Elektro-hemijski gradijent

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Vule1337
prolaznik
Posts: 11
Joined: 20 Jan 2016, 16:04

Elektro-hemijski gradijent

Post by Vule1337 » 01 Mar 2016, 14:44

U knjizi za III godinu prirodnog smera gimnazije u lekciji "Membranski potencijal" piše ovako: "K+ joni će izlaziti iz ćelije sve dok se električni gradijent ne izjednači sa koncentracionim gradijentom."

Kako se ovi gradijenti izjednačavaju? Ovo niko nije znao da mi pojasni.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Elektro-hemijski gradijent

Post by tsnena » 11 Mar 2016, 17:41

Vule1337 wrote:U knjizi za III godinu prirodnog smera gimnazije u lekciji "Membranski potencijal" piše ovako: "K+ joni će izlaziti iz ćelije sve dok se električni gradijent ne izjednači sa koncentracionim gradijentom."

Kako se ovi gradijenti izjednačavaju? Ovo niko nije znao da mi pojasni.
Koncentracioni gradijent je razlika u koncentraciji joka K sa jedne i druge str. membrane, odnosno, više ga ima u ćeliji nego van nje pa po zakonima difuzije on izlazi iz ćelije.
Joni kalijuma nose sa sobom pozitvno naelektrisanje stvarajući stanje elektropozitivnosti u spoljašnjoj sredini, a elektronegativnosti unutar ćelije. Kako pozitivni potencijal van ćelije raste, on sada odbija nove kalijimove jone (koji su pozitivno naelektrisani) da difunduju kroz membranu, iako postoji koncentracioni gradijent, jer se javlja električni gradijent koji doprinosi uspostavljanju ravnoteže. (Električni gradijent je razlika u naelektrisanju)

Vule1337
prolaznik
Posts: 11
Joined: 20 Jan 2016, 16:04

Re: Elektro-hemijski gradijent

Post by Vule1337 » 30 Mar 2016, 20:47

Ako npr. ima 7 jona kalijuma u ćeliji i 3 izvan, moraju dva od tih 7 da izađu da bi bilo izjednačeno, ali onda nastane električni gradijent koji se suprotstavlja koncentracionom gradijentu za jone kalijuma. Moraju ti gradijenti da se izjednače, i zato mora jedan od tih dva jona kalijuma koji su izašli da se vrati u ćeliju, pri čemu će unutrašnji deo membrane imati jedan više jon kalijuma u odnosu na spoljašnjost(unutra, 6 spolja 4) i jedan slobodan anjon koji čini el.gradijent.

Jel ovo dobar primer? Pokušavam da vidim da li sam razumeo.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Elektro-hemijski gradijent

Post by tsnena » 30 Mar 2016, 20:50

primer ti je loš, al mislim da si razumeo :lol:

Vule1337
prolaznik
Posts: 11
Joined: 20 Jan 2016, 16:04

Re: Elektro-hemijski gradijent

Post by Vule1337 » 04 Apr 2016, 21:23

Pa, gde sam pogrešio?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests