Mehanizmi nasledjivanja

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Yokii
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 20:03

Mehanizmi nasledjivanja

Post by Yokii » 26 Jun 2013, 12:18

Imam par nejasnih pitanja.

1. Razlog što se kod heterozigotne osobe - nosioca gena za astigmatizam ovaj poremećaj ne ispoljava, leži u činjenici što je mutirani gen:

a) recesivan
b) dominantan ali nepotpuno penetranta
c) dominantan sa smanjenom ekspresivnošću
d) plejotropan

Zašto odgovor pod c nije tačan i koja je razlika izmenju nepotpune penetrantnosti i smanjene ekspresivnosti? Pominje se jos u par pitanja u zbirci za prijemni.

2. Kod nasleđivanja kvantitativnih osobina koje su pod kontrolom dva para gena ukoliko ukrstimo dve heterozigotne jedinke, AaBb, možemo očekivati:

a) dva različita fenotipa
b) tri različita fenotipa
c) četiri različita fenotipa
d) pet različitih fenotipova

Odgovor je pod d, a ja nikako ne mogu da razumem kako je to moguće. Kako se ovo računa, da li treba da pisem sve kombinacije i da li je bitno to što je pod kontrolom 2 para gena, šta u stvari to znači? :)

3. Zaokružite tačnu rečenicu
a) žene sa dva Barova tela su sterilne
b) žensko potomstvo osobe sa Tarnerovim sindromom imaće isti sindrom
c) muškarci bez Barovog tela su sterilni
d) osobe sa numeričkim aberacijama polnih hromozoma mogu da imaju poremećaje reprodukcije

Rešenje je pod d, a zar nisu sve osobe sa aberacijama polnih hromozoma sterilne (da li se ovde pod poremećajem reproducije smatra sterilnost ili neki drugi poremecaj) i kako odgovor pod a nije tačan?

4. Kada jedna osobina ima 9 različitih stepena izražajnosti može se zaključiti da se radi o:

a) trihibridnom ukrštanju
b) poligenom nasledjivanju pod kontrolom tri para gena
c) aditivnoj poligeniji pod kontrolom četiri para gena
d) poligenom nasleđivanju pod kontrolom devet pari

Tačan odgovor je pod c, kako da rešim ovo?

Hvala. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests