Embrionalna indukcija, pitanje

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Yokii
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 20:03

Embrionalna indukcija, pitanje

Post by Yokii » 11 Apr 2013, 19:15

Sta je ocni pehar?

U knjizi pise da se nervna cev prosiruje najpre u 3, zatim u 5 mehura. Srednji se priblizava epitelu i indukuje stvaranje ocnog pehara, odnosno jabucice i ocnog sociva. (Da li je jabucica isto sto i ocni pehar?)
Oko kicmenjaka se, dakle, formira dvosmernom indukcijom. Dvosmernost se ogleda u tome sto ektodermalni epitel indukuje neuroektoderm da formira ocni pehar, a on zauzvrat indukuje ektodermalni epitel da formira ocno socivo.

Hvala. :)

Yokii
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 20:03

Re: Embrionalna indukcija, pitanje

Post by Yokii » 12 Apr 2013, 12:46

Hvala. :)

Imam jos par kratkih pitanja.
1. Zasto se blastula sisara brazda neravnomerno kad je to izolecitna jajna celija?
2. Da li su bakterije i eubakterije isto?
3. Da li se od himotripsinogena i tripsinogena dobijaju himotripsin i tripsin ili je obrnuto?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Embrionalna indukcija, pitanje

Post by tsnena » 12 Apr 2013, 21:40

Yokii wrote:Hvala. :)

Imam jos par kratkih pitanja.
1. Zasto se blastula sisara brazda neravnomerno kad je to izolecitna jajna celija?
2. Da li su bakterije i eubakterije isto?
3. Da li se od himotripsinogena i tripsinogena dobijaju himotripsin i tripsin ili je obrnuto?
1. zato što je jaje sisara nastalo evolucijom jajeta gmizavaca i prica, pa se grupa ćelija u blastocistu ponaša kao da je ispod nje žumance te ''beži'' na animalni pol.

2. carstvo bakterija se deli na prave bakterije (eubakterije) i arhebakterije (razlikuju se od pravih bakterija i po tome što žive u krajnje ekstremnim uslovima (visoka koncentracija soli, visoka temperatura, nizak pH i dr); dakle, eubakterije jesu bakterije

3. od himotripsinogena i tripsinogena dobijaju se himotripsin i tripsin

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest