Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

pitanja iz ove oblasti
User avatar
dulef90
prolaznik
Posts: 9
Joined: 09 Dec 2007, 10:57

Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by dulef90 » 25 Feb 2008, 18:57

Profesorka,
Da li imate neku skriptu iz embriologije gde se lepo objasnjava gametogeneza sisara, kao i neurulacija. To je vrlo shturo objashnjeno u knjigama za IV razred gimnazije, a uopste nije tako lako...
Unapred sam zahvalan... :D
Loading, please wait...
Image

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by tsnena » 26 Feb 2008, 10:46

Dule, postavila sam skriptu iz ''Razvića životinja'' ovde na forumu. U toj skripti je gametogenera lepo objašnjena (da ne ispadne da se hvalim :oops: ), a neurulacija ne bi trebalo da bude neki problem. :?:

User avatar
dulef90
prolaznik
Posts: 9
Joined: 09 Dec 2007, 10:57

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by dulef90 » 26 Feb 2008, 18:24

Ja imam problema sa "skidanjem" skripti - odbija me, kaze mi da je to za mene ne dozvoljena akcija.
Da li imate neki direktan link do te skripte, ili ako bi ste hteli da mi je posaljete preko PP ili e-maila?
Hvala! :D
Loading, please wait...
Image

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by tsnena » 26 Feb 2008, 18:37

Dule, ne znam zašto imaš taj problem pošto mi niko do sada nije reklamirao bilo kakav problem u vezi toga. Poslaću ti na i-mejl.

Nadal
korisnik
Posts: 24
Joined: 10 Feb 2008, 15:39

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by Nadal » 17 Mar 2008, 22:31

jel mozete i meni da posaljete sto vise skripti iz embriologije,i mozda neka pitanja...Mislio sam da odem na takmicenje,da probam...

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by tsnena » 17 Mar 2008, 22:35

poslaću ti test pitanja sa takmičenja

User avatar
Jovana Plavsa
zainteresovan korisnik
Posts: 35
Joined: 09 Dec 2007, 19:03

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by Jovana Plavsa » 20 Mar 2008, 10:31

imam ja par pitanja iz embriologije:)
U mom uzdbeniku ovako pise: >Brazdanje je samo na pocetku ravnomerno, odnosno sve nastale blastomere su jednake. Kasnije, brazdanje postaje neravnomerno, dajuci blastomere nejednake velicine. Od dve balstomere jedna se deli brze,a jedna sporije.<
E sad kako sam ja shvatila, ovo sto pise u uzdbeniku nije bas tako...poredila sam sa vasom skriptom embrionalno razvice zivotinja. Ako sam dobro razumela onvaj navedeni text iznad ne vazi za sva brazdanja! Vec samo za ona koja se i dela neravnomerno!!! Jer po ovom textu izgleda kao da se SVE blastomere tako dele, prvo ravnomerno, pa tek onda neravnomereno...

Jos nesto, covek ima izolecitnu jajnu celiju????
jer ako je tako nije mi jasno zasto se onda ne deli ravnomerno, vec neravnomreno???

Ono sto me jos zanima da li bi ste mi mogli recikoja je tacno razlika izmedju pojmova totipotentnost, determinisano razvice, nedeterminisano razvice i kontrolisano razvice?
Nije da ne znam nego se malo gubim oko jasnosti i znacenja nekih pojmova.. :oops: :roll:

I da jos nesto sta je tacno alometrijski rast?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by tsnena » 20 Mar 2008, 21:32

U udžbeniku tako piše i misli se na prve deobe pri kojima nastaju 4 blastomere, dok kod nivoa 8 blastomera brazdanje već postaje neravnomerno (npr. kod žabe se obrazuju 4 mikromere i 4 makromere).

Čovek najtačnije rečeno ima alecitnu (bez žumanceta) jajnu ćeliju, a li u ovoj udžbeničkoj podeli to bi bila izolecitna. Brazda se neravnomerno zato što su sisari u evoluciji nastali od ptica kod kojih se brazda samo citoplazma na animalnom polu, dok je ostatak žumance koje se ne brazda. Kod čoveka blastomere se grupišu na animalnom polu (unutrašnja grupa ćelija) čime se ponašaju kao da se ispod njih nalazi žumance, a žumanceta nema već se tu kod blastocista obrazuje blastocel.

Pročitaj ovaj tekst u Bionet školi http://www.bionet-skola.com/w/Stem_%C4%87elije pa će ti pojam totipotentnosti biti jasniji.
Kod nedeterminisanog brazdanja razvojna sudbina svake pojedinačne blastomere nije nepovratno određena, dok kod determinisanog jeste. razlika između ova dva tipa najbolje se uočava kada se prve 4 blastomere odvoje jedna od druge. Kod nedeterminisanog brazdanja daljim razvićem od te 4 blastomere nastaće 4 nova, kompletna organizma (otuda mogućnost rađanja jednojajnih blizanaca kod čoveka). Kod determinisanog brzdanja od svake od tih blastomera razviće se po 1/4 organizma. Kontrolisano razviće ukazuje da nisu dovoljne samo informacije koje ima jajna ćelija (blastomere koje od nje nastaju) da bi se kompletiralo razviće nego dolazi i do indukcije (delovi /organi embriona su i interaciji jedni sa drugima).

Alometrijski rast, rast nekih delova tela tokom razvića koji se po veličini razlikuju od drugih delova sa kojima se upoređuju. Npr. glava deteta raste sporije od ostalih delova tela.

Nadal
korisnik
Posts: 24
Joined: 10 Feb 2008, 15:39

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by Nadal » 21 Mar 2008, 21:19

Profesorke ja jos nisam dobio pitanja........ona sa republickog,znate......izvinte sto sam dosadan......

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Gametogeneza placentalnih sisara i neurulacija

Post by tsnena » 21 Mar 2008, 21:47

izvini, ne znam kako se to desilo :oops: ; evo, sada sam ti poslala

izbrisala sam tvoj i-mejl da te neko ne bi spamovao

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests