Osnovni uslovi za zivot celija?

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
r2d2
prolaznik
Posts: 11
Joined: 07 May 2009, 20:16

Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by r2d2 » 08 May 2009, 00:03

Pozdrav svima!
Razmislajm o eventualnom vanzemaljskom zivotu i njegovom mogucem obliku. Inace sam laik pa ne zamerite na nestrucnosti!

1. Da li je teretski moguce postojanje zivota (recimo jednoceliskih organizma) koji iskljucivo koristi samo anabolizam (bez ili minimalno katabolizma)?

2. Ako sam dobro razumeo sledeci elementi su nuzni za funkcionisanje celije: Voda, ugljeni hidrati, masti, proteni,neorganske soli i minerali. Intresuje me da li postoje primeri zivota na zemlji koji funkcionisu bez ponekog od nabrojanog. Ako postoje jel moze neki primer sa objasnjenjem sta je izostavljeno.

3. Slozen oblik Vanzemaljskog zivota mozda (po mojoj laickoj predpostavci) podrazumeva ekosistem sastavljen iz mnostva razlicitih vrsta (lanac ishrane). Ipak da li je teoretski moguce da postoji simbioticki odnos vrsta (umesto lanca ishrane) koji bi evolucijski bili slozenije gradje?

4. Koji faktori najvise uticu na spoljasni izgled samog bica (hemijski sastav sredine,gravitacija, nacin ishrane, nacin razmnozavanja, nacin kretanja itd) Stalno mi na pamet dolaze recimo dinosaursi koji su bili izuzetno krupniji u odnosu na danasnje zivotinje. Sta je to sto je uticalo na njihov oblik, i velicinu? Ako je previse komplikovano pitanje moze i zasto se jednoceliski organizmi razlikuju po obliku?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by tsnena » 08 May 2009, 21:41

1. ako sam dobro razumela pitaš da li neko imaginarno biće može samo da sintetiše materije, a da ih ne razlaže?

Postoje virusi koji nemaju ni anabolizam ni katabolizam, već sve biohemijske reakcije obavlja domaćin pod njihovom kontrolom. Šta radi virus? On inficira ćeliju i preuzme kontrolu nad njenim metabolizmom pa ćelija sintetiše samo virusne delove.

2. Opet su odgovor virusi. Virusi se sastoje samo od nukleinske kiseline (DNK ili RNK) i proteina. Postoje i tzv. subvirusne čestice koje nemaju čak ni obe komponente. Tako prioni imaju samo protein (izazivaju bolest ''ludih krava''), a viroidi imaju samo RNK.
Ako hoćeš da saznaš o virusima nešto više evo ti tekst na Bionet školi

http://www.bionet-skola.com/w/Virusi

3. Ne razumem baš šta si hteo da pitaš. Postoje na našoj planeti primeri simbioze, a da nisu povezani ishranom, mislim, ne hrane se hedni drugima. Npr. lišaj (simbioza alge i gljive).Tekst o interspecijskim odnosima je ovde:
http://www.bionet-skola.com/w/Interspecijski_odnosi

Ako nisi dobio pravi odgovor, pojasni malo pitanje.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by tsnena » 08 May 2009, 22:07

4. Spoljašnji izgled je posledica kompletne adaptacije na uslove sredine u kojoj određena vrsta živi. Kretanje je svakako jedan od glavnih faktora koji formira oblik, tako npr. telo vodenih životinja je aerodinamičnog oblika koji olakšava kretanje.

r2d2
prolaznik
Posts: 11
Joined: 07 May 2009, 20:16

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by r2d2 » 09 May 2009, 01:07

1.Da, sada sam se podsetio svoje fascinacije virusima (iz mladjih dana). Na granici zivota, a opet poseduju "intelegentnu i vrhunsku" kiselinu RNK (a neke i DNK) i nista vise (ako ne racunamo omotac od proteina - nema organela nema citoplazme,jedra, ama bas nicega). A toliko malecki da neki prolaze kroz celijski zid, a svaki virus uvek pronadje celisko jedro i pljas upise se u knjigu gostiju (domacina).
A tek viroidi -evolutivna igra sa minijaturama. Joj, ne bih se iznenadio da to jesu vanzemaljci :) .Salim se da ne sirim temu sa licnim impresijama prema tim megaprakticnim polustvorenjima.

Odgovor jasan Hvala!

Ipak to mogu biti samo jednostavni (polu)organizmi.

Jedan od razloga zasto sam postavio bas ovo pitanje je moja zelja da potencijalni vanzemaljski zivot u misaonom eksperimentu postavim u uslovima gde sama hemija nije toliko bogata i raznovrsna u procesima kao kod nas na nasoj zemljici.
palo mi je na pamet da zivotni oblici koji bi iskljucivo i samo sintetizovali nova hemijska jedinjenja i nista drugo,to cine za slozenije oblike zivota na toj eventualnoj planeti x - hemijskom siromasku. (problem je sto prva generacija zvezda i planeta, a njih je najvise, moze imati elemente samo do Gvozdja u periodnom sistemu(naravno ne ocekujem da bilo koji oblik zivota moze vrsiti fisiju ili fuziju)). Uh opet sam poceo da komplikujem. Zaustavljam se.

Kako ste lepo napisali u vasoj skripti evoluciji zivota je prthodila hemijska evolucija. Takodje mi je jasno da vec formiran zivotni eko sistem svakako intezivno utice na celokupno bogatsvo raznorodnih hemijskih procesa planete (Uglavnom tankog omotaca i atmosfere).
2. Znaci opet samo virusi
Ok!
3. Moje (kako mi se sada cini naivno) pitanje se odnosi na citav eko sistem. Da pojasnim onako narodski moj pokusaj nestrucnog filozofiranja.
Danas sam rucao: pile, hleb, zelenu salatu, krompir pire. Pio sam vodu i udisao vazduh. Znaci izmedju ostalog: jedno pile i mnostvo biljaka su morale da "umru" da bih ja danas izgurao dan. To je meni moralno bez dileme :lol: jer covek jeste na vrhu lanca ishrane(nisam ja izmislio ta pravila ). Ipak pitam se da li ikakvo "pravilo" u Bilogiji negira eventualni kompletni zatvoren ekosistem koji bi iskjucivo u celosti bio samo simbitocki (mislim na simbiozu) naravno na toj nekoj planeti X? Drugim recima svaka pojedinacna vrsta je u simbiozi sa svim ostalim vrstama u eko sistemu bez lanca ishrane.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by tsnena » 09 May 2009, 11:48

3. Ako sam te dobro razumela (opet!), pitaš da li postoji primer ekosistema u kome svi članovi imaju samo koristi, a niko štete. Znači, ne hrane se jedni drugima već svi žive zajedno i ne ugrožavaju jedni druge?! Takvo nešto mi je pozanto samo sa Nojeve arke :lol: Šalu na stranu, takvo što na našoj planeti ne postoji.

1. Da napravim malu sugestiju, a ako ti se ne dopadne ti je zanemari ;) . Ako već razmišljaš o mogućnosti da negde nastane život, onda nemoj razmišljati o ekosistemu kao što je na našoj planeti. Odbaci okvire zemaljskih razmišljanja jer ''priroda'' (zvaću je tako) ne voli jednoobraznost pa se, najverovatnije, neće ponoviti nešto što već postoji. Život u obliku kao što je na Zemlji verovatno ne postoji nigde drugde.

r2d2
prolaznik
Posts: 11
Joined: 07 May 2009, 20:16

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by r2d2 » 10 May 2009, 10:33

Svakako, imacu na umu uvek tu jedinstvenost evolucije (prirode ili kakogod). Meni izgleda kao suva logika.

Problem je sto covek tesko moze da razmislja bez poredjenja(asocijacija) i pitanje broj 3 je neki moj pokusaj da tako nesto zamislim a da bude u nekim okvirima tehnicki moguceg (bioloski validno). Nekako mi se cini da sundjeri i dupljari nikako ne mogu da se toliko evolutivno promene da bi nastalo ono sto smatramo inteligentne vrste zbog samog nacina organizacije i slozenosti koja je potrebna za inteligenciju.
Hvala na odgovoru

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by Stefann » 15 May 2009, 23:32

Nisam baš siguran da se u svemiru nije razvio neki oblik života sličan Zemaljskom. Zašto da ne? Možda čak i bića nalik ljudima!? Ništa nije isključeno, pa tako da takve stvari ne treba odbacivati. :D
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by vim » 16 May 2009, 19:33

tsnena wrote:3. Ako sam te dobro razumela (opet!), pitaš da li postoji primer ekosistema u kome svi članovi imaju samo koristi, a niko štete. Znači, ne hrane se jedni drugima već svi žive zajedno i ne ugrožavaju jedni druge?! Takvo nešto mi je pozanto samo sa Nojeve arke :lol: Šalu na stranu, takvo što na našoj planeti ne postoji.

1. Da napravim malu sugestiju, a ako ti se ne dopadne ti je zanemari ;) . Ako već razmišljaš o mogućnosti da negde nastane život, onda nemoj razmišljati o ekosistemu kao što je na našoj planeti. Odbaci okvire zemaljskih razmišljanja jer ''priroda'' (zvaću je tako) ne voli jednoobraznost pa se, najverovatnije, neće ponoviti nešto što već postoji. Život u obliku kao što je na Zemlji verovatno ne postoji nigde drugde.
Zanimljivo razmisljanje, ali zar nisu i druge stvari u svemiru jednoobrazne? Recimo zvijezde u svemiru funkcionisu po istim zakonima, proizvodeci toplotu fuzijom jednostavnijih elemenata u teze, zakoni fizike su se pokazali isti u svemiru, bar onom koji mozemo vidjeti teleskopom i u koji su letjelice dosle. Zar nije onda logicno ocekivati da mozda postoji i zivot koji radi na istim principima.
Iako cu se sloziti da posto ugljik ima puno mogucnosti za pravljenje razlicitih spojeva, postoji bezgranicno mnogo mogucnosti za stvaranje zivota. Pored ugljika jedino jos silicijum ima slicnu mogucnost stvaranja hemijskih slozenih struktura i kombinacija, pa je moguce da ima planeta gdje se zivot zasniva ne na ugljiku nego silicijumu. I moguce da jos zbog naseg ogranicenog znanja postoje kombinacije koje ne mozemo ni zamisliti. 8-)

r2d2
prolaznik
Posts: 11
Joined: 07 May 2009, 20:16

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by r2d2 » 24 May 2009, 08:11

Zakoni fizike u svemiru isti (kolko za sada znamo), i otuda prividna jednoobraznost mada kada se malo zagrebe povrsina i tu se nalaze razne sarolikosti :
" Vidljive zvezde čine oko pola posto ukupne mase/energije svemira, a ova obična tamna materija oko 4-5 posto. Zatim postoji nebarionska tamna materija sastavljena od jos nepoznatih čestica (možda suprasimetričnih WIMP čestica) koja sačinjava oko 30-40 posto ukupne mase/energije svemira. Preostalih 50-70 posto pripada onda toj tamnoj energiji".

S druge strane hemija drugih zvezdanih sistema pogodnih za razvoj zivota je potpuno nepoznata (da li ugljenik - silicijum, voda -amonijak, mozda postoje jos mnogo konbinacija, potpuno se slazem)
I na kraju evolucija je "pametnija" tj ima vecu stopu organizacije materije kao sila koja oblikuje u odnosu na fiziku i hemiju i ako bi licno ugledao stvorenje nalik ljudskom posumljao bih da barem imamo zajednicko poreklo.
Mada sumnjam, zivot svih jedinki se prilagodjava datim uslovima, a oni nikada nisu isti (cak i na nasoj planeti).

User avatar
vim
zainteresovan korisnik
Posts: 90
Joined: 09 Dec 2007, 22:34
Contact:

Re: Osnovni uslovi za zivot celija?

Post by vim » 25 May 2009, 18:24

Da, ali kao sto sam naglasio u svom prethodnom postu iako su isti prirodni zakoni ponekad imamo one dominantne ili recesivne, pa iako su oba prirodna ispoljavaju se na drugim mjestima ili kod razlicitih individua.
Ili jos bolje da podsjetim na primjer mogucnost vezivanja C ili Si u slicne strukture. Posto je na zemlji postojalo uslova i slucajnosti za stvaranje organskih jedinjenja sa C, posto hemijski i Si ima mogucnost u vezivanje dugih i slozenih molekula to je mozda negdje drugo zivot zasnovan umjesto na karbonu na silicijumu. Ili cak i da je na karbonu, postoje milioni drugih tipova zivota jer sam karbon sa drugim elementima moze da gradi teoretski vise spojeva nego sto je planeta u svemiru. A gdje su druge mogucnosti, recimo silicijum.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests