Morfologija zivotinja-HELP!

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
tashana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 23 Sep 2008, 09:11

Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tashana » 27 Feb 2010, 08:29

Ovako,imam puno pitanja iz ove oblasti...Neka od njih ce mozda delovati smesno :roll:
1.zanima me koje je tkivo najrasprostranjenije u telu kicmenjaka?Citala sam da je to vezivno,ali me zanima sta je sa misicnim?
2.Kako koza ucestvuje u metabolizmu?
3.Gde se nalaze hromatofore u krznu ili pokozici?
4.Sta su tacno mezentere?
5.Da li se spoljasne uvo javlja samo kod sisara?
6.Da li u sivu masu kicmene mozdine i mozga ulaze i nemijelinizovana vlakna ili samo tela nervnih celija sa dendritima?
7.Da li je Varolijev most prisutan samo kod sisara ili cak samo kod coveka?
8.Koje su tacno uloge FSH hormona,a koje LH?
9.Od cega se sastoji kozna muskulatura?Da li se pod tim misli samo na glatke misice ili postoje i poprecnoprugasti?
10.Uopste mi nije jasan vilicni aparat.Prvo u knjizi pise da hioidni luk povezuje mandibularni sa lobanjom(to uopste ne mogu da zamislim).Zatim da li je samo kod riba i donja i gornja vilica pokretna?Posto sam negde citala da je donjovilicni zglob sisara evolutivna novina zanima sta obezbedjuje pokretnost donje (i gornje) vilice kod ostalih kicmenjaka?Da li je neka hrskavica umetnuta izmedju kvadratne i artikularne kosti?
11.Da li za limfne zlezde mozemo da kazemo da su vrsta limfnih cvorova?
12.Kako definitivna mokraca ima vise jona nego primarna?Zar ne bi trebalo da ih ima manje?
13.Zasto je neophodno da povrsina preko koje se obavlja respiracija bude vlazna i kako se gubi voda respiracijom?
Unapred hvala svima!!!! :D :mrgreen:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tsnena » 27 Feb 2010, 17:54

1. vezivno; mišićno zauzima 40%
2.preko nje se vrši razmena gasova i tečnosti kod kičmenjaka (posebno kod vodozemaca)
3. u krznu, u potkožnom vezivnom tkivu
4. Celom (sekundarna telesna duplja) je obavijen mezodermalnim epitelnim, koji se naziva peritoneum. Na peritoneumu se razlikuju dva sloja :
*parijetalni, spoljašnji sloj okrenut ka epidermisu i
*visceralni, unutrašnji sloj okrenut prema crevu.
Ova dva sloja se sustiču na dorzalnoj i ventralnoj strani obrazujući dorzalnu i ventralnu mezenteru. Kroz ove mezentere prolaze krvni sudovi, mišići i dr.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tsnena » 27 Feb 2010, 18:23

5. ne, javlja se kod viših kičmenjaka (gmizavci, ptice, sisari), a prvenstveno kod sisara

6. Sivu masu CNS-a grade tela nervnih ćelija i dendriti, dok se bela masa odlikuje aksonima.

8. FSH i LH regulišu ovulaciju,rast i sazrevanje folikula.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tsnena » 27 Feb 2010, 18:33

9. poprečno-prugasti i glatki

10. pročitaj ovde http://www.bionet-skola.com/w/Skeletni_ ... %8Dmenjaka

11. da

tashana
prolaznik
Posts: 11
Joined: 23 Sep 2008, 09:11

Re: Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tashana » 28 Feb 2010, 08:54

Hvala :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Morfologija zivotinja-HELP!

Post by tsnena » 28 Feb 2010, 12:29

12. proces se naziva tubularna sekrecija i tim procesom ćelije bubrežnih kanalića izlučuju u definitivnu mokraću jon H koji učestvuje u stvaranju NH4 (amonijak) i time se sprečava stanje acidoze (povećanje kiselosti krvi)

13. O2 je rastvorljiv u vodi

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests