic wrote:
21 Mar 2018, 13:16
tsnena wrote:
21 Mar 2018, 12:21
Heterozigot (Rr) je kombinacija dva različita alela (dominantan i recesivan) na paru homologih hromozoma. Znači, jedan alel se nalazi na jednom homologom parnjaku, a drugi je da drugom. Jednohromatidni hromozom sa alelom R u replikaciji će se duplirati u dvohromatidni hromozom sa istim alelom R (isto važi i za homologi parnjak sa alelom r). Hromozom ne mora ništa da ''zna'', mehanizam replikacije (semikonzervativnost) to omogućuje - od jednog molekul DNK nastaju dva identična molekula.
U medjuvremenu sam razumeo, hvala puno svakako!!! Bez vaseg bloga i skole, ne znam gde bi informacije nabavljao!!! :D
:P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests