Ekološki činioci

Coccinellini tekstovi

Moderator: coccinella

Post Reply
crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Ekološki činioci

Post by crusoe » 16 Mar 2013, 23:07

Ne znam riješiti nekoliko zadataka iz radne pa molim za pomoć ako nije problem:

1. Imam sliku gdje je prikazana južna i sjeverna ekspozicija neke planine. Treba navesti razloge zbog kojih šume hrasta lužnjaka nastanjuje pretežno južne padine navedene planine.

2.Imam naslikana tri drveta s različitim oblicima krošnji. Moram prepoznati na kojoj slici je prikazano stablo koje raste na osami, šumi te na rubu šume. Po čemu da to točno odredim?

Zašto drveće ima različite oblike krošnji te koji ekološki činioci utječu na oblike krošnji drveća?


3. Kakve su šanse mladog jednogodišnjeg hrasta u gustoj hrastovoj šumi da izraste i doživi 100 godina starosti?
- smatram da nikakve, pretpostavljam da stara stabla maksimalno iskorištavaju vodu i hranjive tvari- ovo je primer kompeticije.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Ekološki činioci

Post by tsnena » 18 Mar 2013, 17:14

Evo odgovora od pravog stručnjaka, Stefana Grozdanovića, ing. ekologije

''Uviđam da su sva pitanja vezana za svetlost kao ekološki faktor, odnosno, insolaciju:
1. Južne ekspozicije su, generalno, više osvetljene, što i uzrokuje grupisanje biljnih sastojina hrasta lužnjaka baš na padinama okrenutim ka toj strani sveta.
2. Za drugo pitanje od velike bi mi pomoći bila konkretna slika. Ipak, očekujem da samostalno stablo ima najbujniju i najrazvijeniju krošnju (i to podjednako u svim pravcima); ono u šumi, verovatno, ima razvijen samo vrh, dok su bočne grane kraće (ili je, pak, najmanje što se tiče svih grana); a ono na obodu bi trebalo imati ,,polovičnu,, krošnju, tj. krošnju i sa razvijenim delom (onim od šume), i nerazvijenim (ka unutrašnjosti šume).
3. Za poslednje pitanje je autor sam dao tačan odgovor, s tim što bih dodao da mladog hrasta najviše onesposobljava nedostatak upravo svetlosti (znači odmah je semenu neizvesna budućnost zbog duboke senke), a onda i ostatka abiocena (ukoliko seme proklija). Ipak, ako se klijanac nekako i održi, pa makar i u krajnje nerazvijenom stanju, ukoliko se sa ostatkom šume i adultnih formi drveća nešto desi (npr. požar), a jednogodišnji hrast ne bude pogođen, onda on uzima ,,primat,, i vrši rekolonizaciju (to se događa i kod seče šuma, gde mlado drveće naglo kreće da buja, ,,oslobođeno,, od dominantnih jedinki).
Nadam se da sam pomogao.''

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: Ekološki činioci

Post by crusoe » 25 Mar 2013, 22:04

Najljepše Vam se zahvaljujem na odgovoru.
Nisam se uspio do sada javit zbog bolesti.
Evo priložit ću sličicu:
Image

Srdačan pozdrav !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest