Kako napraviti insektarijum

carstvo životinja:od jednoćelijskih di čoveka
Post Reply
Dragoljub123
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2014, 12:02

Kako napraviti insektarijum

Post by Dragoljub123 » 03 Jul 2014, 12:14

Zdravo svima!Hteo bih da napravim insektarijum,ali ne znam kako.U sestom razredu to nismo radili.Moze li neko da mi detaljno opise korake o pravljenju insektarijuma. :?:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Kako napraviti insektarijum

Post by tsnena » 03 Jul 2014, 20:04

Sakupljene insekte treba staviti u odgovarajuće kutije, a zatim na kutiji napisati gde su nađeni, na kojoj biljci, kada i sl.

Po dolasku sa terena odmah obaviti prepariranje insekata za to su potrebne entomološke igle ili obične čiode, razapinjač za leptire (može da posluži daščica koja po sredini ima udubljenje u koje se smešta telo leptira), četkice, etikete za obeležavanje i entomološke kutije (kutija sa staklenim/providnim poklopcem).

leptiri sa pažljivo raširenim krilima se postavljaju na razapinjače tako da je telo u udubljenju, a preko krila se razapnu papirne providne trake i zakače na krajevima čiodama.

Tvrdokrilcima se četkicama ispravljaju noge i pipci; prvi par nogu je okrenut napred, a druga dva para nazad. Pričvrste se čiodama za podlogu (može da posluži stiropor).

Nakon sušenja, posle nekoliko dana, insekti se obeleže etiketama i stave u entomološke kutije.

Jednostavno, zar ne!? :)

Dragoljub123
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2014, 12:02

Re: Kako napraviti insektarijum

Post by Dragoljub123 » 09 Jul 2014, 17:32

Hvala na odgovoru,ali nisam bas tacno razumeo kako bi trebalo preparirati zive insekte.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Kako napraviti insektarijum

Post by tsnena » 09 Jul 2014, 17:39

Insekti se ubijaju stavljanjem u trz. ''morilke'' (boce za ubijanje) za šta mogu da posluže i teglice, epruvete sa zatvaračem i strugotinom u koje se sipa nekoliko kapi 70% alkohola.

Dragoljub123
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2014, 12:02

Re: Kako napraviti insektarijum

Post by Dragoljub123 » 12 Jul 2014, 16:08

Hvala na odgovoru!Sada sam save razumeo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests