Ko uci taj i ogladni :D

neobavezni razgovori
User avatar
coccinella
urednik
Posts: 27
Joined: 09 Dec 2007, 13:46

Ko uci taj i ogladni :D

Post by coccinella » 22 Dec 2007, 22:15

kao sto naslov kaže, ko uči taj i ogladni!
koje je vaše omiljeno jelo i sta najradije pravite?
jedno od mojih omiljenijih jela je nasuvo sa krompirom, uz kupus salatu i paradajz corbu. ako vas zanima mogu postaviti i recept :D
sasda ste na redu vi :)

User avatar
*marina*
korisnik
Posts: 24
Joined: 09 Dec 2007, 11:08

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by *marina* » 23 Dec 2007, 03:35

Mmmmmm :)
Hranaaaa :D


Omiljeno jelo - makaroni sa sirom :D
prosto obozavam mamine makarone, najdiviniji su...

umem da pravim jedino becke snicle od belog mesa i volim to da pravim :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by tsnena » 23 Dec 2007, 13:13

blago vama, što vas mame hrane i uživajte dok je tako:D

Kod mene je nešto drugačije:JA sam mama :D

Šalu na stranu, obožavam da kuvam i stalno izmišljam neka nova jela; ne volim recepte i skoro nijednog se ne pridržavam do kraja

Bez obzira na to volela bih da napišeš taj recept Coccinella

User avatar
coccinella
urednik
Posts: 27
Joined: 09 Dec 2007, 13:46

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by coccinella » 23 Dec 2007, 13:39

hhe ja zivim odvojena od roditelja vec 7 godina, a kuvam jos odavno sama. veliki sam gurman i volim da eksperimentisem sa raznim zacinima, a mnogi kazu da imam osecaja za to, pogotovo da dobro zaljutim :D

nasuvo sa krompirom je vojvodansko jelo, i moram priznati da je najlepse kada ga moja baka napravi.
skuva se krompir kao za pire, istuca se. u mast se doda mlevena slatka paprika i so.ugreje se i tek tek proprzi. to se pomesa sa istucanim krompirom, ta smesa se pomesa sa rezancima, makaronama (najbolje domacim) i rucka. najbolja salata je rendani slatki kupus,a pre toga lepa paradajz corbica. jako je prosto jelo i jako ukusno. postoji i varijantada se u mast doda i crni luk, ali ja tu varijantu manje volim.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by tsnena » 23 Dec 2007, 22:02

njam, njam :shock:

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by vim » 08 Jan 2008, 00:16

Ja najvise volim slatkise. Iako nisu zdravi na zalost. Zbog toga se trudim da ih ne jedem mnogo iako ih volim. :oops: Zato se pored slatkisa trudim uzimati i neke zdrave namirnice kako bi se ublazio efekat. 8-) Sto se tice recepata ranije sam znao praviti razlicite kolace, ali u zadnje vrijeme posto zivim sam i nemam vremena uglavnom ne pravim nego uzmem gotove. Iako sad istrazujem kako da pravim zdrave slatkise od prirodnih namirnica kao sto su voce i cijele zitarice. U vezi ostalog, vegetarijanac sam vec vise godina iako ne totalni, znaci jedem mlijeko i jaja. Jednom-dvaput mjesecno u prosjeku dozvolim sebi ribu. :D Za vegetarijance su najveci problem kvalitetne bjelancevine i pored obranog mlijeka i jogurta vecinu proteina dobijam iz soje. Pored toga B12 se dobija dovoljno ako trosite jogurt, preporucljivo obrani tj. bez masti koje su zasicene uglavnom u mlijeku. Mogu reci da se bolje osjecam kako sam presao na vegetarijansku hranu. Pored toga od "zdravih" slatkisa volim crnu cokoladu sa 70 posto kakaoa koja je bogata antioksidansima i magnezijem. Ako ima jos neko zainteresovan za vegetarijanstvo volio bih da se javi. Naravno ako hocete da jos nesto pisem o tome na forumu slobodno recite, ako ima zainteresovanih naravno. :P

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by tsnena » 08 Jan 2008, 00:28

Slatkiši, mmmmm, ko ih ne voli! :lol: Umesto slatkiša dobro je suvo voće, koga upravo sada ima puno. Samo što je i ono veoma kalorično :cry:
Vegetarijanstvo me neodoljivo privlači jer meso oduvek nerado jedem, ali se nikako ne bih mogla odreći mleka, sireva i svih ostalih mlečnih đakonija. Ne bih mogla da budem pravi vegetarijanac, ali neki modifikovani svakako bih, odnosno skoro da jesam.
Probala sam mleko od soje i ne dopada mi se, sirevi takođe mi nisu baš po volji. Soja u ostalim varijantama, kao dodatak mesu ili razno-raznim čorbama i varivima je vrlo ukusna.
Riba je zakon! To je nešto što nikada ne treba izbaciti iz ishrane, neka mi oproste vegetarijanci, pogotovo morsku ribu!

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by vim » 08 Jan 2008, 09:51

Da, osnovni problem soje pored svih korisnih stvari je sto nije ukusna. Zato je najbolje koristiti uz nesto drugo kako bi se prikrio taj los ukus. Iako nije je neophodno koristiti sa mesom zato sto ima sve esencijalne aminokiseline kao i meso. Procentualno suha soja u prosjeku ima za jednu trecinu vise bjelancevina od mesa, a bjelancevine su istog kvaliteta jer sadrze sve neohodne aminokiseline. Zasto naglasavam ovoliko soju. Zato sto je soja jedina biljka koja ima sve esencijalne aminokiseline. Naravno, ako jedete mlijeko i jaja onda soja nije neophodna jer zivotinjske namirnice imaju kompletne bjelancevine ali dobro je ubaciti proizvode od soje posto vegetarijancima treba dodatni izvor bjelancevina. Naravno, moguce je kombinovati i dvije razlicite biljne namirnice sa razlicitim aminokiselinama ali za to vec treba znanje koje aminokiseline se nalaze u kojoj namirnici. :roll:
U vezi sojinog mlijeka, pa tacno je da je u pocetku ukus malo cudan dok se covjek ne navikne. Recimo, meni je sad ukus obicnog mlijeka cudniji jer sam naviknut na sojino. Ali imas dvije varijante sojinog mlijeka, zasladjeno i nezasladjeno. Nezasladjeno ima znatno losiji ukus i najbolje ga je koristiti sa pahuljicama u kojima ima vec nesto slatko kao sto je ssuho voce da bi se izbjegao ovaj negativan ukus. A kad pijes samo mlijeko onda koristiti zasladjeno jer nezasladjeno kad se samo pije ima zaista tezak ukus cak i za mene koji sam naviknut. Dakle, ako se uzima nezasladjeno dodate malo meda u njega i onda je puno bolje. Nedostatak sojinog mlijeka je sto je relativno skupo bar kod nas u Bosni, ne znam da li je i u Srbiji tako. Cijena je veca dva do tri puta od obicnog mlijeka. Postoji mogucnost da napravite sami sojino mlijeko od soje koja je izuzetno jeftina i kad ga sami napravite jeftinije vas izadje od obicnog mlijeka. Imam negdje recept za spravljanje tog mlijeka pa ako ga nadjem mozda ga postavim i ovdje ako bude zainteresovanih. Nedostatak je sto treba puno vremena, ali ne treba nikakav specijalan alat, sve se moze napraviti sa "standardnim kuhinjskim priborom" :idea:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by tsnena » 08 Jan 2008, 12:04

Mleko od soje se jako jednostavno pravi, samo što se malo duže kuva. Imam i ja taj recept negde... a evo ima i ovde

http://www.zalogaj.com/content/view/1330/65/ to je nešto slično kao što sam i ja pravila

kupovno sojino mleko je i kod nas skupo, mislim bar jedno 5-6 puta skuplje od običnog

magnolija
zainteresovan korisnik
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2007, 17:54

Re: Ko uci taj i ogladni :D

Post by magnolija » 08 Jan 2008, 13:36

Ovo je baš interesantno. Moram da probam.
što ne postavite još neki recept?
i ja mnogo volim slatkiše!! evo od mene jedan mnogo lep recept:
Rastopi se 200gr šećera (bolje je žuti šećer, a može i beo) i u to se doda mešavina od seckanih oraha, lešnika, badema, suvog grožđa ili nekog drugog suvog voća oko 200 gr; razlije se u navlažen pkleh i kad se ohladi izlomi se na komade i sa slašću jede

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests