Par pitanja za maturski

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
honey
prolaznik
Posts: 8
Joined: 17 May 2014, 13:54

Par pitanja za maturski

Post by honey » 17 May 2014, 20:33

Pozdrav svima.
Tema za maturski rad mi je VEGETATIVNI ORGANI BILJAKA.
Imam par pitanja, i nedoumica, molim za odgovor.
-Površinske ćelije kaliptre su mrtve i često gelificirane..šta to znači? (radi se o korenu)
-Po čemu se adventivni korenovi razlikuju od pravih (normalnih)?
-Koje to biljke cvataju jedanput u 70 godina?
-Kada su kolateralni sprovodni snopići poredani bez reda, a kada koncentrično? (stablo)

Ja sam zaista tražila i po internetu, i po raznim knjigama, ali odgovore nisam mogla naći.

Hvala vam unaprijed. :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja za maturski

Post by tsnena » 17 May 2014, 22:48

honey wrote:Pozdrav svima.
Tema za maturski rad mi je VEGETATIVNI ORGANI BILJAKA.
Imam par pitanja, i nedoumica, molim za odgovor.
-Površinske ćelije kaliptre su mrtve i često gelificirane..šta to znači? (radi se o korenu)
-Po čemu se adventivni korenovi razlikuju od pravih (normalnih)?
-Koje to biljke cvataju jedanput u 70 godina?
-Kada su kolateralni sprovodni snopići poredani bez reda, a kada koncentrično? (stablo)

Ja sam zaista tražila i po internetu, i po raznim knjigama, ali odgovore nisam mogla naći.

Hvala vam unaprijed. :)
- znači da su sluzave jer se koren tako lakše probija kroz zemlju
- adventivni korenovi mogu da se obrazuju na listu ili stablu, što glavni (pravi) koren ne može; zato se i nazivaju dopunski jer biljka pored glavnog obrazuje i njih; npr. bršljan, biljka puzavica koja se penje uz zidove kuća to može zahvaljujući korenovima koji se obrazuju na stablu i pričvršćuju ga za zid, a normalno ima i pravi koren kojim je pričvršćena za zemlju (lat. adventivus - onaj koji nije na pravom mestu)
- agave, cvetaju samo jednom u životu i posle toga uginu
- kod monokotila su razbacani po celoj zapremini stabla, a kod dikotila raspoređeni koncentrično. Kod monokotila se ceo prokambijum (meristemsko tkivo) diferencira u elemente provodnog tkiva. Kod dikotila jedan deo prokambijuma koji je između provodnih tkiva zadržava svoju meristemsku aktivnost i time obezbeđuje sekundarno debljanje biljke. Ako je prokambijum u obliku neprekidnog prstena, tada se i floem i ksilem obrazuju u vidu prstena (ako posmatramo u prostoru to je u obliku cilindra) pa se tada kaže da je to tip stabla bez provodnih snopića. Kada je prokambijum u obliku traka između kojih prolaze sržni zraci, onda njegovim radom nastaju kolateralni prov. snopići. Tada je provodni snopići nalaze po obodu jedne kružnice (floem okrenut ka periferiji, a ksilem ka sredini stabla)

Valjda je pomoglo.

honey
prolaznik
Posts: 8
Joined: 17 May 2014, 13:54

Re: Par pitanja za maturski

Post by honey » 18 May 2014, 16:10

Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaa, opet ste me po milioniti put spasili <3.

Ali, šta je to fotofilni izdanak?
Šta je to sistem intercelulara?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja za maturski

Post by tsnena » 18 May 2014, 17:20

- nadzemni izdanak koji za rast zahteva sunce
- intercelulari su međućelijski prostori

markotb
Posts: 3
Joined: 17 May 2014, 18:34

Re: Par pitanja za maturski

Post by markotb » 20 May 2014, 19:22

Da li bi mi neko mogao da pojasni smjenu generacija, u mome slucaju kod Phaeophyta?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja za maturski

Post by tsnena » 20 May 2014, 20:11

markotb wrote:Da li bi mi neko mogao da pojasni smjenu generacija, u mome slucaju kod Phaeophyta?
Izraz smena ''generacija'' je neispravan jer tokom njihovog životnog ciklusa se smenjuju dve biljke (dve faze) koje pripadaju istoj generaciji. Pojam generacija je zato pravilno koristiti jedino pod znacima navoda.

Dve faze koje se smenjuju su gametofit (na njemu se obrazuju gameti - polne ćelije) i sporofit (obrazuje spore). Smena faza može biti izomorfna (nema razlike po obliku i veličini između ove dve faze) ili heteromorfna (gametofit i sporofit se međusobno raztlikuju). Kod nekih mrkih algi se gametofit ne razvija kao zasebna biljka već se kao jako redukovan obrazuje na sporofitu.

markotb
Posts: 3
Joined: 17 May 2014, 18:34

Re: Par pitanja za maturski

Post by markotb » 20 May 2014, 20:44

Hvala Vam! :)

honey
prolaznik
Posts: 8
Joined: 17 May 2014, 13:54

Re: Par pitanja za maturski

Post by honey » 26 May 2014, 21:14

Da li neko može da mi da ideju o čemu da pišem u zaključku, na temu vegetativnih organa? :/

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja za maturski

Post by tsnena » 26 May 2014, 21:25

Usaglašenost morfologije, anatomije sa funkcijom tih organa. Njihova adaptacija na uslove sredine, npr. korenska kapa kojom se koren probija kroz zemlju, grananje stabla da bi se svi listovi podjednako izložili svetlosti.

Značaj biljaka za živi svet na zemlji, listovi - fotosinteza, koren sprečava eroziju zemljišta itd.

honey
prolaznik
Posts: 8
Joined: 17 May 2014, 13:54

Re: Par pitanja za maturski

Post by honey » 26 May 2014, 21:30

tsnena wrote:Usaglašenost morfologije, anatomije sa funkcijom tih organa. Njihova adaptacija na uslove sredine, npr. korenska kapa kojom se koren probija kroz zemlju, grananje stabla da bi se svi listovi podjednako izložili svetlosti.

Značaj biljaka za živi svet na zemlji, listovi - fotosinteza, koren sprečava eroziju zemljišta itd.
Hvalaaa :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests