Poštovana ts

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
piperci
korisnik
Posts: 17
Joined: 05 Feb 2009, 14:42

Poštovana ts

Post by piperci » 11 May 2009, 22:51

Za seminarski rad treba da obradim tri hercegovačka biljna endema. Sve što sam dobio su tri latinska naziva i ništa više. Ti nazivi mi ne pomažu baš ništa. Ne znam koji su to naši nazivi i kako da dođem do njih. Sve što pokušavam na internetu ne dobijem o tim biljklama ništa, sve je na stranom jeziku. Možete li mi pomoći, mada je zahtjev neuobičajen obzirom na dosadašnju materiju kojom se "Škola biologije" bavi.
Latinski nazivi su: Crepis pantocsekii (Latzel),
Crepis blavii
Thymus aureopunctatus. To bih trebao da uradim do kraja maja. Hvala!

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Poštovana ts

Post by tsnena » 12 May 2009, 18:12

Crepis pantocsekii (Latzel) je Pantočekov dimak iz porodice glavočika (Asteraceae); mogu da ti skeniram stranicu iz atlasa endemskih biljaka; to je sve što imam o njoj

Crepis blavii i Thymus aureopunctatus o njima nemam ništa

piperci
korisnik
Posts: 17
Joined: 05 Feb 2009, 14:42

Re: Poštovana ts

Post by piperci » 12 May 2009, 22:36

Hvala na podršci. Krenuću od pojma Pantočekov dimak i tražiti dalje pod pojmom endemske biljke pa šta bude. Hvala, zaista ste odgovorni i željni da pomognete koliko možete. Ako može skeniranje- dobro bi bilo. Pozdrav.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Poštovana ts

Post by tsnena » 12 May 2009, 22:48

evo skeniranog teksta i slike
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Stefann
zainteresovan korisnik
Posts: 254
Joined: 23 Dec 2007, 14:37

Re: Poštovana ts

Post by Stefann » 15 May 2009, 22:18

Evo i da se ja oglasim. :D

Mislim (ali nisam baš 100% siguran) da je vrsta Thymus aureopunctatus zapravo prema novijim shvatanjima samo jedna podvrsta vrste Thymus richardii. Prema ovom shvatanju vrsta Thymus aureopunctatus se sada naziva Thymus richardii subsp. richardii.

Evo je sličica:

http://www.flickr.com/photos/botanicdes ... 536408672/

Nadam se da sam bar malo pomogao. Pitaj profesora botanike da ti pomogne oko literature (ako to tako može). ;)
Sve što znamo proističe iz eksperimenta i završava se njime!
http://stefann90.blogspot.com

piperci
korisnik
Posts: 17
Joined: 05 Feb 2009, 14:42

Re: Poštovana ts i Stefane

Post by piperci » 17 May 2009, 21:35

Dva dana nisam bio u mogućnosti da budem na internetu, jer sam bio na predavanjima i subotu i nedelju, kao vanredni student na trogodišnjem dodiplomskom studiju-smjer biologija.
Sada sam otvorio ove stranice i primijetio da ste mi poslali za
Hercegovački endem skeniranu sliku i tekst o toj biljci, a Stefan je dao svoje mišljenje o drugom endemu što ću svakako poslušati. Puno Vam hvala na pomoći i saradnji.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests