HITNOOOOOO!!!

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Lobelia
prolaznik
Posts: 5
Joined: 28 Apr 2012, 23:10

HITNOOOOOO!!!

Post by Lobelia » 28 Apr 2012, 23:18

Da li bi neko hteo da mi objasni razvoj celoma kroz evoluciju?Kako su evoluirale vrste i istovremenu evoluciju celoma...?Treba mi za ponedeljak... :?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: HITNOOOOOO!!!

Post by tsnena » 28 Apr 2012, 23:20

Odgovor možeš da nađeš u ovom tekstu u Bionet školi http://www.bionet-skola.com/w/Celom

Lobelia
prolaznik
Posts: 5
Joined: 28 Apr 2012, 23:10

Re: HITNOOOOOO!!!

Post by Lobelia » 28 Apr 2012, 23:25

Pa citala sam ja to...Ali,trebalo bi da znam kako su od acelomata nastale pseudocelomate,pa celomate...Hvala,u svakom slucaju... :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: HITNOOOOOO!!!

Post by tsnena » 28 Apr 2012, 23:53

U najkraćem:

Kod acelomata (pljosnati crvi Platyhelminthes) nema telesne duplje već je prostor između telesnog zid ispunjen parenhimom. To vezivno tkivo predstavlja dobar oslonac mišićima (bolji nego što je to bila mezogleja kod žarnjaka) ali istovremeno to tkivo ima i negativnosti:
* sprečava kretanje unutrašnjih organa i njihov razvoj i
* otežava transport materija od creva ka telesnom zidu (one još uvek nemaju krvni sistem koji bi to radio).

Pojavom telesnih duplji se ti problemi rešavaju:
*kretanjem telesni zid ne povlači unutrašnje organe koji su ustvari okupani u tečnosti te duplje i mogu slobodno da se razvijaju bez pritiska telesnog zida i tkiva na njih
*lakše se odvija difuzija kako hranljivih tako i otpadnih materija
*zahvaljujući tome životinje se brže kreću i mogu da dostignu veću telesnu masu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests