Molim za objašnjenje ?

klasična, humana, populaciona...
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by tsnena » 29 Oct 2009, 22:04

apple wrote:jeste pomesala sam.. jao...... :)

vezano za centriole, nakon telofaze 2 imali bi jedan centriol? sigurna sam, ali da proverim :)

hvala vam puno na odgovorima!!
ne jedan centriol već jedan par centriola

apple
prolaznik
Posts: 5
Joined: 28 Oct 2009, 21:11

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by apple » 17 Nov 2009, 01:19

naisla sam na jedan pasus, koji mi nije jasan..

1.Ako jedna gameta primi dve kopije homologih hromosoma (dizomija) , druga odgovarajuca cerka gameta nece imati kopiju istog hromosoma i bice nulizomicna.
2.Kod nerazdvajanja u mejozi2 gameta dobija dve kopije od jednog homologa iz para.

1.u prvoj recenici, zar ne bi terbalo da ako primi 2kopije(jedna svoja+1iz druge) znaci bice n+1? a ne dizomik, 2n. sa drugim delom se slazem da bi bila nulizomicna.

2.kod nerazdvajanja u mej2 gameta bi imala obe kopije sestrinskih hromatida..
3. hermafrodite su "tip" himerizma, da li je njihov kariotip samo xy/xx ?
4. Kariotip muskarca sa dve translokacije uz razmenu celih krakova hromosoma 5i12 je 46,xy t(5,12) ?
5. na sta se odnosi heterozigotna i na sta homozigotna npr. translokacija?
ova knjiga sto imamo na fakultetu, je puna neobjasnjenih stvari, a i zahteva neko predznanje... :geek:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by tsnena » 17 Nov 2009, 09:03

1. pomešala si pojmove dizomik (dva hromozoma) i diploid (dve garniture hromozomoma); hromozomi u normalnoj telesnoj ćeliji su dizomični, a ukupno po garniturama hromoozma ćelija je diploidna; gameti (polne ćelije) su normalno monozomične (pojedinačni hromozomi) i haploidne (1 garnitura hromozoma)

2. nerazdvajanje u mejozi II: trebalo bi da se tada centromera hromozoma uzdužno podeli i da se razdvoje sestrinske hromatide; ako se to ne desi gamet će imati obe sestrinske hromatide (odnosno to su sada hromozomi ) i biće n+1 (dizomik), a gamet koji se uporedo sa njim obrazovao biće n-1 (nultizomik), bez tog hromozoma

da bi ti bilo jasnije pročitaj ovo:

http://www.bionet-skola.com/w/Hromatide

http://www.bionet-skola.com/w/Hromozom

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by tsnena » 17 Nov 2009, 09:19

pod 3. i 4. ne znam šta pitaš?

5. heterozigotna kada se ne razmene delovi oba hromozoma iz para (dakle, jedan je normalan, a drugi nosi tranlokacioju); homozigotna je kada oba homologa hromozoma sadrže translokaciju

Da je potrebno predznanje si potpuno u pravu, ali to nije problem fakultetskog udžbenika ... :twisted:

apple
prolaznik
Posts: 5
Joined: 28 Oct 2009, 21:11

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by apple » 17 Nov 2009, 12:46

naravno da nije problem udzbenika, vec je problem u nacinu predavanja u mojoj sada bivsoj, srednjoj skoli.. ali to sad nema veze, tako je kako je, nadoknadjujem na sve moguce nacine

pod 3. 4. pitam da li su mi tacni kariotipovi koje sam napisala

2. jasno mi je. zbunila me recenica zato sto sam ja shvatila da, ako primi monozomicnna normalna gameta, 1hromosom, ona ce imati na JEDNOM mestu 2hromosoma umesto jedne,pa bi bila dizomicna na tom mestu a na ostalim i dalje imati po jednu. a ona se u celini ipak zove dizomicna.

mada sam se sad setila da je i tako kod ciste trizomije npr. Down sindroma .. al sad je to na jednom mestu tri hromosoma, a opet je 2n+1.
jasno :))
5. da li je broj gena koja se translocira sa jednog i sa drugog hromosoma mora da bude isti, da bi translokacija bila homozigotna ili je nebitno koliko gena je zahvaceno?
a recimo reciprocna translokacija, razmena delova kraka najmanje dva nehomologih hromosoma, tada se menja isti broj gena, ili ne mora?

Tmarijana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 18 Nov 2017, 13:42

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by Tmarijana » 27 Jan 2018, 16:25

Da li se kinetohori obrajuzuju u profazi ili oni postoje i tokom G2 faze ,posto postoje pitanja koliko kinetohora ima celija u G2 fazi(onda bi trebalo da je odgovor 92) i da li dolazi do rekombinacija i tokom profaze mejoze 2 ?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Molim za objašnjenje ?

Post by tsnena » 27 Jan 2018, 17:14

U G2 fazi nema kinetohora

Nema rekombonacija u profazi2 (mejoza 2 je kao mitoza)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests