Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
La Reine Soleil
prolaznik
Posts: 10
Joined: 01 Jun 2009, 15:44

Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by La Reine Soleil » 11 Feb 2010, 21:02

Da li biste mi mogli reći nešto više (ili dati neki link) o pozitivnom i negativnom mehanizmu povratne sprege? Moj udžbenik je sav šifrovan! :roll: Hvala :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by tsnena » 11 Feb 2010, 21:35

Pozitivna povratna sprega je mehanizam koji se veoma malo prisutan. Pri ovom mehanizmu povećanje koncentracije nekog hormona A, utiče na povećanje koncentracije drugog hormona B, da bi zatim taj hormon povratno delovao na povećanje koncentracije početnog hormona A. Primer za ovaj mehanizam je lučenje oksitocina.

Negativna povratna sprega se mnogo češće sreće. Prilikom ovog mehanizma koncentracija nekog hormona A izaziva povećanje koncentracije hormona B, da bi hormon B zatim povratno delovao na smanjenje koncentracije hormona A. Primer je delovanje tireotropnih hormona hipofize na ciljne žlezde (tireotropni hormon hipofize, povećava lučenje tiroidnih horona, a oni povratno deluju na hipofizu koja prestaje sa lučenjem tireotropnog hormona).

La Reine Soleil
prolaznik
Posts: 10
Joined: 01 Jun 2009, 15:44

Re: Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by La Reine Soleil » 11 Feb 2010, 21:47

E sad kapiram... Hvala još jednom, ovo mi puno znači :D

Anna23
Posts: 3
Joined: 09 Oct 2011, 22:12

Re: Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by Anna23 » 11 Oct 2011, 22:03

Zanima me kako funkcionise zacarani rad srcanog misica kod pozitivne sprege, na cemu se on zasniva? ( nesto kao- kada srce brze radi , dovodi se vise kiseonika, a samim tim dospijeva veca kolicina krvi ...)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by tsnena » 12 Oct 2011, 19:10

Anna23 wrote:Zanima me kako funkcionise zacarani rad srcanog misica kod pozitivne sprege, na cemu se on zasniva? ( nesto kao- kada srce brze radi , dovodi se vise kiseonika, a samim tim dospijeva veca kolicina krvi ...)
Kada su mišići izloženi povećanom radu (trčanje, fizički rad ...) oni troše više kiseonika da bi sagoreli glikozu i proizveli dovoljno energije za taj rad. (U nedostatku kiseonika, glikoza fermentiše u mlečnu kiselinu što izaziva zamot mišića.) Da bi se mišići snabdeli dovoljnom količinom kiseonika, povećava se frekvencija rada srca (ubrzano radi) čime oni dobijaju više krvi (time i kiseonika).

n4ever
korisnik
Posts: 15
Joined: 23 Sep 2018, 19:34

Re: Mehanizam povratne sprege - pozitivni i negativni

Post by n4ever » 23 Feb 2020, 18:39

Profesorice, da li ovo predstavlja regulaciju povratnom spregom?
Hvala mnogo!
d. Nivo kalcijuma je nizak → paratireoidna žlijezda oslobađa paratireoidni hormon → Ca2+ se
oslobađa iz kostiju, a unos Ca2+ u crijeva povećava se → nivo kalcijuma raste.
(zaokružite tačan odgovor)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests