pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 22 May 2009, 22:34

nešto mi ova slika X hromozoma nije baš najbolja; X hromozom je submetacentruičan, a ovaj na slici više liči na metacentričan


sandrah
zainteresovan korisnik
Posts: 100
Joined: 03 Jan 2009, 15:32

Re: pitanja iz genetike

Post by sandrah » 23 May 2009, 16:11

hvala :)
Dobro je shvatiti kad-tad, ali je bolje shvatiti na vreme!

marijana91
prolaznik
Posts: 7
Joined: 15 Dec 2008, 18:23

Re: pitanja iz genetike

Post by marijana91 » 23 May 2009, 17:08

Imam par pitanja za vas ako nije problem:
1.Ako jedan stop kodon zamenimo drugim odredi tip mutacije?
2.Ako je valin ciji su kodoni( GUU, GUA, GUC, GUG) zamenjen za metionin, na kom kodonu za valin se dogodila promena i odredi tip?
Unapred hvala :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 23 May 2009, 17:18

1. ako se jedan stop-kodon zameni drugim, to je tiha mutacija (''silence'')
2. GUG (Val) je promenjen u AUG (Met), zamena je na 1. kodonu; pošto je zamenjena purinska baza (G) za purinsku (A) u pitanju je tranzicija

marijana91
prolaznik
Posts: 7
Joined: 15 Dec 2008, 18:23

Re: pitanja iz genetike

Post by marijana91 » 24 May 2009, 14:37

Hvala vam puno... :D
Imam jos jedno pitanje:
Zasto su nukleinske kiseline slabi antigeni? :D
Hvala unapred

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 24 May 2009, 17:42

zato što je sastav nukleinskih kiselina isti u bilo kom organizmu pa ih ćelije ne mogu prepoznati kao strana tela

Lenica
Posts: 1
Joined: 21 May 2017, 14:58

Re: pitanja iz genetike

Post by Lenica » 21 May 2017, 18:13

Dobar dan ,imam par pitanja za zadatke iz zbirke iz genetike...cenila bih Vasu pomoc :D

Zadaci:1. Jedna vrsta anemije kod ljudi (talasemija), determinisana je alelom T. Homozigot TT prouzrokuje vrlo jak oblik anemij (t. major), dok je kod heterozigotnih nosilaca anemija izražena u blažem obliku (t. minor). Normalne osobe imaju genotip tt. Osobe koje boluju od t. major umiru pre nastupanja polne zrelosti. Normalan vid kod ljudi je određen autozomalnim dominantnim alelom A. Kratkovidost je određena recesivnim alelom a. Geni A i T se nezavisno nesleduju (nalaze se na različitim autozomima). Kakvi se fenotipski odnosi mogu očekivati kod dece iz braka anemične i kratkovide žene i muškarca bez anemije i sa normalnim vidom koji je homozigot u odnosu na alel A. (u zbirci 31.zadatak)
2. Polidaktilija je kod čoveka determinisana dominantnim alelom P. a) U braku šestoprste žene i normalnog muškarca rodilo se dvoje šestoprste dece i jedno normalno petoprsto dete. Kakav je genotip majke i dece? b) Petoprsta žena i homozigotan šestoprsti muškarac dobili su dete. Koji su najverovatniji genotip i fenotip tog deteta?

3. Kod čoveka ahondroplaziju determiniše dominantni gen A, dok je recesivan alel a odgovoran za razvoj normalnog skeleta. Izračunajte verovatnoću rađanja deteta sa ahondroplazijom iz braka muškarca s normalnim skeletom i žene heterozigotne za razvoj skeleta? (u zbirci 2 i 3.zadatak)
4. Kod afričkih urođenika srpasta anemija je posledica prisustva dominantnog gena S. U homozigotnom stanju SS gen je letalan zbog vrlo izražene anemije, recesivni homozigoti ss nemaju anemiju ali obolevaju od malarije, dok heterozigoti (Ss), imaju blag oblik anemije, ali se odlikuju najvećom životnom sposobnošću jer ne oboljevaju od malarije. a) Kakva životna sposobnost se može očekivati u prvoj generaciji potomaka ako su roditelji heterozigoti? b) Ako je majka heterozigot, a otac recesivan homozitog (ss) kakva se deca očekuju? (17.zdatak)
5.Koliki je rizik ponavljanja albinizma za svako naredno dete ako se u jednoj porodici rodilo dete sa albinizmom?
6.Kolika je verovatnoca da ce dve osobe koje imaju albinizam dobiti zdravo,heterozigotno dete?
7.Kolika je verovatnoca da ce dete naslediti poremecaj ciji gen nosi heterozigotni roditelj,ako su u braku zdrava osoba koja je genotipski heterozoigot sa fenotipski normalnim homozigotom?
8.Dva zdrava identicna blizanca su sklopili brak sa dvema zdravim identicnim bliznakinjama.Obe porodice su zajedno imaje troje zdrave i troje sestoprste dece.Objasnite kako se nasledjuje sestoprstost.Kakve su genotipove imali roditelji?


Izvinjavam se ako sam preterala sa zadacima,nadam se da cete mi pomoci.. :D Unapred hvala
P.S. Ove poslednje zadatke sam nasla na internetu,u zbirci za humani genetiku,mozda neko prepozna neki od ovih...izvinjavam se jos jednom zbog duzeg postaa

User avatar
QBobaR
Posts: 3
Joined: 15 Nov 2017, 16:58

Re: pitanja iz genetike

Post by QBobaR » 12 Dec 2017, 14:59

Može li ženska osoba imati hemofiliju, ako je ima otac?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 12 Dec 2017, 19:15

Kćerka od oca dobija jedan X hromozom pa time na njemu i recesivan gen za hemofiliju. Da li će se hemofilija ispoljiti kod nje zavisi od toga da li je i od majke, na X hromozomu, nasledila recesivan gen za hemofiliju.

Dakle, da bi ženska osoba imala hemofiliju mora na oba X hromozoma da nosi recesican gen za ovu bolest.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests