Transfuzija krvi

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Transfuzija krvi

Post by LexAlex7 » 18 May 2013, 10:37

Nije mi jasno kako neko ko ima krvnu grupu O koja ne sadrzi ni 1 antigen ni A ni B al sadrzi antitela anti A i antitelo anti B moze da bude univerzalni davalac.Recimo neko ko je O krvna grupa daje krv nekome ko je krvna grupa A,A krvna grupa sadrzi A antigen i antitelo anti B,posto O sadrzi antitelo anti A i anti B al ako sadrzi antitelo anti A onda ce doci do aglutinacije kad se nadju antigen A i antitelo anti A? Jel tu dolazi do neke izolacije,svuda po internetu pise da je O krvna grupa univerzalni davalac,mislim kapiram da se antigeni nalaze na eritrocitima osim kod O jer ona nema antigene,a u krvnoj plazmi antitela? :D Pa ako biste mi mogli otrkiti ovu misteriju bio bih zahvalan. :mrgreen: :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Transfuzija krvi

Post by tsnena » 19 May 2013, 17:59

O krvna grupa jeste univezralni davalac jer nema antigene pa time ne može izazvati, bilo kome da se daje, imunu reakciju odnosno, stvaranje antitela. Pazi, antitela stvara organizam u koji je unet neki antigen. Dakle, ne može antitelo, uneto u organizam, izazvati reakaciju aglutinacije već antigen.

To bi bila ta misterija! :P

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Transfuzija krvi

Post by LexAlex7 » 19 May 2013, 23:51

Hehehe hvala puno,ne znam dal ce me to pitati na prijemnom ali intresovalo me uzasno,uostalom nikad se ne zna!! :D :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests