pitanja iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 14:38

Pompilija wrote:
tsnena wrote:da to je zečija usna

E onda vako mi je zadatak:
Zena nosijac na sindrom zeceva usna udala se sa normalni muz I svi muski deca imali su zecevu usnu, a nijedno od zenski deca. Kako se ova boles nasledzue?
to je recesivno vezano za X hromozom jer obolela majka (X*X*) prenosi taj mutirani alela na svu decu, ali se on ispoljava samo kod sinova jer imaju samo jedan X hromozom pa kod njih recesivan alela dolazi do izražaja; njene kćeri su zdrave i heterozigotni prenosioci (X*X) što znači da one taj mutirani alel prenose na svoje potomke

P: X*X* x XY ( sa X* obeležen je X hromozom koji nosi tu recesivnu mutaciju za zečju usnu)

F1: X*X, X*X, X*Y, X*Y
zdrave kćerke: oboleli sinovi

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 14:45

tsnena wrote:
Pompilija wrote:
tsnena wrote:da to je zečija usna

E onda vako mi je zadatak:
Zena nosijac na sindrom zeceva usna udala se sa normalni muz I svi muski deca imali su zecevu usnu, a nijedno od zenski deca. Kako se ova boles nasledzue?
to je recesivno vezano za X hromozom jer obolela majka (X*X*) prenosi taj mutirani alela na svu decu, ali se on ispoljava samo kod sinova jer imaju samo jedan X hromozom pa kod njih recesivan alela dolazi do izražaja; njene kćeri su zdrave i heterozigotni prenosioci (X*X) što znači da one taj mutirani alel prenose na svoje potomke

P: X*X* x XY ( sa X* obeležen je X hromozom koji nosi tu recesivnu mutaciju za zečju usnu)

F1: X*X, X*X, X*Y, X*Y
zdrave kćerke: oboleli sinovi


znaci ova se bolest prenosi kako daltonozam i hemofilija

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 14:50

Pompilija wrote:znaci ova se bolest prenosi kako daltonozam i hemofilija
da, baš tako

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 14:58

Imam jos nesto sto me interesuje

1.So ukrstavanju na pcenica so crveno (C) i izduzeno zrno (I) I pcenica so bezbojno (c) i ovalno (i) zrno u potomstvu dobilo se: .
186 rastenija so crveno, izdolzeno zrno ;49 rastenija so crveno, ovalno zrno ;43 rastenija so bezbojno,izdolzeno zrno ;182 rastenija so bezbojno, ovalno zrno
Na osnovu na ovih rezultata da se napise:
1. Za kakav vid na nasledzenje se radi
2. Koja je genetska konstitucija na roditelje i F1 generacija
3. Da se izracuna procenat na rekombinacija

2.Muz na koji otac mu je bolestan, ozenio se sa zenom na koju ujak ju je bolestan. U pitanje je bolest koja se nasledziva sa recesivnom genu. Kakvi cu da budu deca iz ovaj brak?

3.Jedan set alela koji determiniraju boju koze kod gvineja svinje su multipli alela. Kad su homozigotni, fenotipova su sledni: CC-crna, ckck- sepija, cdcd- krem, caca-albino. U odnosu dominantnost: C je dominantno nad svi drugi alela, ck e dominantno nad cd i ca, a cd e dominantno nad ca. Koji odnosi na fenotipska ekspresija ocekuju se kad Cck muzjak ukrsti se sa cdca zenka, ili kad ckca se ukrsti so cdca ?

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 16:49

tsnena wrote:Pompilija, dobro došla :D drago mi je što si sa nama pogotovo što si iz Makedonije.

Naš forum postaje internacionalni :P

Rešenje:

Pošto se u F2 generaciji javlja ukupno 16 kombinacija, o čemu svedoči ovaj odnos u F2 12:3:1=16 , a nije onaj klasičan 9:3:3:1 jer se ne obrazuje 4 fenotipa već 3 u odnosu 12:3:1 pa zaključujemo da se radi o komplementarnom odnosu alela dva gena. Boja ovsa je dakle određena sa dva gena koja ćemo obeležiti sa A i B. Belu boju određuju samo recesivni alela, dakle, genotip aabb. Sivu boju genotip aaB- (ova crtica -, znači da tu može biti bilo dominanatan alel B ili recesivan b, a gen A mora da bude u recesivnom homozigotnom stanju), a crnu prisustvo bar po jednom dominantnog alela oba gena ili prisustvo dominantnog alela A (genitipovi A-B- ili A-bb).

P: AABB x aabb (jedan roditelj je dominantan homozigot za oba gena AABB, a drugi je recesivan ghomozigot za oba gena aabb)
gameti: AB x ab (oba roditelja obrazuju po jedan tip gameta)

F1: AaBb x AaBb ( F1 ukrštaju se međusobno heterozigoti za oba gena)

gameti: AB, Ab, aB, ab (oba roditelja F1 generacije obrazuju po 4 tipa gameta koji kada se međusobno iskombinuju daju 4x4=16 kombinacija; da nema komplementarnosti između gena javila bi se 4 fenotipa u odnosu 9:3:3:1, a ovde se javljaju 3 fenotipa crna:siva:bela; te fenotipove određuju genotipovi A-B- (9/16) i A-bb (3/16) (što je ukupno 12/16 za crnu boju), aaB- (3/16 za sivu) i aabb (1/16 za belu boju)
Sve ovo sam shvatila, al ne mogu da shvatim ono, kad se ukrsti F1 sa belom roditelskom varietetu, kakvi proporcii i fenotipovi se ocekuju u potomstva.
kako bi onda izgledalo P
P: F1 x beli roditelski varijetet
dali mozda ovako:
AaBb x aabb - zato sto beli su sa recesivni aleli, ali onda beli roditelski varijetet daje samo jedan tip gameta, znaci ovo nije tacno ked se sporedi sa resenje

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 17:46

Pompilija wrote:
Sve ovo sam shvatila, al ne mogu da shvatim ono, kad se ukrsti F1 sa belom roditelskom varietetu, kakvi proporcii i fenotipovi se ocekuju u potomstva.
kako bi onda izgledalo P
P: F1 x beli roditelski varijetet
dali mozda ovako:
AaBb x aabb - zato sto beli su sa recesivni aleli, ali onda beli roditelski varijetet daje samo jedan tip gameta, znaci ovo nije tacno ked se sporedi sa resenje
P: AaBb x aabb
gam. AB, Ab, aB, ab x ab

F1: AaBb, Aabb, aaBb, aabb
2/4 crna, 1/4 siva : 1/4 bela

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 18:06

Pompilija wrote:Imam jos nesto sto me interesuje

1.So ukrstavanju na pcenica so crveno (C) i izduzeno zrno (I) I pcenica so bezbojno (c) i ovalno (i) zrno u potomstvu dobilo se: .
186 rastenija so crveno, izdolzeno zrno ;49 rastenija so crveno, ovalno zrno ;43 rastenija so bezbojno,izdolzeno zrno ;182 rastenija so bezbojno, ovalno zrno
Na osnovu na ovih rezultata da se napise:
1. Za kakav vid na nasledzenje se radi
2. Koja je genetska konstitucija na roditelje i F1 generacija
3. Da se izracuna procenat na rekombinacija

2.Muz na koji otac mu je bolestan, ozenio se sa zenom na koju ujak ju je bolestan. U pitanje je bolest koja se nasledziva sa recesivnom genu. Kakvi cu da budu deca iz ovaj brak?

3.Jedan set alela koji determiniraju boju koze kod gvineja svinje su multipli alela. Kad su homozigotni, fenotipova su sledni: CC-crna, ckck- sepija, cdcd- krem, caca-albino. U odnosu dominantnost: C je dominantno nad svi drugi alela, ck e dominantno nad cd i ca, a cd e dominantno nad ca. Koji odnosi na fenotipska ekspresija ocekuju se kad Cck muzjak ukrsti se sa cdca zenka, ili kad ckca se ukrsti so cdca ?
1. vezano (korelativno ) nasleđivanje
2. P: CcIi x ccii (C i I su vezani geni)
gam. CI, Ci, cI, ci x ci ( Ci, cI su rekombinovani gameti)

F1: CcIi, Ccii, ccIi, ccii

186 + 49 + 43 + 182 = 460

49/460 = 10, 6% za Ccii (crveno/ovalno)
43/460 = 9,3 % za ccIi ( bezbojno/izduženo)

2. oba roditelja su heterozigoti (Aa) jer imaju pretke koji su bolesni
P: Aa x Aa

F1: AA , Aa , Aa , aa
75% zdravi : 25% bolesni


3. Hajde malo da se i ti aktiviraš. Uradiću ti jedno, a ti sama ostale :roll: Može?

P: Cck x cdca

F1: Ccd, Cca, ckcd, ckca
50% crna, 50% sepija

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 19:10

3.Jedan set alela koji determiniraju boju koze kod gvineja svinje su multipli alela. Kad su homozigotni, fenotipova su sledni: CC-crna, ckck- sepija, cdcd- krem, caca-albino. U odnosu dominantnost: C je dominantno nad svi drugi alela, ck e dominantno nad cd i ca, a cd e dominantno nad ca. Koji odnosi na fenotipska ekspresija ocekuju se kad Cck muzjak ukrsti se sa cdca zenka, ili kad ckca se ukrsti so cdca ?[/quote]


3. Hajde malo da se i ti aktiviraš. Uradiću ti jedno, a ti sama ostale :roll: Može?

P: Cck x cdca

F1: Ccd, Cca, ckcd, ckca
50% crna, 50% sepija[/quote]


Ja sam ovo vako resila

P: ckca x cdca

F1 : ckcd; ckca; cacd; caca

50% sepija; 25% krem; 25% albino

Pompilija
korisnik
Posts: 22
Joined: 08 Feb 2009, 14:37

Re: pitanja iz genetike

Post by Pompilija » 09 Feb 2009, 19:25

tsnena wrote:
Pompilija wrote:
Sve ovo sam shvatila, al ne mogu da shvatim ono, kad se ukrsti F1 sa belom roditelskom varietetu, kakvi proporcii i fenotipovi se ocekuju u potomstva.
kako bi onda izgledalo P
P: F1 x beli roditelski varijetet
dali mozda ovako:
AaBb x aabb - zato sto beli su sa recesivni aleli, ali onda beli roditelski varijetet daje samo jedan tip gameta, znaci ovo nije tacno ked se sporedi sa resenje
P: AaBb x aabb
gam. AB, Ab, aB, ab x ab

F1: AaBb, Aabb, aaBb, aabb
2/4 crna, 1/4 siva : 1/4 bela

Znaci vrzano za ono prvo moje pitanje:
Kaj ovas, dva para alela determinuju boje na osilka. pri ukrstavanje na dva homozigotni varijeteti na ovas, jedan sa bele osilka i jedan sa crne u F1 dobijenie su biljke sa crnim osilke. Po ukkrstavanje na F1 i F2, u F2 dobijene su ovi proporcije: 12/16 crni; 3/16 sivi; 1/16 beli. Ako F1 se ukrsti sa belim roditeljski varijetet, kakvi proporcije i fenotipovi ocekuju se u potomstvo?

Na celi onaj vas odgovor bi trebala na kraju da dodadem ovaj prethodni odgovor.

I interesuje me kako znate koje alela (dali dominantni ili recesivni),ustvari koji fenotipovi odredzuju boje kod ovsa i kod zita

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: pitanja iz genetike

Post by tsnena » 09 Feb 2009, 21:36

to određuješ prema fenotipskom odnosu koji je dat u zadatku 12:3:1

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests