Telesne duplje

carstvo životinja:od jednoćelijskih di čoveka
Post Reply
User avatar
paradizo
zainteresovan korisnik
Posts: 232
Joined: 03 Jan 2009, 18:49

Telesne duplje

Post by paradizo » 07 Mar 2009, 11:49

Evo ovako, posto u knjizi za II godinu gimnazije nije to bas najbolje objasnjeno, potrebno mi je malo pojasnjenje oko ovoga, svaki tekst, lika bi dobrodosao.
Nekako mi je neopipljivo napisana cela ta lekcija. Recimo sta bi to celom bio kod nas? Spominje se tecnost pa onda pise da su to ustvari svi organi sem creva? Mislim...

Drugo, posto se CELOMATNE zivotinje klasifikuju na
1)celomske protostomije
2)celomske deuterostomije

Pise da u protostomije spadaju pljosnati crvi, clankoviti crvi, mekusci i zglavkari.
Kako to da pljosnati crvi spadaju u celomatne organizme kad nemaju celom nego imaju parenhim!
Da su mislili na valjkaste, opet bi bilo nelogicno, jer valjkasti imaju pseudocelom a protostomije i deuterostomije su celosmski organizmi.

Pise da se protostomije razvijaju tako sto od gastrulinog otvora-blastoporusa nasaje usni otvor a celom nastaje šizocelno! Sta je to šizocelno??

A deuterostomije(bodljkosci i hordati) nastaju tako sto se od blastoporusa razvije analni otvor a celom nastaje ENTEROCELNO!
Sta mu to enterocelno dodje?

Hvala! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Telesne duplje

Post by tsnena » 07 Mar 2009, 13:14

Odlično si uočio nedostatke i greške u lekciji o celomu. Očigledna je greška da pljosnati crvi pripadaju protostomijama, pošto su one nemaju celom, već, kako ti lepo reče, parenhim.

Pogledaj prvo ovaj moj tekst u Bionet školi:

http://www.bionet-skola.com/w/Celom

a u međuvremenu ću pokušati da nađem ili nacrtam šeme da ti razjasnim kako celom nastaje.

User avatar
paradizo
zainteresovan korisnik
Posts: 232
Joined: 03 Jan 2009, 18:49

Re: Telesne duplje

Post by paradizo » 07 Mar 2009, 15:37

Trazio sam ovaj tekst ali ga nisam nasao! :) Malo mi je jasnije, ali ipak ne sta bi to tacno bio celom recimo kod nas! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Telesne duplje

Post by tsnena » 07 Mar 2009, 15:52

paradizo wrote:Trazio sam ovaj tekst ali ga nisam nasao! :) Malo mi je jasnije, ali ipak ne sta bi to tacno bio celom recimo kod nas! :)
ne čitaš pažljivo :roll:

pročitaj podnaslov ''Telesne duplje kičmenjaka''

pogledaj ove šeme/tabelu:

http://www.bionet-skola.com/w/Slika:Celom-tabela.jpg

http://www.bionet-skola.com/w/Slika:Tel ... e_sema.jpg

User avatar
paradizo
zainteresovan korisnik
Posts: 232
Joined: 03 Jan 2009, 18:49

Re: Telesne duplje

Post by paradizo » 07 Mar 2009, 16:04

Malo mi je jasnije sada! :) Ako se opet nesto budem zbunio, pitacu! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Telesne duplje

Post by tsnena » 07 Mar 2009, 16:20

paradizo wrote:Malo mi je jasnije sada! :) Ako se opet nesto budem zbunio, pitacu! :)
nemoj malo jasnije, treba da ti bude sasvim jasno

User avatar
paradizo
zainteresovan korisnik
Posts: 232
Joined: 03 Jan 2009, 18:49

Re: Telesne duplje

Post by paradizo » 07 Mar 2009, 16:37

Aha, pa to sam hteo da znam.... Nisam znao da li su organi u celomu ili celom razdvaja crevo i organe koji su takoreci priljubljeni uz telesni zid... :)

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Telesne duplje

Post by Stefann » 07 Mar 2009, 19:14

Mislim da te buni to što su rekli da su pljosnati crvi protostomije. Podela na protostomije i deuterostomije je vršena prema jednom principu, a podela na parenhimske, pseudocelomske i celomske životinje prema sasvim drugom principu. Među celomskim životinjama ima i protostomija i deuterostomija, ali nisu sve protostomije i deuterostomije celomske životinje. Nadam se da si uspeo da skontaš šta hoću da kažem. :mrgreen:

To ti je kao kada bi rekao da ptice mogu da budu letačice, trkačice i plovuše, a letačice mogu da budu noćne i dnevne ptice. To ne znači da i trkačice ne možemo podeliti na dnevne i noćne (njih ne delimo na dnevne i noćne jer su sve dnevne). Radi se o sasvim drugačijim podelama, koje su nesistematske. :geek:

Treba napomenuti i to da između protostomija i deuterostomija nema baš neke jasne razlike, kao ni između parenhimskih, pseudocelomskih i celomskih životinja. Postoje i prelazni oblici. :)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
paradizo
zainteresovan korisnik
Posts: 232
Joined: 03 Jan 2009, 18:49

Re: Telesne duplje

Post by paradizo » 07 Mar 2009, 21:24

Ma to je greska. Podela na protostomije i deuterostomije je vrsena na osnovu toga da li je celom nastao sizocelno(migracijom celija mezoderma) ili enterocelno(izbocinom na crevu), i na osnovu toga da li nastaje od blastoporusa usni ili analni otvor. Tako da ne mozemo razmatrati recimo pljosnate crve da li su protostomije ili deuterostomije jer ne mozemo posmatrati razvoj njihovog celoma jer ga i nemaju... imaju parenhim a on ne nastaje ni sizocelno ni enterocelno niti cini duplju. To je greska u knjizi.

Ali ako posmatramo recimo nas, kicmenjake, sisare. Nasa duplja, celom bi bio prostor izmedju telesnog zida koji cine koza i misici i rebra i creva i organa u stomaku/grudnom kosu posto je duplja podeljena na grudnu i trbusnu???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests