Pomoc molim vas

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Pomoc molim vas

Post by LexAlex7 » 14 Jan 2013, 22:21

Ako se sa jedne strane membrane nalazi veća količina proteina nego sa druge, da li će se oni kretati po principima difuzije? Zašto?
Nije mi bas najjasnije samo pitanje,buni me cinjenica sto ne znam da li proteini uopste mogu da prolaze kroz membranu,ako su rastvorljivi u fosfolipidnom dvolsoju prosli bi s mesta vece ka mestu manje koncentracije?(znam da se uokviru nje nalaze al ne znam dal prolaze obicno su oni u okviru membrane neki sluze za olaksanu difuziju,neki su nosaci...) ili se ipak proteini ubacuju u celiju procesom endocitoze?(ne difunduju ni u kom slucaju)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Pomoc molim vas

Post by tsnena » 17 Jan 2013, 17:45

Proteini su makromolekuli pa kao takvi ne mogu difundovati kroz membranu. Unošenje i izlučivanje velikih molekula obavlja se aktivnim učešćem membrane pri čemu ona obrazuje vezikule, a procesi se nazivaju endocitoza i egzocitoza.

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Pomoc molim vas

Post by LexAlex7 » 17 Jan 2013, 21:37

hvala vam mnogo!! :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Pomoc molim vas

Post by tsnena » 18 Jan 2013, 10:13

:D

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Pomoc molim vas

Post by LexAlex7 » 21 Jan 2013, 13:34

centrozom se sastoji od 2 centriole medjusobno postavljenim pod pravim uglom,ee sad ako biste molim vas mogli da mi kazete da li u toku deobe(formiranja deobnog vretena) ucestvuju 2 para centrozoma(4centriole) jedan na jednom polu jedan na drugom polu,ili ipak se deobno vreteno formira od jednog centrozoma(2CENTRIOLE)?
i ako biste mogli da mi posaljete proslogodisnje testove za takmicenje za 4 godinu?
i da li je biologija razvica(embrionalno razvice coveka) dobra tema za pisanje maturskog rada?
unapred hvala :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Pomoc molim vas

Post by tsnena » 21 Jan 2013, 19:17

Jedan centrozom ima par centriola. U S fazi interfaze (znači, pre deobe) se centriole dupliraju tako da od jednog para (iliti dve centriole) nastaju dva para (4 centriole). Drugačije rečeno, od jednog centrozoma nastaju dva. U profazi se oni smeštaju na suprotne polove ćelije i između njih se obrazuju niti deobnog vretena.

Sve testove za takmičenja koja imam postavila sam na forum.

Jeste, to je dobra tema samo je poprilično opširna (čitava nauka se tako zove, embriologija).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests