Koju skolu ili fakultet odabrati

neobavezni razgovori
User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by vim » 25 Jan 2008, 19:20

Sto se mene tice, volim sve prirodne nauke, ali zbog problema sa matematikom biologija je jedina opcija za bavljenje u kojoj nema puno matematike, a meni i najzanimljivija. Iako je ovo bioloski sajt primijetio sam da vecinom nisu biolozi nego medicinari. Takodje primjecujem da puno vise ljudi zanima medicina nego biologija. Znam, uglavnom ljudi gledaju na finansijsku korist pa se zato odlucuju za medicinu, a i kod nas je pojam doktora nesto veliko i vazno, iako ako malo bolje razmislite o tom poslu vidjecete da nije ni malo lak. Stavise, tezak je i dosadan, i rad sa bolesnim ljudima je vrlo naporan i nezgodan. Ja sam ranije takodje razmisljao da je ovo super posao, vjerovatno zbog opste situacije u drustvu i preuvelicavanju ove profesije. Kasnije sam promijenio misljenje i sad je to jedno od zanimanja koje bi nerado obavljao, a pogotovo se mucio da zavrsim fakultet da bi to radio. Pricao sam sa par ljudi koji ovo rade i oni kazu da nikad nebi to izabrali da su znali sta ih ceka. To je rad sa bolesnim ljudima. Dok je recimo rad u laboratoriji sasvim drukciji. Zanimljiv je podjednako, ako ne i vise od medicinskog i doktorskog zanata, a nemate stalne borbe sa ljudima, o odgovornosti da i ne govorim. Zato mislim da je biologija ili neka druga prirodna nauka bolje opredjeljenje, zavisi sta vam ide ista vas zanima.
Bas me zanima medicinari, zasto ste se vi odlucili za tu tesku profesiju odgovornosti i borbe sa ljudima umjesto neke puno ljepse i ugodnije profesije koju ste mogli imati sa istim ulozenim trudom?
Za ostale, koju ste skolu i fakultet odabrali i zasto? Sta je najvise uticalo na vasu odluku i zasto?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by tsnena » 25 Jan 2008, 20:13

Kod mene je sve to bilo jako jednostavno. Oduvek sam želela da budem profesor. kako dete sam okupljala klince iz ulice i glumila im učiteljicu :D Što je kao izbor predmeta bila biologija ''krivac'' je moj otac koji mi je usadio ljubav prema prirodi.
Imala sam sreće da studiram i sada radim baš ono što volim. Kada bih ponovo birala, izbor bi bio isti.
Jedino što me podjednako privlači jeste slikarstvo, ali to je neka druga priča...

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by Lady_Beatle » 13 Feb 2008, 18:51

Molekularnu biologiju, genetiku ili neurologiju, troumim se jos malo :D Mnogi misle da sam loodak :geek: zato sto sam isplanirala svoj zivot, ali sto cu kad mi je Kembridz opsesija! :mrgreen: Toliko je stvari koje sam osmislila za sebe ionda me samo neko potkopa sa time da je zivot pun nizvjesnosti :evil: Ko kaze da ja ipak neci raditi za NIH?! E pa bas hocu :D Nadam se :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by tsnena » 13 Feb 2008, 20:58

Lady_Beatle wrote:Molekularnu biologiju, genetiku ili neurologiju, troumim se jos malo :D Mnogi misle da sam loodak :geek: zato sto sam isplanirala svoj zivot, ali sto cu kad mi je Kembridz opsesija! :mrgreen: Toliko je stvari koje sam osmislila za sebe ionda me samo neko potkopa sa time da je zivot pun nizvjesnosti :evil: Ko kaze da ja ipak neci raditi za NIH?! E pa bas hocu :D Nadam se :D
Ma, ne daj se ti nikako zbuniti! što bi vi mladi rekli ''samo ti furaj svoj fazon'', a na sve ostale koji te upozoravaju na ovo ili ono samo sačuvaj širok osmeh, evo baš ovakav :twisted:

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by vim » 14 Feb 2008, 23:49

Lady_Beatle wrote:Molekularnu biologiju, genetiku ili neurologiju, troumim se jos malo :D Mnogi misle da sam loodak :geek: zato sto sam isplanirala svoj zivot, ali sto cu kad mi je Kembridz opsesija! :mrgreen: Toliko je stvari koje sam osmislila za sebe ionda me samo neko potkopa sa time da je zivot pun nizvjesnosti :evil: Ko kaze da ja ipak neci raditi za NIH?! E pa bas hocu :D Nadam se :D
Naravno da je sve potrebno isplanirati. Mnogi dolaze samo sa obeshrabrenjima, ali zivoti poznatih ljudi su dokaz da je moguce ostvariti daleko vise nego sto se misli. Evo recimo ja sam bio jedan od najgorih djaka u osnovnoj skoli iz Engleskog jezika i to mi je bio najnezanimljiviji predmet. Moja nastavnica je vjerovatno pretpostavljala da ja nikad necu nauciti taj jezik. Iako je nisam vidio od osnovne skole vjerovatno bi se iznenadila da zna da sam kasnije studirao taj jezik u Engleskoj i odgovarao pred profesorima iz Kembridza i dobio relativno dobru ocjenu. :P
Isto tako, u osmom razredu iz fizickog vaspitanja sam na polugodistu imao zakljucnu jedinicu. :oops: I na polugodistu osmog razreda padnem zbog fizickog. Ko bi rekao da bi ja kasnije bio toliko zainteresovan za vjezbanje da bi uzeo kurs za instruktora fitnesa i pored posla isao na vjezbanje u teretanu, a u osnovnoj skoli nije mi se dalo ici na fizicko. :o
Isto tako i biologija. U osnovnoj mi je to bio jedan od najnezanimljivijih predmeta i bilo mi je tesko da se natjeram za ocjenu da naucim. A kasnije sam citao tekstove iz biologije iz hobija i cak razmisljam da upisem biologiju. Cudan je svijet a jos je bolje kad kao ti znas unaprijed sta ces. Moj problem je sto nikad ne mogu da se odlucim pa izgubim puno vremena na tome. :roll:
Ali cuo sam dosta zivotnih prica od ljudi iz svih krajeva svieta i svih staleza i mogu reci da je 90 posto onoga sto zamislimo moguce ostvariti ako to zelimo i trudimo se. Mozda ces se nekad sjetiti ovoga kad ostvaris to sto si zamislila i zelim ti srecu. Najvaznija stvar je samo ne odustajati i ne dati se obeshrabriti i ne slusati nicija obeshrabrenja nego ici prema cilju. :evil:

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by Lady_Beatle » 15 Feb 2008, 19:25

vim wrote: Iako je nisam vidio od osnovne skole vjerovatno bi se iznenadila da zna da sam kasnije studirao taj jezik u Engleskoj i odgovarao pred profesorima iz Kembridza i dobio relativno dobru ocjenu. :P
Nije fer! :evil: Kako si to uspio? Mada je meni Engleski kao drugi maternji pa mi reci taman kako da stignem do Kembridza :mrgreen:

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by vim » 15 Feb 2008, 21:07

Razlog zasto sam isao u visu skolu je finansijski zato sto se moze zaraditi zza skolarinu, dok je fakultet dosta skuplji, a posto je fakultet i tezi nemas vremena za raditi, tako da sam ja odabrao jedini moguci izbor u mom slucaju, a to je visa skola. Sto se tice Kembridza dosta su visoke cijene, ali ono sto se trazi je veliko znanje. Moras imati minimalno proficiency cambridge exam iz engleskog ili IELTS ili TOEFL sa min 80 posto tacnih odgovora.
:P
Last edited by vim on 07 Jul 2009, 22:20, edited 1 time in total.

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by Lady_Beatle » 15 Feb 2008, 21:25

Hvala sto si se potrudio toliko da napises. :) Ja ne planiram da odustanem, iako mi svi govore da 'oladim malo s naukom da zivim zivot' :mrgreen: . A sto se Engleskog tice, svoj smatram veoma drobrim. Trenutno sam na 5 levelu Oxford kursa, a do drugog gimnazije imacu svih 9 :geek: Bar tako planira :mrgreen:
U pravu si za motivaciju, ona je veoma vazna. I ja je imam. Oduvijek me je fasciniralo sve oko nastanka zivota, i uopsteno njegovog funkcionisanja. Vec u trecem razredu (tada je moj brat bio u petom i poceo da uci biologiju kao nezavistan predmet) shvatila sam koliko je biologija interesantna, i vjerujem da sam jos tada prelomila sto cu dalje :D
Dobro, mozda i jesam malo precerala. Ipak sam isplanirala vise nego sto je recimo 'normalno' :geek: Recimo da sam vec smislila i dje cu da radim, odnosno dje bih voljela da radim :mrgreen: :lol: Ali sto cu, to je jace od mene :D

loknica49
korisnik
Posts: 16
Joined: 12 Apr 2009, 12:54

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by loknica49 » 27 Apr 2009, 19:03

Zavrsavam osmi razred i za par nedelja polazem prijemni ispit.Definitivno sam resila da cu prirodno-matematicki smer gimnazije(jakoooo volim biologiju i hemiju,matis mi je OK) i da ce to biti neka beogradska gimnazija,ali ne znam koja? Ako ste zavrsili neku mozete li da me posavetujete,please??? ;)

squirrel
korisnik
Posts: 22
Joined: 15 Feb 2009, 10:52

Re: Koju skolu ili fakultet odabrati

Post by squirrel » 28 Apr 2009, 12:14

upravo zavrsavam sestu beogradsku gimnaziju...sada je 0 u odnosu na prvu godinu, a ako se toliko promenila za ove 3 godine koja sam ja tu, ne znam kakva ce biti za 4 godine...
mislim da je konkretno u mom odeljenju problem to sto je manje od polovine odeljenja zelelo da upise gimnaziju...neki su pokusali ekonomsku, pravno birotehnicku...pa kada im je to propalo dosli su u gimnaziju...oni su dosta usporavali nase odeljenje i mnogi profesori su spustili kriterijume i 'stimovali' kako da prodje celo odeljenje...i ti profesori su bili vecini omiljeni jer nista ne mora da se radi, ali sada kada je doslo do prijemnog svi ih pljuju
a imamo profesore kao sto je npr poznati joca ubica :lol: njega vecina ne voli jer kod njega moras da budes redovan, da cutis na casu, da imas svesku itd, i ne znam zaista od kada je to losa stvar na casu...
dakle, kod nas vlada jedan opsti haos trenutno...imamo mozda 3-4 profesora koji valjaju i koji pokusavaju da nas spreme za fakultet sto bolje, a ostali samo pokusavaju da nas se otarase...moj savet je da ne upisujes sestu, a koja je najbolja...to zavisi od pojedinca...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests