Fizicka aktivnost i vjezbe

neobavezni razgovori
User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by vim » 08 Jan 2008, 00:33

Da li se bavite kakvim vjezbanjem ili aktivnostima. Primijetio sam da kad se osjecam depresivno, najbolje mi je da se natjeram na neku tjelovjezbu i nakon toga najcesce nestaje depresija. Mozda bi tsnena mogla to naucno objasniti, iako sam citao da se pri vjezbanju oslobadjaju prirodni antidepresanti koji uticu na raspolozenje. Naravno, povecava se i metabolizam, razmjena kisika i sve to povoljno djeluje na otklanjanje depresivnog stanja. Narocito poslije ucenja natjerajte se na neku aktivnost jer to pomaze da se mozak "razbistri". Da ne govorim za one koji imaju visak kilograma koliko ce oo dobro doci. U kombinaciji sa vegetarijanskom ishranom koju sam napomenuo u prethodnoj temi ovo je idealan alat za normalnu tezinu. Pored toga manje cete biti depresivni, imacete bolju opskrbu kisikom i bolje cete se osjecati. Predlazem ako neko zna neke dobre vjezbe i druge stvari da podijeli sa nama, a naravno ako ima zainteresovanih i ja cu napisati neka svoja iskustva. I predlazem da to povezemo i objasnimo sa bioloskim procesima koji se dogadjaju kad cinimo neke stvari kao sto je tjelovjezba, unos zdravih namirnica, sta to rade antioksidanti u nasem tijelu itd. i povezemo znanje sa korisnim navikama. I da obradimo ili uvedemo nove teme o raznim stetnim navikama kako pusenje ili alkohol djeluje i sta se desava u tijelu pod uticajem ovih otrova i sve to naucno objasniti. Na taj nacin mladi biolozi i mozda neki buduci doktori razvijaju svijest o dobrim stvarima uz uporedno sticanje znanja. Zalosno je danas vidjeti doktore koji puse iako znaju sve sta se dogadja u tijelu pri pusenju. I mozda bi trebalo otvoriti i podforum za ljubitelje prirode. Ja sad skrenuh sa teme ovo je trebalo u prijedloge. :D Ocekujem vasa razmisljanja o ovome i vase odgovore. :mrgreen:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by tsnena » 08 Jan 2008, 01:07

Vim, da ja tebi lepo dam slobodu da na ovom forumu vodiš deo pod nazivom ''Zdrav život'' ili kako god?! :D :D Bez šale, samo ako imaš vremena i želje javi se (možeš na e-mail ili preko poruka na ovom forumu) pa da se dogovorimo.
Što se vežbi tiče, ja sam jedno vreme radila jogu, sama pomoću literature i bilo je to jako dobro. Onda sam na skijanju povredila koleno i prestala sam sa tim vežbanjem.
Sada ne vežbam, ali zato kada god mogu, a pokušavam da to bude bar 2-3 puta nedeljno brzo hodam jedno sat vremena i pređem oko 5 km.
Odavno je pozanto da sport, bilo koja fizička aktivnost, godi zdravlju, poboljšava koncentraciju, otklanja stres i uopšte poboljšava raspoloženje jer se fizičkom aktivnošću oslodađaju hemijski transmiteri (enzimi/hormoni) endorfin, dopamin, serotonin popularno nazvani ''hormoni sreće''.

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by vim » 08 Jan 2008, 09:35

:P Hm, hvala na prijedlogu. Pa vidjecu, ako bi bilo zainteresovanih zasto da ne. Nemam bas previse vremena kao svako uostalom ali zato bi se naslo ako bude zainteresovanih.
U vezi vjezbanja, ako si povrijedila nogu mozes raditi neke vjezbe koje ne opterecuju nogu kao na primjer dizanje malih tegova ili vjezbe iz lezeceg polozaja kao sto su trbusnjaci, sklekovi, plivanje i slicno. Naravno, u nedostatku drugih vjezbi dobra je i setnja koju ti praktikujes. Narocito mi koji volimo biologiju pa uz setnju upoznajemo i biljni i zivotinjski svijet. :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by tsnena » 08 Jan 2008, 11:59

Pa, otprilike da je tako :D Usput ponesem i fotoaparat pa napravim lepe fotke.
Imam teg od 1 i 2kg koji mi stoje pored kompjutera pa ih s' vremena na vreme, dok čitam, podižem. Bar nešto jer dosta vremena provodim za kompjuterom :cry:

magnolija
zainteresovan korisnik
Posts: 26
Joined: 11 Dec 2007, 17:54

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by magnolija » 08 Jan 2008, 14:00

to je baš dobro što radite, blago vama. ja ne volim da vežbam, jedva da radim i fizičko u školi. zanam da nije to dobro, ali kad ne volim :cry:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by tsnena » 08 Jan 2008, 15:57

ccccc, magnolija, mada nisam iznenađena jer mnogi moji učenici ne vole da rade fizičko :cry:

to je velika šteta i uopšte nije dobro za organizam u razvoju :!: , ali da ti ne držim predavanje jer ti i sama to znaš! ;)

postoji niz aktivnosti koje bi možda mogle da te zainteresuju: npr. aerobik, teretana...

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by vim » 09 Jan 2008, 01:30

Ni ja nisam volio u osnovnoj skoli. Dokaz za to je kad sam bio 8 razred prije vise godina, da sam imao jedinicu na polugodistu iz fizickog jer nisam nikada radio fizicko, iako u ostalim predmetima nisam bio los.
Iznenadicete se da nisam volio ni biologiju u osnovnoj skoli, ali eto puno stvari se mijenja pa i to.

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by vim » 09 Jan 2008, 15:33


User avatar
coccinella
urednik
Posts: 27
Joined: 09 Dec 2007, 13:46

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by coccinella » 09 Jan 2008, 18:18

fizicka aktivnost je super stvar i steta sto je vecina popuacije lenja i neodgovorna.
i verujem da svako treba da se posavetuje sa strucnim licem koji tip vezbi je najbolji za njegov organizam.
ja vebam redovno pilates i to kod kuce uz nekoliko cd-ova. sa i bez flex trake. kada je lepo vreme svuda idem biciklom. to me opusta i verujem da je jako zdravo. Vojvodina je kao stvorena za voznju biciklom :)
sad je hladno pa sam kupila i sobno biciklo. kombinacija treninga biciklom (aerobni i ponekad anaerobni trening) i vezbi istezanja i oblikovanja (pilates) uz zdravu ishranu je pravi pogodak za mene.
probajte i vi, nece skoditi :D

User avatar
Aca1983
prolaznik
Posts: 5
Joined: 26 Sep 2008, 13:08

Re: Fizicka aktivnost i vjezbe

Post by Aca1983 » 26 Sep 2008, 23:52

Nekoliko godina sam se bavio dzudoom, I bilo je fantasticno. Iako se covek zamori na treninzima, on dobije elan za radom, I ustali radnu naviku (ne samo sportsku), dobije vecu izdrzljivost, kondiciju, …a od depresivnih osecanja ni zera. 2002 godine trebalo je da idem na neka takmicenja u Sumicama, ali su mi tad pocele studije, a paralelno sa njima sam I radio (da roditeljima ne parazitiram-bar koliko je to bilo u mojoj moci). Previse obaveza uslovilo je moj prestanak bavljenja dzudoom, te sam ga kompenzovao rekreativnim biciklizmom-kad god imam iole vremena (tu nisam vezan za termin treninga, niti dan kada cu) vozim bicikl po prirodi, sakupljam biljcice, I uzivam, ma da I posao kojim se bavim zahteva cestu setnju radi kontrole biljaka u usevu, njihovo ispitivanje, pregled,… (koristim auto, ali se podosta drzim I setnje), tako da mi generalno gledano fizicke aktivnosti ne manjka puno. Preporucio bih svakome da posveti barem koliko toliko vremena fizickoj aktivnosti, ma kakva ona bila.
Zivim luceci serotonin-Sreca-sreca-radost-uzivancija.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests