Takmičenje za srednje škole/gimnazije

primeri testova su na forumu i NE ŠALJU SE NA MEJL!!! uputstva i sva druga pomoć
kale_maslacak
prolaznik
Posts: 6
Joined: 14 Dec 2011, 09:34

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by kale_maslacak » 15 Apr 2013, 11:09

Da li je mogao onaj zadatak sa Hardi Vajnbergovim zakonom da se uradi za ono vreme i to da se mnoze onoliki brojevi? Mislim malo je nerealno. A za cetrnestu sam i ja cula da su se nesto svadjali oko pregledanja

I ako mogu da pitam da li moze neko da mi objasni drugi zadatak sa takmicenja za IV godinu sa radioaktivnim lancima DNK?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by tsnena » 15 Apr 2013, 15:38

kale_maslacak wrote:Da li je mogao onaj zadatak sa Hardi Vajnbergovim zakonom da se uradi za ono vreme i to da se mnoze onoliki brojevi? Mislim malo je nerealno. A za cetrnestu sam i ja cula da su se nesto svadjali oko pregledanja

I ako mogu da pitam da li moze neko da mi objasni drugi zadatak sa takmicenja za IV godinu sa radioaktivnim lancima DNK?
Primenjen je princip semikonzervativnosti: svaki stari, roditeljski lanac služi kao kalup za sintezu novih lanaca. Pošto su radiokativno obeleženi nukleotidi koji će izgraditi nove lance, onda su to II i III lanac (komplementarni su rositeljskim lancima)

User avatar
jelenche2512
zainteresovan korisnik
Posts: 35
Joined: 22 Mar 2011, 18:37

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by jelenche2512 » 15 Apr 2013, 20:11

tsnena wrote:
tsnena wrote:
Turbo wrote:Zadatak je otprilike glasio: Pomocu Hardi-Vajdenbergovog principa izracunati koje su sanse da ce dve "zdrave" osobe imati dete sa albinizmom, ako se ta bolest javlja kod 1 od 10.000 dece
Nije od reci do reci, ali tako nekako je glasio
zdrave osobe su heterozigotni prenosioci gena za albinizam Aa

P: Aa x Aa
F1: AA, Aa, Aa, aa
verovatnoća je 25%= 0,25

http://www.cetrnaestgim.edu.rs/vesti.html
Po resenju procenat ucestalosti je 0.009 tako nesto... Ja sam dobila 0.5% jer sam smatrala da akoo su roditelji zdravi moze biti tri kombinacije: AA Aa i AA AA i Aa Aa

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by tsnena » 15 Apr 2013, 20:14

jelenche2512 wrote:
Po resenju procenat ucestalosti je 0.009 tako nesto... Ja sam dobila 0.5% jer sam smatrala da akoo su roditelji zdravi moze biti tri kombinacije: AA Aa i AA AA i Aa Aa
Ne, ne mogu biti tri kombinacije veća samo jedna: kada su oba roditelja heterozigoti (Aa) mogu dobiti albino dete.

User avatar
jelenche2512
zainteresovan korisnik
Posts: 35
Joined: 22 Mar 2011, 18:37

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by jelenche2512 » 15 Apr 2013, 20:16

tsnena wrote:
jelenche2512 wrote:
Po resenju procenat ucestalosti je 0.009 tako nesto... Ja sam dobila 0.5% jer sam smatrala da akoo su roditelji zdravi moze biti tri kombinacije: AA Aa i AA AA i Aa Aa
Ne, ne mogu biti tri kombinacije veća samo jedna: kada su oba roditelja heterozigoti (Aa) mogu dobiti albino dete.
Pa da, sada kada razmislim logicno je, ali mislim da u zadatku nisu precizzno rekli da su roditelji osioci te bolesti, vec su samo naglasili da su roditelji zdravi pa sam zbog toga uzela sve tri

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by tsnena » 15 Apr 2013, 20:20

Čim se uzima mogućnost albino deteta onda je u pitanju Aa genotip. U ostalim varijantama je verovatnoća rađanja albino deteta jednaka 0.

User avatar
jelenche2512
zainteresovan korisnik
Posts: 35
Joined: 22 Mar 2011, 18:37

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by jelenche2512 » 15 Apr 2013, 20:27

Aha, sad sam procitala sto bi rekli 'natenane' resenje i razumela sam.. Mada je bio malo tezi zadatak.. Ali molim vas da li je po propozicijama takmicenja da nam daju onakva pitanja iz evolucije kojih uopste nema u knjizi(tipa ko moze da se bori za staniste pecinski lav ili tamo neki, ili ona iz koevolucije gde ja za neke vrste iskreno nisam ni cula), kao i ono pitanje za radioaktivnost, iako ste vi objasnili u nekom od prethodnih odgovora ja idalje ne razumem zasto je ono resenje, i nigde nisam imala da procitam u knjizi...

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by tsnena » 15 Apr 2013, 22:31

jelenche2512 wrote:Aha, sad sam procitala sto bi rekli 'natenane' resenje i razumela sam.. Mada je bio malo tezi zadatak.. Ali molim vas da li je po propozicijama takmicenja da nam daju onakva pitanja iz evolucije kojih uopste nema u knjizi(tipa ko moze da se bori za staniste pecinski lav ili tamo neki, ili ona iz koevolucije gde ja za neke vrste iskreno nisam ni cula), kao i ono pitanje za radioaktivnost, iako ste vi objasnili u nekom od prethodnih odgovora ja idalje ne razumem zasto je ono resenje, i nigde nisam imala da procitam u knjizi...
Pitanja su za takmičare pa kao takva ne moraju biti reprodukcija naučenog. Što znači da se na osnovu naučenog može izvesti odgovor iako nije kao takav, gotov dat u knjizi.

Priznajem da je test bio teži, ali ne i nerešiv za one koji su učili i dobro provežbali naučeno. Elem, trebalo je da do samog takmičenja provežbate na stotine i stotine test pitanja kako biste bili spremni da date odgovore na ovako zahtevna pitanja sa takmičenja.

Janx007
Posts: 4
Joined: 11 Sep 2013, 15:42

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by Janx007 » 15 Apr 2014, 12:14

Moja situacija na okružnom takmičenju je ovakva:
Ja sam III razred i pripadam Moravičkom okrugu . Moram da priznam da sam zgrožen što se tiče sadržaja testa. Dakle, bilo je teško.
Direktno je prošao jedan učenik sa 93 boda, a iza njega je jedan učenik sa 85, zatim jedan sa 82 i ja sa 81.
Znam da je prošle godine bila slična situacija, ne znam tačno za koji razred, i da je prag prolaznosti spušten na 80.
Da li je moguće da to bude i sada, i da li se dešavalo nekada da samo jedno prođe iz čitavog okruga?
Ako bilo ko zna, molim da mi blagovremeno odgovori.
Hvala.

MANIAC
Posts: 1
Joined: 16 Feb 2014, 14:23

Re: Gimnazija, takmicenje

Post by MANIAC » 17 Apr 2014, 18:02

U Zlatiborskom okrugu su prosla svega 3 ucenika ali oko 4 ucenika ukljucujuci i mene imaju iznad 85 poena.
Malo je verovatno da spuste granicu do 85 a cak jos manje verovatno do 80.Da li profesorka koja vodi ovaj sajt moze da nam kaze da li se desavalo da se granica uopste spusta i do kog broja bodova je najvise spustana?
Hvala unapred.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest