partenogeneza

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Rade
zainteresovan korisnik
Posts: 27
Joined: 02 Dec 2011, 16:29

partenogeneza

Post by Rade » 22 Feb 2013, 23:20

Imam seminarski rad na ovu temu,pa ako moze neka pomoc da ga uradim naravno da zna sta je partenogeneza ali ne znam dje bi mogao pronaci nesto vise o ovoj temi?


swimmerboy
prolaznik
Posts: 14
Joined: 23 Sep 2011, 16:03

Re: partenogeneza

Post by swimmerboy » 25 Feb 2013, 15:45

mene zanima kako definisati ovaj vid reprodukcije koji je naravno moguć samo u laboratoriji

en.m.wikipedia.org/wiki/Kaguya_(mouse)#section_1

po jednome kriterijumu to je partenogeneza jer ne učestvuju muške jedinke nego samo ženske a po drugom je to ipak seksualna reprodukcija jer učestvuju dve jedinke samo je potomstvo uvek ženskog pola...hmm...zanimljivo...

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: partenogeneza

Post by tsnena » 25 Feb 2013, 17:38

Po mom mišljenju nije partenogeneza jer postoje dva roditelja. Oba roditelja su ženskog pola, ali su potomcima dali po polovinu gena. Potomci, dakle, imaju mešane gene obe ''mame''. Kod partenogeneze je jedna ''mama'' i potomci imaju genetski materijal jednog roditelja (klonovi).

Da li neko ima drugačije mišljenje?

swimmerboy
prolaznik
Posts: 14
Joined: 23 Sep 2011, 16:03

Re: partenogeneza

Post by swimmerboy » 26 Feb 2013, 21:20

To sam upravo i ja mislio iako se na vikipediji i drugde Kagua stalno vodi pod partenogenezom....naravno ovo povlači sa sobom i neka pitanja kao npr koja je uopšte biološka svrha nas muškaraca onda :) naravno priča nije tako jednostavna postoji tu i imprinting tj epigenetika i miševi su bili genetski izmenjeni ali na teoretskom nivou ako bi se to sve prevazišlo i usavršilo dve ženske osobe bi mogle da imaju dete koje ne bi bilo klon, dakle bilo bi to normalno zensko dete rezultat mejoza i krosing overa.: )

samo sam na jednom mestu našao u časopisu Nature da se spominje novokomponovani termin "bi-maternal mice" umesto "parthenogenetic mice" koji se spominje u vikipediji i drugom Nature članku istog autora Tomoiro Kona...,, 2004 su koristili "parthenogenetic" a 2007 "bi-maternal" mice :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: partenogeneza

Post by tsnena » 26 Feb 2013, 22:00

Ne bih tako ''surovo'' odbacivala muški rod. :)

swimmerboy
prolaznik
Posts: 14
Joined: 23 Sep 2011, 16:03

Re: partenogeneza

Post by swimmerboy » 27 Feb 2013, 13:28

haha :D ne verujem da bi nas žene odbacile ali još pre deset godina biolog Brajan Sajks je napisao knjigu "Adamova kletva" u kojoj je izneo hipotezu da bi se hromozom Y zbog odsustva rekombinacije mogao dezintegrisati u nekom narednom evolutivnom periodu, pa bi žene pribegle ovom tipu reprodukcije kako bi spasile vrstu. I on je izbegavao da to naziva "partenogeneza" :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: partenogeneza

Post by tsnena » 27 Feb 2013, 21:09

Kako misliš zbog ''odsustva rekombinacije''? Koliko znam obavlja se krosing-over između X i Y hromozoma. Nisam čitala tu knjigu pa, ako ti nije teško, pojasni, molim te, na šta se odnosi to odsustvo rekombinacije.

swimmerboy
prolaznik
Posts: 14
Joined: 23 Sep 2011, 16:03

Re: partenogeneza

Post by swimmerboy » 27 Feb 2013, 22:17

odvija se rekombinacija između x i y hromozoma ali na jako malim regionima tj. usko je ograničena na samo te regione dok velika većina y-ona ne rekombinuje pa se zato y koristi za istraživanje istorije, porodičnih stabala itd jer je praktično isti kroz generacije, krosing over ga ne menja....čak je utvrđeno da je kod nekih prezimenjaka identičan y hromozom što će reći da su u nekom trenutku u prošlosti imali zajedničkog muškog pretka, i dotični profa je o tome pisao u knjizi kako je našao svoje prezimenjake s kojima ima identičan y hromozom odnosno te sekvence koje ne kodiraju ništa od proteina ali služe samo za tu svrhu da se odredi prošlost.... on ima firmu koja se bavi tim sekvencama i ima sve više takvih kompanija i baza podataka...znam da je bio slučaj pre par godina u Americi jedan dečko tinejdžer je saznao na taj način prezime svojeg biološkog oca upravo tako što je dao svoj y hromozom da se sekvencira pcr metodom...začet je ili preko banke ili je mama bila "nevaljala" nisam upamtio a nije ni važno :)

uglavnom paradoks ipsilona i jeste u tome što on određuje pol, a sam po sebi je praktično bespolan hromozom :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests