Petnica

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
green_eyes
korisnik
Posts: 15
Joined: 10 Sep 2008, 19:23

Petnica

Post by green_eyes » 14 Nov 2008, 10:19

Razmisljam da se ove godine prijavim da idem u petnicu ali, moram da priznam, to me malo plasi. Procitala sam sve one papire i jos se malo informisala preko interneta ali licno ne poznajem nikoga ko je tamo isao pa nisam cula iskustva drugih. Stvarno sam veoma zainteresovana i nemam problem sa motivacijom, odvajanjem od kuce, samostalnim radom, ono sto me plasi jeste to sto ne znam da li sam zaista kvalitet koji oni tamo traze i da li sam dorasla zadatku :( ....volela bih da mi neko malo objasni kako se stvari tamo stvarno odvijaju..... unapred hvala

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Petnica

Post by tsnena » 14 Nov 2008, 11:15

Nemam ličnog iskustva jer kada sam ja bila đak IS Petnica nije postojala :lol: Mogu ti preneti iskustvo i utiske svojih učenika. Svi apsolutno zadovoljni, oduševljeni čak, načinom rada i količinom znanja koje su dobili. Iskustvo koje ne možeš dobiti nigde u Srbiji.

Ako si motivisana, ne vidim razloga da se ne prijaviš. Selekcija je vrlo oštra, pogotovo ako se prijavljuješ za biologiju, pa će to biti jedna od provera tvog kvaliteta. Uostalom, posavetuj se i sa svojom profesorkom/profesorom.

Ima na ovom forumu onih koji su bili polaznici Petnice u nekoliko navrata pa se nadam da će videti ovu temu i preneti ti svoje utiske.

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Petnica

Post by Stefann » 14 Nov 2008, 21:16

Ja sam bio dva puta u Petnici. Na zimskom seminaru imaš samo predavanja, na prolećnom predavanja i vežbe. Za dalje ne znam iz ličnog iskustva jer me nisu pozvali. Što se mog iskustva tiče sa zimskog seminara uočio sam da većina ljudi zna solidno školsko gradivo, a jako malo ljudi uopšte zna naslov neke stručne knjige. Što se tiče znanja dovoljno je da malo prelistaš knjige iz prethodnih razreda (i udžbenike iz osnovne škole) pa da spremna odeš tamo. Na zimskom seminaru se piše i seminarski rad na slobodnu temu od dve do četiri kucane stranice. Na prolećnom seminaru ima malo predavanja i radiš projekat koji sama osmisliš.

Ukoliko stara ekipa vodi seminar, onda sve zdravo za gotovo prihvati šta ti kažu i nikada nemoj sumnjati u njihove reči, jer su oni najpametniji na planeti. Ako kažeš da si negde pročitala nekako drugačije nego što su oni rekli... bolje to nemoj raditi. Oni jednostavno rade po principima srednjovekovnog Vatikana: Oni znaju apsolutnu istinu i tu je tačka.

Ako u seminarskom radu napišeš recimo da se plazmodesmi nalaze kod modrozelenih bakterija, rećiće ti da nemaš pojma i da je literatura koju ti koristiš bezveze... Ukoliko kažeš da "pseudocelomati" odma će ti reći da to više ne postoji (u tom slučaju mešaju problematiku postojanja protostomije i deuterostomije sa pitanjem klasifikacije pseudocelomata - ovo prvo zaista više ne postoji, a ovo drugo itekako postoji), objasniće kako gram-negativne bakterije imaju identične ćelijske zidove kao i modrozelene bakterije - opšta nebuloza.

Naravno, ovo je sve normalno da doživiš na fakultetima, ali u jednoj ustanovi koja bi trebalo da razvija naučnu svest kod mladih ljudi koji bi trebalo da se upoznaju sa što više teorija i gledišta i da tako grade svoje shvatanje prirode, a ne da slepo slušaju ljude manje - više jako slabog ugleda (oću reći bez ugleda) u svetskim naučnim krugovima.

Nemoj da te ovaj post uplaši, jer su to samo moji utisci, a većina ljudi (ne primećujući te njihove greškice) su prezadovoljni. Uostalom, to nije toliko ni bitno, jer ćeš upoznati jako dobre ljude tamo (mislim pre svega na ostale polaznike a i na pojedine predavače). Međutim, ima i raznoraznih svađa, podmetanja i sličnog među polaznicima koji imaju problem sa ljubomorom. Ja tih problema nisam imao, čak sam sa nekima ostao u redovnom kontaktu. U svakom slučaju vredi videti. :)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

Jofi
prolaznik
Posts: 13
Joined: 15 Sep 2008, 12:13

Re: Petnica

Post by Jofi » 10 Jan 2009, 19:46

Zao mi je sto pre nisam videla temu, ali prosto moram odgovoriti iako je ovo vec mozda zastarelo.
Ja sam polaznik Petnice, ali idem na seminare hemije. Apsolutno sam prezadovoljna nacinom rada, rukovodiocima seminara, saradnicima, predavacima. U Petnici saznas toliko novih stvari sa kojima se ne bi susrela sve do fakulteta.
Iskreno se nadam da si se prijavila, ako ne svakako pokusaj sledece godine. Nema razloga da se plasis da li imas dovoljno znanja, jer oni ni ne ocekuju od tebe da apsolutno sve znas. Kriterijum po kojem su, bar na hemiji, od polaznika koji su bili na zimskom birali one koji ce dolaziti na naredne seminare je pre svega bila zainteresovanost i tvoj ulozen trud. Bilo je osoba koje su imale mnogo vise znanja od drugih, ali su bile apsolutno nezainteresovane i zato nisu pozvani na prolecni. E sad, koliko sam cula od drugarice, kod biologa je to malo drugacije. Posle zimskog pises predlog projekta, saljes u ISP, a zatim cekas njihov odgovor da li si pozvan. Zimski seminar je ujedno mozda najtezi i najvise se bavis teorijom. Ali ja sam i posle njega bila odusevljena, iako smo radili zadatke do 3h ujutru. Ovo ne bi trebalo da te brine, jer su biolozi zavrsavali predavanja do vecere. Prolecni seminar se jos zove i vezbovni. Tu upoznajes najbitnije tehnike istrazivackog rada koje ce ti biti potrebne i pri izradi tvog samostalnog projekta. On traje deset dana. Za letnji seminar bi trebalo da imas odgovarajuci projekat koji realizujes u avgustu i taj seminar traje dve nedelje. Jesenji seminar je jako kratak, svega 3 dana. Tu se uglavnom zavrsava pisanje projekata i slusas odredjena predavanja.
Sto se tice onog da se rukovodioci i saradnici ponasaju kao da samo oni znaju najbolje, ja tako nesto nisam primetila. Bar ne na hemiji, a sumnjam da je to toliko izrazeno na biologiji. ISP je ustanova koja upravo podstice razlicita misljenja, istrazivacki i stvaralacki duh. Znam da su nas na seminarima terali da postavljamo sto vise pitanja. Saradnici su uvek tu da sa njima prodiskutujes i razjasnis ono sto ti nije jasno. Takodje, nisam primetila da postoji ljubomora i zavist, mada je to mozda i normalno, jer toga ima svuda oko nas. Mi smo se svi super slagali, ne samo hemicari medjusobno vec i sa polaznicima ostalih seminara. Svakako da dobijes odlicno znanje u Petnici, ali druzenje je ipak najbolji deo celog tog boravka. Upoznas gomilu novih ljudi, slicnih interesovanja i ta prijateljstva ostaju za ceo zivot.
Ako si se prijavila ove godine ili ako te zanima jos nesto vezano za Petnicu slobodno me pitaj, o tome bih mogla uvek pricati. :mrgreen: Ako nisi, pokusaj obavezno sledece godine. Javi utiske, a mozda se nekad i sretnemo tamo. ;)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Petnica

Post by tsnena » 10 Jan 2009, 19:55

Jofi, hvala ti kako na ovako iscrpnom komentaru, tako i na pozitivnom stavu prema Petnici. Još jednom da ponovim: ovo što si ti napisala uglavnom su i utisci mojih učenika, polaznika Petnice.

Lično sam se upoznala sa gospodinom koji omogućava rad IS, nije među predavačima ali bez njegovog rada bi sve bilo nemoguće ili bar jako teško. O njemu imam najlepše moguće mišljenje.

Stefanne, izgleda da si ti imao tah peh da naletiš na nekog ko je ''ustao na levu nogu'' :?

Jofi
prolaznik
Posts: 13
Joined: 15 Sep 2008, 12:13

Re: Petnica

Post by Jofi » 10 Jan 2009, 23:11

Nema na cemu. :D Zaista bi mi bilo drago kad bi se sto vise ljudi zainteresovalo za Petnicu, jer je to stvarno jedinstvena ustanova toga tipa u nasoj drzavi.
Licno ne poznajem osobu koja omogucava rad ISP-a, ali znam da se i rukovodioci seminara maksimalno trude da predavanja budu sto kvalitetnija i boravak polaznika sto prijatniji.
I cini mi se da je Stefann napisao da ljudi u Petnici nemaju nikakvog ugleda u svetskim naucnim krugovima. To apsolutno nije tacno. Svi predavaci su odlicni, a od onih koji su nama do sada drzali predavanja dve profesorke redovno odlaze na naucne seminare i ucestvuju u radu na medjunarodnim projektima. Sto je najlepse sa njihove strane je to sto su i pored toliko obaveza svi predavaci spremni da izadju u susret polaznicima. Imam to zadovoljstvo da mi je jedna od tih profesorki mentorka za projekat i stvarno je zadovoljstvo saradjivati sa takvim ljudima. A i dosta saradnika nakon fakulteta odlazi na usavrsavanje u inostranstvu. Cak i sama stanica saradjuje sa slicnim institucijama u drugim drzavama tako da postoje i neke razmene ucenika.
Stefann je ocigledno imao tu nesrecu da naleti na nekoliko osoba koje su drugacije, pa verovatno zbog toga ima los utisak. :(
Pa i kada nekoga ne izaberu prvog puta, uvek se moze ponovo prijaviti. Ja nisam bila pozvana na Letnju naucnu skolu, ali sam zato bila resila da pokusam ponovo. Poznajem osobu koja je tri puta konkurisala, jednom bila pozvana, druge godine nije, ove godine se ponovo prijavila i pozvana je na biologiju. Tako da nikada ne treba odustajati. ;)

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Petnica

Post by Stefann » 14 Jan 2009, 15:23

Pa da i ja odgovorim na prethodna tri posta. :)

Što se tiče naučnog ugleda predavača, ja nisam govorio uopšteno o Petnici. Pričam samo o seminarima biologije. Jednostavno, ne mogu da pričam o nečemu što ne znam. A ne znam o seminarima koji nisu biologija. Na seminarima biologije ne predaju ljudi od medjunarodnog ugleda. To je jednostavno tako. To je činjenica. Nek mi neko imenuje nekog predavača na biologiji u Petnici ko ima ugled u svetu. Niko. :lol: To se jednostavno proveri: ukucate njegovo ime i prezime u google i vidite u koliko je stranih časopisa od međunarodnog značaja dotični predavač objavljivao svoje naučno-istraživačke radove. Čak i to koji su časopisi od međunarodnog značaja može da se proveri na internetu. :twisted:

Što se tiče toga da sam naleteo na nekoga ko je "ustao na levu nogu"... taj se rodio na levoj nozi pošto uvek glumi nekog čudaka i pametnjakovića. :roll:

Uostalom, ko voli nek izvoli... Ja sebi nisam dozvolio da me prave budalom veće budale od mene... I nikada neću... ja znam ko sam i šta sam, koje su moje mogućnost. Jednostavno, za uspeh mi nije bila neophodna Petnica, pa sam na prvo "šaltanje" odustao od toga. Nije vredno moga truda... ;) Svako sebe, svojih mogućnosti i morala treba da bude svestan.

PS. Možda deluje malo narcisoidno, ali sam gore nabrojao samo činjenice.... ;)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Petnica

Post by tsnena » 15 Jan 2009, 13:29

Lepota razgovora i jeste u iskrenosti i razmeni iskustava koja su, kako vidimo, veoma razlicita.

Svakako: vredi probati jer Petnica je, ako nista drugo, jedino takvo mesto gde neko zeli da se bavi mladim mozgovima. Moracete priznati da je to u nasim uslovima stvarno za pohvalu.

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Petnica

Post by Stefann » 15 Jan 2009, 16:26

Ideja projekta je svakako za pohvalu. Čak je i za pohvalu što uspevaju da opstanu i uprkos finansiskoj situaciji kakva je u zemlji. I realizacija projekta je jako dobro zamišljenja i dobro se sprovodi. Problem je samo što ima 2-3 čoveka koji ne bi trebali da rade na takvom mestu. ;)

PS. Cilj foruma na internetu i jeste razmena mišljenja i iskustava, naravno na civilizovanom nivou. Mislim da sam ja vodio sasvim demokratski način razgovora. Samo želim da kažem da nije sve tako savršeno... i ne može da bude... jednostavno radi veliki broj ljudi, a uvek se nađe po neko ko ne valja. :ugeek:
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Petnica

Post by tsnena » 18 Jan 2009, 21:40

Stefanne, potpuno si upravu i niko ti ne prebacuje iskrenost i dobre namere. Jedino što sam htela da naglasim koliko je Petnica program vredan divljenja bez obzira što sigurno ima propusta. Ne bih samo da ostane utisak da tih nekoliko ljudi sa kojima si ti iamo to loše iskustvo, umanjuje vrednost čitavog projekta. Samo u tom smislu je bio moj poslednji komentar.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests